Sony-ն պատրաստվում Է դրոնների ծառայություն տրամադրել բիզնեսին
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ճապոնական Sony Corp.ընկերությունը մտադիր Է հաջորդ տարվա առաջին կեսին սկսել անօդաչու թռչող սարքերի (դրոններ) մասնակցությամբ վճարովի ծառայություններ մատուցել շինարարական, գյուղատնտեսական եւ լոգիստիկական սեկտորների ձեռնարկություններին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով Bloomberg գործակալությանը:
Մասնավորապես, Sony-ն թողարկելու Է դրոններ, որոնք կարող են թռիչքներ կատարել առաջադրված տարածքի վրա եւ բարձրորակ ֆոտոնկարահանումներ անել: Այսպիսով, ընկերությունը կկարողանա կիրառում գտնել թվային խցիկներով եւ սմարթֆոններով զբաղվող խնդրահարույց ստորաբաժանման մշակումների համար:
«Դժվար Է ակնկալել, որ սմարթֆոնների շուկայում աճը կախված կլինի միայն սմարթֆոններից,-ասել Է Sony-ի շարժական տեխնոլոգիաների բաժնի ղեկավար Հիրոկի Տոտոկին:-Ուստի մենք ուսումնասիրում ենք նոր հնարավորությունները,  եւ դրոնները՝ մասնավորապես»:
Փորձագետների գնահատումներով՝ 2025 թվականին ԱՄՆ-ում դրոնների շուկայի ծավալը կարող Է կազմել 82 մլրդ դոլար: Ավելի վաղ այդ ոլորտում շոշափելի ներդրումներ են արել Google-ը, General Electric-ը եւ Qualcomm-ը, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս»-ը:

Sony to offer commercial drone services
YEREVAN, AUGUST 24, ARMENPRESS. Sony Corporation plans to offer commercial drone services targeting the construction, logistics and agriculture industries from the first half of next year.
Armenpress informs, referring to “Bloomberg” that the company’s Aerosense Inc. venture is making automated drones to capture high-definition images and transmit them to the cloud for analysis, Sony told reporters Monday in Tokyo. The jointly owned company with robotics firm ZMP Inc. expects sales to total about 10 billion yen by 2020, said Kotaro Sabe, Aerosense chief technology officer.
Sony, whose Xperia smartphones have failed to gain market share, is looking to find another use for its mobile phone and digital camera technologies in the nascent drone market. The unmanned aircraft industry may be worth $82 billion by 2025 in the U.S. alone, and has already attracted investments from Google Inc., General Electric Co. and Qualcomm Inc. despite privacy and safety concerns.
“It’s difficult to expect growth in the smartphone business with smartphones alone, which is why we are looking at new opportunities such as this,” said Hiroki Totoki, head of Sony’s mobile business.
Drones drew scrutiny in Japan when an anti-nuclear power protester used one to deliver a payload of radioactive material to the roof of Prime Minister Shinzo Abe’s office in April. The incident prompted the government to consider strengthening regulation of unmanned aircraft.