Հայաստանում ներդումների համար հատկապես նպաստավոր է ՏՏ ոլորտը. տնտեսագետ
ԵՐԵՎԱՆ ,15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում ներդրումներ անելու համար առաջին հերթին պետք է հաշվի առնել վերջին շրջանում լուրջ զարգացում արձանագրած ոլորտները, հատկապես, տեղեկատվական տեխնելեգիաների ոլորտը: «Արմենպրես» հետ զրույցում այսպիսի դիտարկում արեց տնտեսագետ Վարդան Բոստանջյանը:
«Հայաստանում ներդրումներ կարելի է անել գրեթե բոլոր ոլորտներում, բայց վերջերս այստեղ հակապես զարգացել են տեղեկատվական և բարձր տեխնոլոգիաները: Որպեսզի ժամանակակից տեխնիկան և տեխնոլոգիան զարգանան, ոլորտում  անհրաժեշտ են լուրջ ներդրումներ: Բացի տեղեկատվական տեխնոլոգիաներից, ներդրումներ կարելի է անել նաև փոքր քիմիայի և ճարտարագիտական ոլորտներում»,- նշեց տնտեսագետը`  հավելելով, որ  Հայաստանի գյուղատնտեսական արտադրությունը էկոլոգիական առումով  լավագույն ճյուղերից մեկն է և այստեղ ներդրումները ևս եկամտաբեր կլինեն:
Ցանկացած տնտեսական գործունեթյուն ծավալող, ըստ Բոստանջյանի, շահ է հետապնդում և փորձում իր կապիտալը  ներդնել այն տեղում, որտեղ իր գումարները  կլինեն  անվտանգ և եկամտաբեր: Հայաստանում ստեղծվել է այս երկու հանգամանքների առումով ներդրումային բարենպաստ միջավայր, որի արդյունավետությունը պայմանավորված է նրանով, թե ներդրումներ կատարելու համար ներկայացվող պայմաններն ու արտոնությունները որքան գրավիչ կլինեն օտարերկրյա, ինչու չէ, նաև հայրենական ձեռնարկատերերի համար:
Կառավարության հոկտեմբերի 8-ի նիստում հավանություն տրվեց էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանի ներկայացրած`  Հայաստանի ներդրումային քաղաքականության հայեցակարգին: Ըստ փաստաթղթի՝ գործադիրը պետք է հավելյալ ջանքեր գործադրի առևտուրը պարզեցնելու, մրցունակ բիզնես միջավայր ստեղծելու և ներդրումներին նպաստող հարկային քաղաքականություն վարելու համար։ Այս փաստաթղթով կառավարությունը կապահովի թափանցիկություն, ոչ խտրական մոտեցում բոլոր երկրներից եկած ներդրողների հանդեպ. արձանագրվել է՝ չեն սահմանվի ներդրումների ընդլայնմանը խոչընդոտող պահանջներ, կբացառվեն կրկնակի հարկման դեպքերը և այլն։

Для инвестиций в Армении особо благоприятной является сфера ИТ: экономист
Для инвестиций в Армении в первую очередь необходимо учитывать сферы, зарегистрировавшие в последний период серьезный прогресс, особенно, сферу ИТ. В беседе с Арменпресс об этом сказал экономист Вардан Бостанджян.
«В Армении можно делать инвестиции почти во всех сферах, но в последнее время здесь особо развиваются сферы информационных и высоких технологий. Для того, чтобы современная техника и технология развивалась, нужны серьезные инвестиции в сферу. Кроме ИТ, можно инвестировать в сферах малой химии и инженерии», - сказал экономист, добавив, что сельскохозяйственное производства Армении в экологическом плане является одной из лучших отраслей, и эта сфера также будет выгодной для инвестиций.
Любой экономический деятель преследует прибыль и пытается инвестировать свой капитал там, где его деньги будут в безопасности и будут приносить доход. В плане этих двух факторов в Армении создана благоприятная среда, эффективность которой обусловлена тем, насколько привлекательны условия и льготы для инвестиций зарубежному и отечественному производителю.
Напомним, что на заседании 8 октября правительство одобрило Концепцию инвестиционной политики Армении и график вытекающих из нее мероприятий. Предусмотренные мероприятия будут способствовать в Армении росту объемов инвестиций, формированию благоприятной инвестиционной среды и бизнес-среды, повышению прозрачности регулирующей среды, внедрению новых инвестиционных механизмов, что будет в свою очередь способствовать созданию новых рабочих мест, укреплению конкурентных преимуществ и обеспечению экономического развития страны.