Ադենում 12 մարդ Է զոհվել Եմենի վարչապետի նստավայրի գնդակոծման հետեւանքով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադենում 12 մարդ Է զոհվել Եմենի վարչապետ Հալեդ Բահահի նստավայրի գնդակոծման հետեւանքով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով CNN հեռուստաալիքին: Զոհվածների թվում կան Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բանակի զինվորներ: Ինչպես հաղորդել Է Sky Nrws Arabia հեռուստաալիքը, վարչապետն ինքը գնդակոծումից չի տուժել:
Ավելի վաղ տեղեկատվություն Էր ստացվել, որ «Ալ Քասր» հյուրանոցը, որտեղ ժամանակավորապես տեղավորվել Է կառավարության ղեկավարը, հոկտեմբերի 6-ի առավոտյան գնդակոծվել Է նռնականետներից: Արաբական մեկ այլ հեռուստաալիքի՝ Al Arabiya-ի տվյալներով, շենքում հրդեհ Է բռնկել, լսվել են պայթյուններ եւ հրաձգություն:
Եմենում զինված հակամարտությունը շարունակվում Է արդեն շուրջ մեկ տարի: Միջազգային կոալիցիան՝ Սաուդյան Արաբիայի գլխավորությամբ, Եմենի տարածքին ավիահարվածներ Է հասցնում մարտից, այն բանից հետո, երբ ապստամբ հուսիները գրավեցին երկրի տարածքի մեծ մասը եւ վտարեցին նախագահ Մանսուր Հադիին, որը փախավ Էր Ռիադ եւ երկիր վերադարձավ միայն սեպտեմբերին:
ՄԱԿ-ի տվյալներով՝ վերջին ամիսներին Եմենում հակամարտության հետեւանքով զոհվել Է մոտավորապես 4,5 հազար մարդ, ներառյալ առնվազն 2110 խաղաղ բնակիչներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

СМИ: при обстреле резиденции премьера Йемена в Адене погибли 12 человек
При обстреле резиденции премьер-министра Йемена Халеда Бахаха в городе Аден на юге страны погибли 12 человек. Как передает Арменпресс со ссылкой на Тасс, об этом сообщил телеканал CNN.
По его данным, среди погибших есть солдаты армии Объединенных Арабских Эмиратов. Как сообщил телеканал Sky Nrws Arabia, сам премьер при обстреле не пострадал.
Ранее поступила информация, что гостиница "Аль-Каср", где временно разместился глава правительства, утром подверглась обстрелу из гранатометов. По данным другого панарабского телеканала Al Arabiya, в здании возник пожар. В районе были слышны еще несколько взрывов и стрельба.
Все улицы, ведущие к гостинице были перекрыты.
Информация о том, кто именно совершил нападение, пока отсутствует.
Вооруженный конфликт в Йемене продолжается уже около года. Международная коалиция во главе с Саудовской Аравией наносит авиаудары по территории Йемена с марта, после того как повстанцы-хуситы захватили большую часть территории страны и изгнали президента Мансура Хади, бежавшего в Эр-Рияд и вернувшегося в страну только в сентябре.
По данным ООН, за последние месяцы в результате конфликта в Йемене погибли около 4,5 тысяч человек, включая по меньшей мере 2110 мирных жителей.