Հայաստանը կանանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունք չցուցաբերող 18 երկրների ցանկում է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հայտնվել է այն 18 երկրների ցանկում, որոնց օրենսդրության մեջ կանանց նկատմամբ խտրականության դրույթներ  չկան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի` կանանց, բիզնեսի և օրենքի հարցերով զեկույցում (Women, Business and the Law 2016)
Համաշխարհային բանկը հետազոտություն է անցկացրել 173 երկրներում, որոնցից միայն 18-ն իրենց օրենսդրության մեջ չունեն կանանց նկատմամբ խտրականություն ենթադրող դրույթ: Հայաստանի հետ նույն ցանկում հայտնվել են նաև Կանադան, Էստոնիան, Հունգարիան, Կոսովոն, Մալթան, Մեքսիկան, Հոլանդիան, Նամիբիան, Նոր Զելանդիան, Պերուն, Պուերտո Ռիկոն, Սերբիան, Սլովակիան, Հարավային Աֆրիկան, Իսպանիան և Թայվանը:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով`  երկրների մեծ մասում կանանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունք դրսևորվում է հիմնականում աշխատանքային օրենսդրության մեջ: Ինչպես նշվում է զեկույցում, 18 այլ երկրներում` Բահրեյնում, Բոլիվիայում, Կամերունում, Չադում, Կոնգոյում, Գաբոնում, Գվինեայում, Իրանում, Հորդանանում, Քուվեյթում, Մավրիտանիայում, Նիգերում, Քաթարում, Սուդանում, Սիրիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Եմենում, ամուսնացած կանայք չեն կարող աշխատանքի տեղավորվել առանց իրենց ամուսինների թույլտվության:
Զեկույցը կազմվել է ըստ զբաղվածության և գործարարության ոլորտներում  կանանց իրավունքների մակարդակի տվյալաների, այդ թվում` կարո՞ղ են կանայք զբաղվել իրենց ուզած աշխատանքով, վարկերը հասանելի՞ են նրանց համար, սահմանափակվում են նրանց իրավունքները աշխատատեղ և բնակության վայր ընտրելու հարցում:

Армения оказалась в списке 18 стран, не создающих дискриминации в отношении женщин
Армения оказалась в списке 18 стран, в законодательстве которых нет положений, создающих дискриминацию в отношении женщин. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в докладе Всемирного банка по вопросам женщин, бизнеса и законов (Women, Business and the Law 2016).
ВБ провел исследование в 173 странах, из которых только 18 не имели в своем законодательстве положений, дискриминирующих женщин. В одном списке с Арменией оказались Канада, Эстония, Венгрия, Косово, Мальта, Мексика, Нидерланды, Намибия, Новая Зеландия, Перу, Пуэрто-Рико, Сербия, Словакия, Южная Африка, Испания и Тайвань.
По данным ВБ, в большинстве стран дискриминация в отношении женщин проявляется в основном в трудовом кодексе. Как отмечается в докладе, в 18 других странах замужние женщины не могут поступить на работу без разрешения мужа. В этот список вошли Бахрейн, Боливия, Камерун, Чад, Конго, Габон, Гвинея, Иран, Иордания, Кувейт, Мавритания, Нигер, Катар, Судан, Сирия, Объединенные Арабские Эмираты, Йемен.
Доклад был составлен на основе данных по уровню прав женщин в сферах труда и бизнеса, в том числе по вопросам, могут ли женщины заниматься желаемой работой, доступны ли кредиты для них, ограничены ли их права в вопросе выбора работы и места жительства.