Մեծ Բրիտանիայի ամենաերջանիկ քաղաքացիները 65-ից մինչեւ 79 տարեկաններն են
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 65-ից մինչեւ 79 տարեկան մարդիկ ամենաերջանիկն են, ասված Է Մեծ Բրիտանիայի ազգային վիճակագրության վարչության ուսումնասիրության մեջ, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով BBC-ին:
Ավելի քան 300 հազար չափահաս բրիտանացիների շրջանում անցկացված հարցումը ցույց Է տվել, որ երջանկության եւ կյանքից բավարարվածության զգացումը բարձրակետին Է հասնում այս տարիքային խմբում, բայց 80-ամյա սահմանագիծն անցնելուց հետո անկում Է ապրում:
Անբավարարվածության զգացումը առավել հաճախ Է նկատվում 45-ից մինչեւ 59 տարեկան մարդկանց՝ մեծ մասամբ տղամարդկանց մոտ: Այս տարիքային խմբում նաեւ նշվել Է տագնապի ամենաբարձր մակարդակը:
Ըստ ուսումնասիրողների վարկածի, այս տարիքային խմբի ներկայացուցիչների շրջանում սեփական բարեկեցության ցածր գնահատականի հնարավոր պատճառը կարող Է լինել միաժամանակ երեխաներին եւ տարեց ծնողներին խնամելու բեռը:
Հասուն տարիքի մարդկանց մոտ կյանքից անբավարարվածության զգացողության մյուս հավանական գործոնը կարող Է լինել աշխատանքի եւ ընտանեկան պարտավորությունների միջեւ մշտապես հավասարակշռություն պահպանելու անհրաժեշտությունը:
Իսկ ահա ավելի երիտասարդները եւ կենսաթոշակի անցածներն ավելի շատ ազատ ժամանակ ունեն իրենցով զբաղվելու համար, ասված Է հետազոտության մեջ:

People aged 65 to 79 'happiest of all' in Great Britain
YEREVAN, FEBRUARY 3, ARMENPRESS. Sixty-five to 79 is the happiest age group for adults, according to Office for National Statistics research, “Armenpress” reports, citing BBC.
The survey of more than 300,000 adults across the UK found life satisfaction, happiness and feeling life was worthwhile all peaked in that age bracket, but declined in the over-80s.
Those aged 45 to 59 reported the lowest levels of life satisfaction, with men on average less satisfied than women.
That age group also reported the highest levels of anxiety.
Researchers said one possible reason for the lower happiness and well-being scores among this age group might be the burden of having to care for children and elderly parents at the same time.
The struggle to balance work and family commitments might also be a factor, they said.
Meanwhile, those who were younger or retired had more free time to spend on activities which promoted their well-being, the researchers suggested.
Happiness and well-being dropped off again in those over 80, however, with researchers suggesting this could be down to personal circumstances such as poor health, living alone and feelings of loneliness.