Եվրամիությունն արգելել Է իր քաղաքացիների անձնական տվյալների փոխանցումը ԱՄՆ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ի Գերագույն դատարանը հոկտեմբերի 6-ին անօրինական Է ճանաչել եվրոպական ընկերությունների կողմից տվյալների փոխանցումն ԱՄՆ-ին: Այդ օրենքը կտարածվի նաեւ քաղաքացիների անձնական տվյալների վրա, ինչը կխախտի այդ բնագավառում երկրների 15-ամյա համագործակցությունը, հաղորդում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Reuters-ին:
Դատարանի որոշման մեջ իրավափանական ուժը կորցրած Է ճանաչվում Safe Harbor համաձայնագիրը, որը նկարագրում Է այն կանոնները, որոնք ԱՄՆ-ի եւ ԵՄ-ի ընկերություններին թույլ են տալիս տեղեկատվություն փոխանակել, այդ թվում՝ քաղաքացիների անձնական տվյալների վերաբերյալ: Բարձրագույն արբիտրաժային մարմինը «անսահմանորեն անփույթ» Է որակել ամերիկյան ընկերությունների վերաբերմունքը դրա պահպանման նկատմամբ այն դեպքերում, երբ համաձայնագրի կատարումը հակասել Է ԱՄՆ-ի ազգային անվտանգության շահերին կամ օրենքներին:
«Դա չափազանց վատ լուր Է ԵՄ-ի եւ ԱՄՆ-ի միջեւ առեւտրի համար»,-եվրոպական դատարանի որոշումը գնահատել Է Ռիչարդ Կամբլին՝ Linklaters իրավաբանական ընկերության տեխնոլոգիաների, մեդիայի եւ հաղորդակցությունների բաժնի ղեկավարը: Նա պարզաբանել Է, որ այժմ բիզնեսն ստիպված կլինի փնտրել շրջանցիկ ճանապարհներ, որպեսզի իրականացնի համագործակցության այն մեխանիզմները, որոնք հաստատվել Էին Safe Harbor համաձայնագրի օգնությամբ:

Евросоюз запретил передавать в США персональные данные своих граждан
Верховный суд ЕС во вторник, 6 октября, признал незаконной передачу данных европейскими компаниями в США. Под этот закон попадут и персональные данные граждан, что разрушит 15-летнее сотрудничество стран в данной области, сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru.
В решении суда признается утратившим юридическую силу соглашение Safe Harbor, которое описывает правила, позволяющие компаниям США и ЕС обмениваться информацией, в том числе и персональными данными граждан. Высший арбитражный орган назвал отношение американских компаний к ее хранению «безгранично небрежнойե в тех случаях, когда выполнение соглашения противоречило интересам национальной безопасности или законам США.
«Это чрезвычайно плохая новость для торговли между ЕС и СШАե, — оценил решение европейского суда Ричард Камбли, глава отдела технологий, медиа и коммуникаций юридической компании Linklaters. Он пояснил, что теперь бизнесу придется искать обходные пути, чтобы реализовать механизмы сотрудничества, которые были налажены с помощью Safe Harbor.