Արագած Ախոյանը Թուրքիայում քրդերի հալածանքները համարում է 100 տարի առաջվա պատմության կրկնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարյուր տարի անց Թուրքիան կրկնում է պատմությունն ու ոտնձգություն իրականացնում սեփական քաղաքացիների նկատմամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` փետրվարի 24-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ արտահայտեց Ազգայի ժողովի պատգամավոր Արագած Ախոյանը` նշելով, որ իր իսկ ստեղծած ծուղակից Թուրքիան դժվարությամբ դուրս կգա: «Հարյուր տարի առաջվա պատմությունը կրկնվում է, երբ Առաջին համաշխարհային պատերազմում իրենց պարտությունների պատճառով սեղմվեց թուրքերի օղակը, սկսեցին ոճրագործություն կատարել սեփական քաղաքացիների նկատմամբ, ինչն արտահայտվեց Հայոց ցեղասպանության շեշտադրումով: Այսօր Թուրքիան նույն բանը կատարում է քրդերի նկատմամբ. 100 տարի հետո նույն սցենարով` մարդկանց նկուղներում այրելով` ծանր հրետանի ու տարբեր տասակի զինամթերքներ օգտագործելով: Այս գործողությունների անունը դրել է «մաքրություն», իբր թե մաքրում է, թե ումից է մաքրում, ինքն էլ չի հասկանում»,-ասաց Արագած Ախոյանը:
Պատգամավորի դիտարկմամբ` չնայած դեռևս հայտնի չէ իրադարձություններն ինչ ընթացք կունենան, բայց մի բան հստակ է, աշխարհն  ավելի խելացի է ու Քեմալ Աթաթուրքի վարչախմբի լպրծուն քաղաքականության կրկնությունն այսօր չի աշխատի: Բացի այդ` նպատակները, որ հետապնդում է Թուրքիան, ըստ բանախոսի, չեն իրականանա, քանի որ ինչպես Հայոց ցեղասպանության հետևանքով հնարավոր չեղավ հայերին լիովին տեղահան անել իրենց տարածքներից, այնպես էլ այս դեպքում դա չի իրագործվի:
Պատգամավորն, այնուամենայնիվ, ցավով նշեց, որ Թուրքիայի իշխանությունների կողմից երկրի հարավարևելյան շրջաններում քրդերի նկատմամբ  ռազմական գործողություններից առաջացած ավերածություններից անմասն չեն մնացել նաև հայկական մշակույթի տարրերը, ինչպես օրինակ Դիարբեքիրի Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, Մարդինի Հայկական կաթողիկե եկեղեցին, զոհվում են նաև իսլամացած հայեր:

Aragats Akhoyan assesses oppression of Kurds in Turkey as continuation of century-old history
YEREVAN, FEBRUARY 24, ARMENPRESS. After 100 years Turkey repeats the history and transgresses the rights of its own citizens. “Armenpress” reports National Assembly MP Aragats Akhoyan expressed such an opinion in an interview with journalists on February 24, mentioning that Turkey will hardly manage to avoid the trap set by itself. “The history of 100 years ago repeats, when due to their defeats in World War I the ring around Turkey tightened and they started to perpetuate crimes against their own citizens which was demonstrated by the Armenian Genocide.  Today Turkey does the same against the Kurds: the same scenario of burning people alive in cellars, heavy artillery and application of different weapons after 100 years. It calls this operation “cleaning”, but it does not understand itself who it cleans off”, Aragats Akhoyan said.
According to the MP, though it is not clear yet how the developments will go on, but one thing is clear, the world is more prudent now and will not allow the repetition of Kemal Atatürk’s slick politics. Besides, the goals Turkey pursues, according to the speaker, will not be implemented, as they will fail to do that like they failed to deport all Armenians from Turkey.
The MP mentioned with regret that the Armenian cultural objects were unable to bypass the military operations carried out by Turkey against the Kurds in the southeastern regions of the country.