Նախագահ Սերժ Սարգսյանը ընդունել է Սերբիա այցելելու հրավերը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀՆախագահ Սերժ Սարգսյանը փետրվարի 8-ին ընդունել է Սերբիայի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Մայա Գոյկովիչին:Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել հայ-սերբական միջպետական հարաբերություններում կարևոր դեր ունեցող միջխորհրդարանական կապերին։ Երկուստեք ընդգծվել է օրենսդիր մարմինների համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը, ինչը, զրուցակիցների համոզմամբ, բխում է հայ և սերբ ժողովուրդների ավանդական բարեկամության ոգուց։ Այդ համատեքստում կարևորվել է երկու երկրների խորհրդարաններում գործող բարեկամության խմբերի գործունեության ակտիվացումը, որն իր դրական ազդեցությունը կունենա նաև խորհրդարանական վեհաժողովների շրջանակներում համագործակցության ամրապնդման վրա։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, նշելով, որ Սերբիայում այժմ ակտիվորեն ընթանում է ԵՄ հետ ինտեգրման գործընթաց, և իր երկրի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից է անդամակցությունը ԵՄ-ին, Սերբիայի Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է, որ իր համոզմամբ, փոխադարձ օգտակար կլինի այս ընթացքում Հայաստանի հետ՝ որպես ԵԱՏՄ անդամի, ինտեգրացիոն գործընթացների վերաբերյալ փորձի փոխանակումը՝ հաշվի առնելով նաև, որ Հայաստանը ևս իր արտաքին քաղաքականության օրակարգում կարևորում է ԵՄ հետ համագործակցության զարգացումը։
Մայա Գոյկովիչը կարևորել է բարձր մակարդակի փոխայցերը և հույս հայտնել, որ ՀՀ Նախագահն այս տարի կայցելի Սերբիայի Հանրապետություն, որի շրջանակներում ևս առիթ կլինի քննարկել միջխորհրդարանական հարաբերությունները։
Հանդիպմանը քննարկվել են նաև միջխորհրդարանական վեհաժողովներում Հայաստանի և Սերբիայի պատվիրակությունների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Անդրադարձ է եղել ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման բանակցային գործընթացին: Մայա Գոյկովիչը նշել է, որ իր երկրի փորձից ելնելով, Սերբիայում խորապես համոզված են, որ խնդրի կարգավորումը հնարավոր է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, միայն խաղաղ ճանապարհով և բացառապես երկխոսության միջոցով։
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ սիրով ընդունում է գործընկերոջ հրավերը՝ այցելելու Սերբիա: Նա ընդգծել է, որ Հայաստանը բաց և անկեղծ է Սերբիայի հետ իր փոխհարաբերություններում, շահագրգռված է զարգացնելու միջպետական կապերը՝ փոխվստահության և համագործակցության մթնոլորտում:

YEREVAN, FEBRUARY 8, ARMENPRESS. President of Armenia Serzh Sargsyan received the Speaker of the National Assembly of Serbia, Maja Gojkovic on February 8. During the meeting a reference was made to inter-parliamentary ties which play a key role in inter-governmental relations. The sides mutually stressed the importance of developing cooperation between the legislatives of both countries, which, to the conviction of the interlocutors, stems from the traditionally friendly spirit of the peoples of Armenia and Serbia. In that context, promotion of parliamentary friendship groups was highlighted, which will also positively impact the cooperation in parliamentary assemblies.
As “Armenpress” was informed from the Department of Public Affairs and Mass Media of Republic of Armenia President’s Staff, mentioning that Serbia-EU integration process is in active phase and that membership to the EU is among foreign priorities of Serbia, the President of the National Assembly of Serbia emphasized that, to her conviction, it will be mutually beneficial to exchange integration experience between Serbia and Armenia as an EAEU member state, considering also that Armenia attaches great importance to development of relations with the EU as part of its foreign agenda.
Maja Gojkovic highlighted high-level mutual visits, and hoped that the President of the Republic of Armenia will pay a visit to Serbia this year which will give another opportunity to discuss inter-parliamentary relations.
Issues referring to cooperation between the two states in parliamentary assemblies were also discussed during the meeting.
A reference was made to the negotiation process of Nagorno Karabakh conflict settlement. Maja Gojkovic mentioned that based on the experience of her country, Serbia is deeply convinced that the conflict settlement is possible only within the framework of OSCE Minsk Group, through peaceful means and exclusively via dialogue.
President Serzh Sargsyan mentioned that he is glad to accept the invitation of his counterpart to visit Serbia. He stated that Armenia is transparent and sincere in his relations with Serbia and is interested in developing intergovernmental ties in an atmosphere of mutual trust and cooperation.