Հարութ Սասունյանն անդրադարձել է Քըրքորյանի կտակի վերաբերյալ հրապարակումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մեծ բարերար Քըրք Քըրքորյանի կտակը գաղտնիության պայմաններում չի պահվում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում ասել է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը՝ անդրադառնալով հայկական մամուլում  բարերարի կտակի վերաբերյալ տարբեր հրապարակումներին: «Պարոն Քըրքորյանը իր ողջ հարստությունը թողել է բարեգործության համար, սակայն որևէ հատուկ անուն չի նշել: Անշուշտ, կա կտակարար, և, երբ կգա ժամանակը, նա կսկսի որոշել, թե որ բարեգործական ընկերակցությանն որքան գումար է հասնելու ու որ ծրագրի համար: Հիմա դեռ վաղ է այդ մասին խոսել, քանի որ հարցեր կան լուծելու, ինչը  բավականին ժամանակ կխլի: Հավանաբար, մի տարի հետո կտակարարը կսկսի որոշել»,- ասել է Սասունյանը:
Հարութ Սասունյանը, ով երկար տարիներ ղեկավարել է Քըրք Քըրքորյանի ստեղծած  «Լինսի» հիմնադրամի կողմից Հայաստանում իրականացվող աշխատանքները, հավելել է, որ խոսքն այս դեպքում գնում է ոչ թե նախկին ծրագրերի շարունակության, այլ նոր ծրագրերի մեկնարկի մասին: «Նոյեմբերի վերջին Միացյալ հայկական հիմնադրամը վարչության ցանկությամբ փակվեց: Այդ հիմնադրամը, որում ես 26 տարի նախագահել եմ և հիմնադիրն եմ, Հայաստան է առաքել 720 միլիոն դոլարի հումանիտար օգնություն ծովային ճանապարհով և օդանավով: Այդ աշխատանքը դադարեցվել է, և քանի որ մեր ժողովուրդը կարիք ունի նման օգնության, ես հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 1-ին, բացել եմ նոր հիմնադրամ, որը կոչվում է «Հայաստան-Արցախ»: Հիմնադրամը Հայաստանի ժողովրդին կտրամադրի այն ամենը, ինչով հնարավոր կլինի օգնել՝ կլինի դեղորայք, բժշկական սարքավորումներ, երեխաների համար խաղալիքներ, գրադարանների համար գրքեր, համալսարանների և դպրոցների համար համակարգիչներ: Նույն բանն անում ենք նաև Արցախում»,- ասել է Սասունյանը:

YEREVAN, JANUARY 22, ARMENPRESS.  Prominent Armenian benefactor Kirk Kerkorian’s testament is not kept in secrecy. “Armenpress” reports publisher of “The California Courier” Harut Sassounian told “Voice of America”, referring to different Armenian media reports over the philanthropist’s testament. “Mr. Kerkorian left all his wealth for charity, but he mentioned no precise names. No doubt, there is a testator and when it is high time, he or she will decide which charitable organizations will get the money and how much, and for which programs. Now it is early to speak about that as there are still issues needing solution, which will take quite a lot of time. Probably, after a year the testator will start to make decisions”, Sassounian said.
Harut Sassounian, who for years ran the activities of the Lincy Foundation created by Kirk Kerkorian in Armenia, added that the testament is about launching new programs, but not continuing the previous ones. Sassounian also informed that by the decision of board members of the United Armenian Fund, which he had created and chaired for 26 years, closed the Fund at the end of November. He stated that the Fund had provided Armenia with $720 million humanitarian aid. “As our nation is in need of such aid, I opened a new fund called “Armenia-Artsakh” on December 1”, Sassounian mentioned, adding that the Fund will provide Armenians in both Armenia and Artsakh with all possible assistance.