Վերակառուցման և զարգացման բանկը Հայաստանին 21 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրի պետական հատվածի արդիականացման համար
Վերակառուցման և զարգացման բանկը Հայաստանին 21 միլիոն դոլարի վարկ կտրամադրի
պետական հատվածի արդիականացման համար
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վերակառուցման և զարգացման միջազգային բանկը Հայաստանի 21 միլիոն ԱՄՆ դոլարի չափով վարկ կտրամադրի՝ պետական հատվածի արդիականացման համար: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Ազգային ժողովը քննարկում է Հայաստանի Հանրապետության և Վերակառուցման զարգացման միջազգային բանկի միջև 2015թ. նոյեմբերի 15-ին ստորագրված վարկային համաձայնագիրը, որը պետական հատվածի արդիականացման երրորդ վարկային համաձայնագիրն է: Համաձայնագիրն Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացրեց ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը: «Պետական հատվածի արդիականացման ծրագիրը տրամաբանական շարունակությունն է նախորդ երկու ծրագրերի: Մենք թևակոխում ենք ծրագրի ավարտման փուլ: Առաջին երկու փուլերի ընթացքում իրականացվել են հիմնականում ինստիտուցիոնալ բարեփոխումներ, մշակվել են քաղաքականության հիմնական ուղղությունները, կատարվել է համապատասխան ֆունկցիոնալ վերլուծություն, արդեն ունենք բիզնես գործընթացները, և այս երրորդ համաձյանագիրը տրամաբանորեն շարունակում է առաջին երկու փուլերի ընթացքում իրականացված աշխատանքները և կոչված է ապահովել ծրագրի ֆունկցիոնալությունը»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ընդգծեց Միրումյանը:
Նա հավելեց, որ ծրագրի առաջին բաղադրիչը պետական ֆինանսների կառավարման տեղեկատվական համակարգերն են: «Խոսքն այստեղ վերաբերում է միջազգային պրակտիկայում լայն կիրառվող GFMIS համակարգի ներդրմանը, ինչը նշանակում է խստապահանջ հսկողություն պետության ծախսերի և առհասարակ ողջ հաշվետվողականության մասով: Նախատեսվում է ծրագրային բյուջետավորումը փոխկապակցել ֆինանսական հաշվառման հետ, գնումների գործընթացին և, ունենալով ֆինանսական գործունեության միասնական համակարգ, ապահովել այդ համակարգի թափանցիկությունը, ինչպես նաև ցուցաբերել համապատասխան մոտեցում, որպեսզի վերահսկողությունը լինի էլ ավելի արդյունավետ»,- մանրամասնեց Միրումյանը:
Երկրորդ հիմնական բաղադրիչը, որը նախատեսված է ծրագրով, ծառայությունների բարելավմանն ուղղված էլեկտրոնային համակարգի բարելավումն է: Ըստ Միրումյանի՝ խոսքը գնում է պետական համակարգերում գործող էլեկտրոնային կառավարման համակարգեը մրավորելու, մեկ միասնական հարթակ ստեղծելու մասին, որը հնարավորություն է տալու հարմարավետություն պատճառել մեր քաղաքացիներին և տնտեսավարող սուբյեկտներին:

IBRD to provide $21 million credit to Armenia for public sector modernization
YEREVAN, APRIL 6, ARMENPRESS.   The International Bank for Reconstruction and Development will provide Armenia with $21 million for the modernization of the public sector. “Armenpress” reports the National Assembly of Armenia discusses the credit agreement signed on November 15, 2015 between the Republic of Armenia and the International Bank for Reconstruction and Development, which is the third credit agreement for the modernization of the public sector. Deputy Chairman of the State Revenue Committee Vakhtang Mirumyan submitted the credit agreement for the discussion of the National Assembly. “The program of modernization of the public sector is the logical continuation of the two previous programs. We enter the final phase of the program. During the first two phases we mainly implemented institutional reforms, elaborated the main directions of our policy, relevant functional analysis was done, and we already have business procedures, so this third program is the logical continuation of the works conducted during the first two programs and comes to ensure the function ability of the program”, “Armenpress” reports Mirumyan stating.
He added that the first component of the program is about Financial Management Information Systems. “Here we speak about the investment of GFMIS systems widely applied in international practice, which means a strict supervision over the state expenses and overall accountability”, Mirumyan clarified.
The second component of the program is improvement of e-governance services. According to Mirumyan, this is about consolidation of e-governance systems of the state structures and creating one unified platform, which will create extra conveniences for our citizens and entrepreneurs.