Հարութ Սասունյանն անդրադարձել է Քըրքորյանի կտակի վերաբերյալ հրապարակումներին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ մեծ բարերար Քըրք Քըրքորյանի կտակը գաղտնիության պայմաններում չի պահվում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին «Ամերիկայի ձայն» ռադիոկայանի հետ հարցազրույցում ասել է «Կալիֆորնիա Կուրիեր» թերթի խմբագիր Հարութ Սասունյանը՝ անդրադառնալով հայկական մամուլում  բարերարի կտակի վերաբերյալ տարբեր հրապարակումներին: «Պարոն Քըրքորյանը իր ողջ հարստությունը թողել է բարեգործության համար, սակայն որևէ հատուկ անուն չի նշել: Անշուշտ, կա կտակարար, և, երբ կգա ժամանակը, նա կսկսի որոշել, թե որ բարեգործական ընկերակցությանն որքան գումար է հասնելու ու որ ծրագրի համար: Հիմա դեռ վաղ է այդ մասին խոսել, քանի որ հարցեր կան լուծելու, ինչը  բավականին ժամանակ կխլի: Հավանաբար, մի տարի հետո կտակարարը կսկսի որոշել»,- ասել է Սասունյանը:
Հարութ Սասունյանը, ով երկար տարիներ ղեկավարել է Քըրք Քըրքորյանի ստեղծած  «Լինսի» հիմնադրամի կողմից Հայաստանում իրականացվող աշխատանքները, հավելել է, որ խոսքն այս դեպքում գնում է ոչ թե նախկին ծրագրերի շարունակության, այլ նոր ծրագրերի մեկնարկի մասին: «Նոյեմբերի վերջին Միացյալ հայկական հիմնադրամը վարչության ցանկությամբ փակվեց: Այդ հիմնադրամը, որում ես 26 տարի նախագահել եմ և հիմնադիրն եմ, Հայաստան է առաքել 720 միլիոն դոլարի հումանիտար օգնություն ծովային ճանապարհով և օդանավով: Այդ աշխատանքը դադարեցվել է, և քանի որ մեր ժողովուրդը կարիք ունի նման օգնության, ես հաջորդ օրը՝ դեկտեմբերի 1-ին, բացել եմ նոր հիմնադրամ, որը կոչվում է «Հայաստան-Արցախ»: Հիմնադրամը Հայաստանի ժողովրդին կտրամադրի այն ամենը, ինչով հնարավոր կլինի օգնել՝ կլինի դեղորայք, բժշկական սարքավորումներ, երեխաների համար խաղալիքներ, գրադարանների համար գրքեր, համալսարանների և դպրոցների համար համակարգիչներ: Նույն բանն անում ենք նաև Արցախում»,- ասել է Սասունյանը:

Арут Сасунян прокомментировал публикации СМИ о завещании Киркоряна
Завещание известного армянского мецената Кирка Киркоряна не хранится в секрете. Как сообщает Арменпресс, об этом радиостанции «Свобода» сказал главный редактор газеты «The California Courier» Арут Сасунян, коснувшись разных слухов о завещении Киркоряна в СМИ.
«Господин Киркорян оставил все свое имущество на благотворительность, однако никаких конкретных имен не назвал. Конечно, есть завещатель, который, когда настанет время, решит, на какую благотворительную цель и сколько денег будет направлено. Сейчас пока рано говорить об этом, так как есть еще нерешенные вопросы, и нужно довольно много времени. Возможно, завещатель начнет решать эти вопросы через год», - сказал Сасунян.
Сасунян, который долгие годы руководил работами созданного Киркоряном фонда «Линси» в Армении, добавил, что в данном случае идет не о продолжении прежних проектов, а старте новых программ.
«В конце ноября, по решению управления, был закрыт Единый армянский фонд. Этот фонд, который я возглавлял в течение 26 лет и являюсь основателем, направил в Армению гуманитарную помощь в размере 720 млн долларов. Эта работа прекращена, и, так как наш народ нуждается в подобной помощи, на следующий день, 1 декабря, я открыл новый фонд, который называется «Армения-Арцах».
Фонд предоставит народу Армении все, чем возможно будет помочь – лекарство, медицинское оборудование, игрушки для детей, книги для библиотек, и компьютеры для университетов и школ. То же самое мы делаем в Нагорном Карабахе», - сказал Сасунян.