Sony-ն պատրաստվում Է դրոնների ծառայություն տրամադրել բիզնեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական Sony Corp.ընկերությունը մտադիր Է հաջորդ տարվա առաջին կեսին սկսել անօդաչու թռչող սարքերի (դրոններ) մասնակցությամբ վճարովի ծառայություններ մատուցել շինարարական, գյուղատնտեսական եւ լոգիստիկական սեկտորների ձեռնարկություններին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Bloomberg գործակալությանը:
Մասնավորապես, Sony-ն թողարկելու Է դրոններ, որոնք կարող են թռիչքներ կատարել առաջադրված տարածքի վրա եւ բարձրորակ ֆոտոնկարահանումներ անել: Այսպիսով, ընկերությունը կկարողանա կիրառում գտնել թվային խցիկներով եւ սմարթֆոններով զբաղվող խնդրահարույց ստորաբաժանման մշակումների համար:
«Դժվար Է ակնկալել, որ սմարթֆոնների շուկայում աճը կախված կլինի միայն սմարթֆոններից,-ասել Է Sony-ի շարժական տեխնոլոգիաների բաժնի ղեկավար Հիրոկի Տոտոկին:-Ուստի մենք ուսումնասիրում ենք նոր հնարավորությունները,  եւ դրոնները՝ մասնավորապես»:
Փորձագետների գնահատումներով՝ 2025 թվականին ԱՄՆ-ում դրոնների շուկայի ծավալը կարող Է կազմել 82 մլրդ դոլար: Ավելի վաղ այդ ոլորտում շոշափելի ներդրումներ են արել Google-ը, General Electric-ը եւ Qualcomm-ը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Sony с 2016 года начнет предоставлять бизнесу услуги дронов
Японская компания Sony Corp. намерена в первой половине следующего года начать оказывать платные услуги с участием беспилотных летательных аппаратов (дронов) предприятиям строительного, сельскохозяйственного и логистического секторов. Как передает Арменпресс со ссылкой на INTERFAX.RU, об этом сообщает агентство Bloomberg.
В частности, Sony будет выпускать дроны, способные совершать полеты над заданной территорией и производить фотосъемку в высоком разрешении. Таким образом, компания сможет найти применение разработкам проблемного подразделения, занимающегося цифровыми камерами и смартфонами.
"Сложно ожидать, что рост на рынке смартфонов будет зависеть от одних только смартфонов, - сказал глава отдела мобильных технологий Sony Хироки Тотоки. - Поэтому мы исследуем новые возможности, и дроны в частности".
По оценкам экспертов, объем рынка дронов в США в 2025 году может составлять $82 млрд. Ранее существенные инвестиции в данную сферу делали Google, General Electric и Qualcomm.