ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագրի շրջանակում կայացել է համերգ
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Ազգային ժողովի նախաձեռնած «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը, որն իրականացվում է ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո, մեկնարկել է փետրվարի 20-ին: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է դասական արվեստի բոլոր ճյուղերի տարածումը՝ համերգների, ցուցահանդեսների եւ այլ միջոցառումների անցկացմամբ:
Առաջին միջոցառումը, որը հանդիսացել է ծրագրի մեկնարկ, «Ղազարոս Սարյանի» լարային քառյակի դասական երաժշտության համերգն է եղել, որը կայացել է Ստեփանակերտում: Համերգի ընթացքում հնչել են հայ եւ արտասահմանյան կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ, մասնավորապես, ծրագրում ընդգրկված են եղել Կոմիտասի, Ռուբեն Ալթունյանի, Մոցարտի, Աստոր Պիացոլլայի, Շտրաուսի, Պուչինիի ստեղծագործություններից: Առաջին համերգը նվիրվել է Արցախի վերածննդի օրվան:
Համերգին ներկա են գտնվել ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ԼՂՀ մշակույթի նախարար Նարինե Աղաբալյանը, ԼՂՀ ԱԺ պատգամավորներ, հասարակական ու մշակութային գործիչներ, դասական արվեստի երկրպագուներ:
ՀՀ ԱԺ «Դասական արվեստի տարածում» ծրագիրը կրթական ու դաստիարակչական է, նպատակ ունի Հայաստանի հանրությանը մոտեցնել դասական արվեստի բոլոր ճյուղերին, նրանց մեջ արթնացնել սերն արվեստի նկատմամբ: Այդ նպատակին հասնելու համար Հայաստանի Հանրապետության մարզերում եւ Արցախում կիրականացվեն բազմաթիվ միջոցառումներ՝ համերգներ, ցուցահանդեսներ, դասախոսություններ եւ այլն: Միջոցառումներն իրականացվելու են ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանի բարձր հովանու ներքո:

Concert is held within the framework of Dissemination of Classical Art Programme
YEREVAN, FEBRUARY 22, ARMENPRESS. The programme Dissemination of Classical Art initiated by Republic of Armenia National (NA) Assembly, implemented under the high patronage of the NA Speaker Galust Sahakyan kicked off on February 20. Within the framework of the programme the dissemination of all branches of classical art is envisaged by holding concerts, exhibitions and other events. As “Armenpress" was informed from Public Relations and Media Department of the National Assembly, the first event, which was the start of the programme, was the concert of the classical music of Ghazaros Saryan's String Quartet, which took place in Stepanakert. During the concert the Armenian and foreign composers’ works, particularly, the works by Komitas, Ruben Altunyan, Mozart, Astor Piazzolla, Strauss, and Puccini. The first concert was dedicated to Artsakh Rebirth Day.
The Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan, the NKR Minister of Culture Narine Aghabalyan, the NKR NA deputies, public and cultural figures and fans of classical art attended the concert.
National Assembly’s Dissemination of Classical Art Programme is educational and educative, has a goal to approach the community of Armenia to all branches of classical art, to awaken love among them towards art. To reach that goal numerous events will be carried out in the provinces of the Republic of Armenia and Artsakh: concerts, exhibitions, lectures, etc. The events will be implemented under the high patronage of Republic of Armenia National Assembly Speaker Galust Sahakyan.