Սպասվող լրահոս. 28.01.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հունվարի 28-ը Հայոց բանակի օրն է: Այսօր` հունվարի 28-ին, լրանում է Հայոց բանակի կազմավորման 24-րդ տարին: Ինչպես օրն, այնպես էլ սպասվող լրահոսը տոնական է:  Բանակի օրվա առթիվ կայանալու է ՀՀ ՊՆ հետազոտական համալսարանի բացումը:
Աջակցություն զինվորներին` «Շնորհակալ եմ քեզ հայ զինվոր» խորագրով բարեգործական ակցիայի շրջանակներում: Այսօր Հանրապետության Հրապարակում  «Civil Voice» ՀԿ նախաձեռնությամբ անցկացվելու է արդեն ավանդույթ դարձած «Շնորհակա՜լ եմ քեզ, հա՛յ զինվոր» բարեգործական ակցիան: Վերջինիս նպատակն է հավաքագրել և փոխանցել անհրաժեշտ պարագաներ սահմանամերձ գոտիներում իրենց զինվորական ծառայությունն իրականացնող զինվորներին:
Այսօր բանակի կազմավորման թեմայի շուրջ խոսելու են պատերազմի բովով անցած մարտիկները: Գեներալ-մայոր Սուրեն Աբրահամյանը, ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից, երգահան Դավիթ Ամալյանը կկիսվեն իրենց հիշողություններով: Թեմային անդրադառնալու են նաև մշակույթի, գիտության ոլորտի ներկայացուցիչները ` բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանը, ազատարմարտիկ, Գրականության ինստիտուտի տնօրեն Վարդան Դևրիկյանը, գրականագետ Դավիթ Գասպարյանը:
Օրվա լրահոսում բանակի թեման կշարունակվի նաև Ադրբեջանի ապակառուցողական քաղաքականության շեշտադրմամբ:  «Ղարաբաղյան պատերազմի վետերանների միություն» ՀԿ նախագահ Յուրի Միքայելյանը, ղարաբաղյան պատերազմի մասնակից-ազատամարտիկներ՝ Արագած Մկրտչյանը եւ Ռաֆիկ Ղազինյանը կանդրադառնան Ադբեջանի սադրանքներին, հայկական կողմի գործողություններին:
Քննարկումներ ղարաբաղյան պատերազմի, բանակի ձևավորման, բանակի ձեռքբերումների մասին: «Արծիվ մահապարտների միություն» ՀԿ նախագահ, գեներալ-մայոր Աստվածատուր Պետրոսյանը, «Արցախյան պատերազմի մասնակից կանանց» ՀԿ հիմնադիր նախագահ Աիդա Սերոբյանը և արցախյան գոյամարտի ազատամարտիկները կպատմեն իրական պատմություններ  կապված բանակաշինության, արցախյան գոյամարտում Հայոց բանակի ձևավորման, կայացման և այսօրվա մեր սահմանները պահող հայ զինվորի տոկունության մասին:
Տոնական օրը կավարտվի տոնական համերգով: Այն տեղի կունենա Ալ.Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում:

Upcoming news for 28.01.2016
YEREVAN, JANUARY 28, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
January 28 is the day of the Armenian Army. It is the 24th anniversary of the Armenian Army. Both the day and the upcoming news are festive. On this occasion, the opening of the Republic of Armenia Defense Ministry Research University will be held.
Support for the soldiers in the framework of “Thank you, Armenian soldier” charity event. The traditional charity event “Thank you, Armenian soldier” will be held today in the Republic Square. It is aimed at collecting and handing the required items to the soldiers serving in the frontier zones.
Today the combatants who have been in the war will speak on the topic of Army formation. Major General Suren Abrahamyan, participator of the Karabakh War, composer Davit Amalyan will share their impressions. Representatives of culture, science, literature will also speak on the topic.
The discussions on the Army topic will also focus on the destructive policy conducted by Azerbaijan. President of Artsakh War Veterans’ Union NGO Yuri Mikaelyan, participants of the Artsakh War, freedom fighters Aragats Mkrtchyan and Rafik Ghazinyan will speak about the Azerbaijani provocations.
President of "Eagle Suicide Attackers" Union, Major General Astvatsatur Petrosyan, founder of “Women participating in Artsakh War” NGO Aida Serobyan and freedom fighters of the Artsakh War will tell their stories connected with army building, Armenian Army formation during the Artsakh Liberation War, as well as will speak about the courage of today’s soldiers who are keeping our borders safe.
A festive concert in Armenian National Academic Theater of Opera and Ballet after Alexander Spendiaryan will close the day.