Հոգևորականն առաջարկում է Խաչվերացին ուրախալ, իսկ հաջորդ օրը հիշել ննջեցյալներին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայ Առաքելական եկեղեցին սեպտեմբերի 13-ին տոնելու է Խաչվերացը` գերությունից խաչի վերադարձման տոնը: Խաչվերացը եկեղեցու տաղավար տոներից վերջինն է, որով ազդարարվում է նաև աշնանամուտը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` ինչպես լրագրողների հետ հանդիպմանը նշեց Արարատյան Հայրապետական թեմի առաջնորդանիստ Ս.Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տ. Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը, տոնին նախորդում է շաբաթապահքը, իսկ սեպտեմբերի 6-ին բարեկենդան է:
Խաչվերացը տոնում են սեպտեմբերի 11-17-ն ընկած ժամանակահատվածում հանդիպող կիրակի օրը: Սուրբ Խաչը տոնվում է ի հիշատակ Տիրոջ խաչափայտի` պարսկական գերությունից Երուսաղեմ վերադարձի և Գողգոթայում կանգնեցման (վերացման): Այստեղից էլ տոնը կոչվում է Խաչվերաց: 614թ. Պարսկաստանի Խոսրով թագավորը հարձակվում է Երուսաղեմի վրա, ավերում այն, սրի քաշում ժողովրդին, մեծ թվով գերիներ տանում: Որպես անարգանք քրիստոնյաներին` Սուրբ Հարության տաճարից գերեíարվում և Պարսկաստան է տարվում նաև Տիրոջ խաչափայտը: Պարսկաստանում խաչափայտի զորությամբ շատերը դարձի են գալիս, մկրտվում և դառնում քրիստոնյա: Խաչափայտը գերության մեջ է մնում 14 տարի: 628 թ. Բյուզանդիայի Հերակլ կայսրը քրիստոնեական մի հսկա բանակով հարձակվում է պարսիկների վրա, ազատագրում Ս. Խաչը և այն վերադարձնում նախկին վայրը: Որպես պատմական վկայություն նշենք, որ հայ ժողովուրդն անմասն չէ խաչի ազատագրման գործից: Կայսրին ռազմական օժանդակություն է ցույց տվել նաև հունական մասի հայոց զորքը` Մժեժ Գնունու գլխավորությամբ: Խաչը հանդիսավոր թափորով տարվում է Երուսաղեմ` Փոքր Ասիայի տարածքով, ու բնական էր, որ այն անցնելու էր պատմական Հայաստանով: Թափորն անցնում է Կարին (Էրզրում) քաղաքով, իսկ Կարնո լեռների ստորոտներից մեկում, ուր խաչի դրված տեղից վճիտ աղբյուր է բխում, կառուցվում է Խաչավանքի եկեղեցին: Կայսրը խաչափայտը սրբությամբ երեք տարի Կ.Պոլսում պահելուց հետո անձամբ, կառքի մեջ ծնկած, այն ձեռքերում բռնած, Երուսաղեմ է տանում և իր ուսի վրա դրած Գողգոթայի գագաթը հանելով` բարձրացնում է Սուրբ Հարության վերանորոգված տաճարում` ի տես բոլոր քրիստոնյաների: Այդ ժամանակից էլ վերջնականորեն հաստատվեց և սկսվեց մեծ հանդիսավորությամբ տոնվել խաչի բարձրացման  հիշատակը` Խաչվերացը:
Տեր Պետրոսի խոսքով` Խաչը հնում եղել է չարչարանքի գործիք, բայց երբ Հիսուսը  խաչվեց, այդ նույն խաչափայտը դադարեց չարչարանքի  գործիք  լինելուց: «Խաչը դարձավ փրկության միջոց, Քրիստոսի սիրո արտահայտությունը, քանզի սիրել` նշանակում է նաև զոհաբերություն, զրկանք հանձն առնել: Խաչվերացը հնուց մեր ժողովրդի համար գեղեցիկ տոնախմբություն է եղել, մարդիկ հավաքվել են ընտանիքներով, գերդաստաններով: Խաչի տոնի առիթով մեծ ուխտագնացություններ են կազմակերպվել տարբեր հոգևոր վայրեր: Խաչվերացն ուրախ տոն է քրիստոնյաների համար, այդ օրերին շաբաթ ու կիրակի օրերին պետք է  ուրախանալ, հարազատներով բարեկամներով հավաքվել սեղանի շուրջ, նշել»,- հորդորեց քահանան:
Ըստ նրա` մեր օրերում մարդիկ, դժբախտաբար, այն սգի են վերածել: «Այս տոնը սգի հետ կապված է այնքանով, որ բոլոր տաղավար տոներին հաջորդում է մեռելոց: Արդեն սեպտեմբերի 14-ին Հայ առաքելական բոլոր եկեղեցիներում ննջեցյալների հոգու հանգստության համար պատարագներ են մատուցվում, ու մեր հավատացյալները կարող են գնալ»,- նշեց Տ. Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը:
ԱՀԹ «Արարատ» երիտասարդաց միության անդամ Տաթև Զախարյանի տեղեկացմամբ` Խաչվերացին ընդառաջ կկազմակերպեն ավանդական դարձած «Խաչի քարոզ» ակցիան, որի շրջանակներում մարդկանց բաժանում են խաչեր` առաջարկելով խաչերով փոխարինել աչքաուլունքները: «Մեր ակցիան սկիզբ է առել 2014-ի մայիսի 18-ից` Խաչի գյուտի տոնին: Մենք բոլոր տաղավար տոներին ենք իրագործում այս ակցիան և նաև խաչի տոներին նվիրված օրերին: Դրանով ժողովորդի մեջ ամրապնդում ենք հավատքն առ խաչ»,- ասաց Տաթև Զախարյանը:
