Ջիվան Գասպարյանի մոսկովյան համերգի տոմսերի համար հետաքրքիր մրցույթ է հայտարարվել
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դուդուկի վարպետ, լեգենդար Ջիվան Գասպարյանը համերգով հանդես կգա Մոսկվայի Ժողովրդական տնտեսության նվաճումների ցուցահանդեսի (ВДНХ) Կանաչ թատրոնում: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով kp.ru-ն, համերգը կանցկացվի օգոստոսի 14-ին: Կայքը գրում է, որ 86-ամյա Ջիվան Գասպարյանի տաղանդով հիանում են բոլոր նրանք, ովքեր նրա երաժշտությունը լսելու հնարավորություն են ստանում:
«ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ, Երևանի կոնսերվատորիայի պրոֆեսոր Ջիվան Գասպարյանը դեռև դեռահաս տարիքում նվագել է Ստալինի առջև, պարբերաբար ներկայացրել Հայաստանը հեղինակավոր մրցույթներում։ Նրա շնորհիվ ծիրանի ծառի փայտից պատրաստված դուդուկը ճանաչելի է դարձել ամբողջ աշխարհում»,-նշում է «Կոմսոմոլսկայա պրավդան»:
Մոսկովյան համերգի ընթացքում «պարոն Ջիվանը», ինչպես նշում է հրատարակությունը,  հանդիսատեսին կներկայացնի նաև Two Siberians նեոդասական գործիքային հայտնի դուետը: Տոմսեր ձեռք բերելու համար անցկացվում է նաև մրցույթ: Անհրաժեշտ է պատասխանել միայն մեկ հարցի՝ «Երաժիշտներից ո՞ւմ է Ջիվան Գասպարյանը համարում լավագույն դուդուկահար»:
Դուդուկահար Ջիվան Գասպարյանը ծնվել է 1928թ. հոկտեմբերի 12-ին Սոլագ գյուղում: Դուդուկ սկսել է նվագել վեց տարեկանից` առանց դասավանդուման: 1949թ. ընդունվել է Թ.Ալթունյանի անվան Ազգային երգ ու պարի համույթ: Բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր է: 1973թ. արժանացել է ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստի կոչմանը: Մոսկվայում անգլիացի երաժիշտներ Բրայն Էնոն և Փիթեր Գաբրիելը, լսելով հայ դուդուկահարի կատարումը, հրավիրել են նրան Լոնդոն: Գասպարյանը, շրջելով աշխարհով մեկ, մարդկանց ծանոթացրել է հայկական ժողովրդական երաժշտությանը: 1990թ. նրան շնորհվել է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի պրոֆեսորի աստիճան: Գրել է համաշխարհային ճանաչում վայելած այնպիսի ֆլիմեր երաժշտություններ, ինչպիսիք են` «Քրիստոսի վերջին չարչարանքները», «Գլադիատոր», «Ձյուն և մոխիր», «Սիրանա» և այլն: Թողարկել է ավելի քան 20 ձայնասկավառակ, ունի ավելի քան 1000 ձայնագրություններ, նվագել է 20 հազար համերգ: Հայաստանի և Կանադայի երաժշտական ակադեմիաների անդամ է:

Interesting contest announced for obtaining ticket to Jivan Gasparyan’s Moscow concert
YEREVAN, AUGUST 5, ARMENPRESS.  Master of the duduk, legendary Jivan Gasparyan will give a concert at the Green Theater of Moscow Exhibition of Achievements of the National Economy (VDNKh).  “Armenpress” reports citing kp.ru that the concert will be held on August 14. The website writes that everybody who has an opportunity to listen to his music admires the talent of the 86 year-old Jivan Gasparyan.
“USSR People's Artist, Yerevan State Conservatory professor Jivan Gasparyan started to play for Stalin when still a teenager and regularly presented Armenia in prestigious contests. Due to him the duduk made from apricot tree wood became recognizable worldwide”, mentions “Komsomolskaya paravda”.
A contest is announced to obtain tickets to the concert. Only one question is to be answered: “Among musicians who is considered as the best duduk player by Jivan Gasparyan?”
Dudukist Jivan Gasparyan was born on October 12, 1928 in the village of Solak. Gasparyan started to play duduk when he was six. In 1948 he became a soloist of the Armenian Song and Dance Popular Ensemble and the Yerevan Philharmonic Orchestra. He has won four medals at UNESCO worldwide competitions (1959, 1962, 1973, and 1980). In 1973 Gasparyan was awarded the honorary title People's Artist of Armenia and in 2002, he received the WOMEX (World Music Expo) Lifetime Achievement Award. A professor at the Yerevan State Musical Conservatory, he has instructed and nurtured many performers to professional levels of performance in duduk.