Պակիստանում գերի են բռնել «Ալ Քաիդա»-ի երեք պարագլուխների եւ 97 զինյալների
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պակիստանի զինծառայողները գերի են բռնել «Ալ Քաիդա» եւ «Լաշքար Է ջանգվի» ահաբեկչական խմբավորումների 97 զինյալների, այդ թվում՝ երեք պարագլուխների: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հաղորդել Է Reuters-ը:
Ըստ գործակալության տվյալների՝ գերյալները մասնակցել են ավիաբազաների, օդանավակայանների եւ ոստիկանական օբյեկտների վրա կատարված բազմաթիվ հարձակումների: Բացի այդ, ձերբակալվածներից մի քանիսը, այդ թվում՝ զինյալների պարագլուխներից մեկը, մտադրվել Էին կազմակերպել իսլամիստ Օմար Շեյխի փախուստը Հայդարաբադ քաղաքի կենտրոնական բանտից: 2002 թվականին նա առեւանգել եւ գլխատել Էր «Ուոլ սթրիթ ջոռնել» ամերիկյան թերթի թղթակից Դենիել Պեռլին: Գործակալության տվյալներով՝ փախուստի պլանն արդեն գտնվում Էր ավարտական փուլում:
Կարաչի մեգապոլիսը (Սինդի նահանգի վարչական կենտրոնը) արդեն վաղուց Է համարվում Պակիստանի «քրեական մայրաքաղաքը»: Այստեղ գործում են մեծ թվով հանցավոր խմբավորումներ, ինչպես նաեւ տեղական մի շարք կրոնական եւ քաղաքական կուսակցությունների ու շարժումների զինյալներ, որոնք մշտապես մասնակցում են ազդեցության ոլորտների վերաբաժանումներին:
Բացի այդ, Կարաչին հաճախ Է դառնում արյունալի ահաբեկչական գործողությունների վայր, որոնք կազմակերպվում են պակիստանցի թալիբների «Թեհրիք ի թալիբան Պակիստան» շարժման ծայրահեղականների կողմից, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

В Пакистане захвачены 97 боевиков "Аль-Каиды" и "Лашкар-э-джангви"
Пакистанские военнослужащие захватили 97 боевиков террористических группировок "Аль-Каида" и "Лашкар-э-джангви", в том числе троих главарей. Об этом сообщило агентство Reuters. По его данным, захваченные были причастны к многочисленным нападениям на авиабазы, аэропорт и полицейские объекты. Кроме того, несколько арестованных, в том числе один из главарей боевиков, намеревались организовать побег из центральной тюрьмы города Хайдарабад исламиста Омара Шейха. В 2002 году он похитил и обезглавил корреспондента американской газеты "Уолл-стрит джорнэл" Дэниела Перла. По данным агентства, план побега уже находился в завершающей стадии,сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Мегаполис Карачи (административный центр провинции Синд) уже давно является "криминальной столицей" Пакистана. Здесь действует большое количество криминальных группировок, а также боевики ряда местных религиозных и политических партий и движений, которые постоянно участвуют в переделе сфер влияния. Помимо этого, Карачи часто становится местом кровавых терактов, устраиваемых экстремистами движения пакистанских талибов "Техрик-и-талибан Пакистан".