Հայաստանը կանանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունք չցուցաբերող 18 երկրների ցանկում է
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանը հայտնվել է այն 18 երկրների ցանկում, որոնց օրենսդրության մեջ կանանց նկատմամբ խտրականության դրույթներ  չկան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված է Համաշխարհային բանկի` կանանց, բիզնեսի և օրենքի հարցերով զեկույցում (Women, Business and the Law 2016)
Համաշխարհային բանկը հետազոտություն է անցկացրել 173 երկրներում, որոնցից միայն 18-ն իրենց օրենսդրության մեջ չունեն կանանց նկատմամբ խտրականություն ենթադրող դրույթ: Հայաստանի հետ նույն ցանկում հայտնվել են նաև Կանադան, Էստոնիան, Հունգարիան, Կոսովոն, Մալթան, Մեքսիկան, Հոլանդիան, Նամիբիան, Նոր Զելանդիան, Պերուն, Պուերտո Ռիկոն, Սերբիան, Սլովակիան, Հարավային Աֆրիկան, Իսպանիան և Թայվանը:
Համաշխարհային բանկի տվյալներով`  երկրների մեծ մասում կանանց նկատմամբ խտրական վերաբերմունք դրսևորվում է հիմնականում աշխատանքային օրենսդրության մեջ: Ինչպես նշվում է զեկույցում, 18 այլ երկրներում` Բահրեյնում, Բոլիվիայում, Կամերունում, Չադում, Կոնգոյում, Գաբոնում, Գվինեայում, Իրանում, Հորդանանում, Քուվեյթում, Մավրիտանիայում, Նիգերում, Քաթարում, Սուդանում, Սիրիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Եմենում, ամուսնացած կանայք չեն կարող աշխատանքի տեղավորվել առանց իրենց ամուսինների թույլտվության:
Զեկույցը կազմվել է ըստ զբաղվածության և գործարարության ոլորտներում  կանանց իրավունքների մակարդակի տվյալաների, այդ թվում` կարո՞ղ են կանայք զբաղվել իրենց ուզած աշխատանքով, վարկերը հասանելի՞ են նրանց համար, սահմանափակվում են նրանց իրավունքները աշխատատեղ և բնակության վայր ընտրելու հարցում:

Armenia among 18 countries not discriminating women
YEREVAN, SEPTEMBER 10, ARMENPRESS. Armenia is included in the list of countries which legislations do not contain discriminatory provisions against women. “Armenpress” informs that the report of the World Bank on women, business and the law reveals this fact.
The World Bank did a research in 173 countries, only 18 out of which do not contain discriminatory provisions against women in their legislations. Canada, Estonia, Hungary, Kosovo, Malta, Mexico, the Netherlands, Namibia, New Zealand, Peru, Puerto Rico, Serbia, Slovakia, South Africa, Spain and Taiwan are included in the same list with Armenia.
According to the World Bank data, discriminatory attitude towards women is mainly enshrined in labor legislation in most countries. The report indicates that in 18 countries married women cannot find a job without the permission of their husbands. The following countries are included in that list: Bahrain, Bolivia, Cameroon, Chad, Congo, Gabon, Guinea, Iran, Jordan, Kuwait, Mauritania, Niger, Qatar, Sudan, Syria, the United Arab Emirates, and Yemen.
The report was made based on the level of women rights in the sphere of employment and entrepreneurship. The report studied a number of cases such as: Can women do the work they like or are loans attainable for women?