Նա նշեց, որ արդեն երկու տարի իրականացվող ակցիան լինելու է շարունակական, քանի որ դրանում են տեսնում հաջողության հասնելու գրավականը` մարդկանց վերաբերմունքը փոխելու առումով:

Иерей предлагает радоваться в праздник Хачверац, а на следующий день – поминать усопших
Армянская Апостольская Церковь (ААЦ) 13 сентября отметит праздник Хачверац - Воздвижение Честного и Животворящего Креста Господня. Это последний из главных праздников церковного календаря, который знаменует также начало осени. Как сообщает Арменпресс, иерей Петрос Малян сообщил журналистам, что перед праздником начинается недельный пост, а 6 сентября отмечается Масленица Воздвиженского поста.
Петрос Малян отметил, что Крест в древности был орудием мучения, однако после распятия Христа он прекратил означать мучение и стал символом спасения, выражением любви Христа, так как любить – значит также жертвовать, нести лишения. По словам иерея, раньше в праздник Хачверац организовывали паломничества в святыни.
«Это веселый праздник для христиан, в праздничную субботу и воскресенье нужно радоваться, собираться с родственниками вокруг праздничного стола и отмечать», - сказал иерей.
Он отметил, что, к сожалению, в наши дни люди превратили этот праздник в траурный день. «Этот праздник связан с трауром постольку, поскольку после него идет День поминовения усопших. 14 сентября во всех церквях ААЦ проходят молебны за упокой душ всех усопших», - отметил Петрос Малян.
Хачверац отмечается в память о возвращении и прославлении Животворящего Креста Господня. Армянская Церковь отмечает его в воскресенье, выпадающее в промежуток между 11 и 17 сентября. Понедельник после праздника – День поминовение усопших.
Согласно преданию, первый епископ Иерусалима Иаков, брат Господа, найдя частицу Древа Креста Христова, высоко воздвиг ее, явив верующим под пение шаракана «Кресту Твоему, о Христос, поклоняемся». Другое предание гласит, что найденный царицей Еленой (матерью императора Константина Великого) Св. Крест был воздвигнут иерусалимским патриархом Макарием над собравшимися, чтобы они узрели и поклонились ему (326 г.).
В 335 г. император Константин построил на месте погребения Христа храм Св. Воскресения (Сурб Арутюн). Храм был освящен 13 сентября, после чего каждый год стал отмечаться праздник освящения храма, длящийся восемь дней. 14 сентября собирались на Голгофе, где на виду у всех верующих Животворящий Крест воздвигался для поклонения молящихся.
Праздник Воздвижения Креста приобрел еще большее значение после возвращения Св. Креста из персидского плена в первой половине VII века. В 610 году персидский царь Хосров с многочисленным войском напал на Византийскую империю. Воодушевленные первыми победами персы овладели Иерусалимом и захватили Крестное Древо Христа (614 г.). Многие предались огню и мечу или были уведены в плен. Среди них был также патриарх Иерусалима Захария.
После долгих лет войны византийцы, под предводительством императора Ираклия,  одержали победу над персами и освободили Св. Крест (628г.). В этих событиях принимали участие и армянские отряды во главе с правителем Византийской Армении Мжежем Гнуни. Освобожденное Древо Креста было торжественно, в сопровождении процессий и служб в церквах, пронесено через Армению в Константинополь, а затем в Иерусалим.
Крест для христиан является гордостью и символом могущества Бога, на котором была пролита невинная кровь Христа. Иисус на Кресте показал Свою безграничную любовь к людям, и Крест для христиан стал залогом надежды, любви и спасения.