ԱՄՆ-ն ընդլայնել Է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները
ԵՐԵՎԱՆ, 31 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգներն ընդլայնել են Ռուսաստանից այն աստիճանավորների եւ պաշտոնատար անձանց ցուցակը, որոնց վրա տարածվում են պատժամիջոցները: Ընդլայնված ցանկ են մտել նաեւ այն մարդիկ, որոնք կապված են Ուկրաինայի նախկին նախագահ Վիկտոր Յանուկովիչի հետ, եւ մի շարք առեւտրային եւ արդյունաբերական ձեռնարկություններ Ռուսաստանում եւ Ղրիմում:
Նոր սեկտորային պատժամիջոցների մասին հաղորդագրությունը եւ անձանց ու կազմակերպությունների ցուցակները հրապարկվել են ԱՄՆ-ի ֆինանսների նախարարության կայքում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ցուցակներում հիշատակվում են, մասնավորապես, Ռոման Ռոտենբերգը՝ Ռուսաստանի եւ Ֆինլանդիայի քաղաքացին, նախագահ Վլադիմիր Պուտինի մերձավոր, գործարար Բորիս Ռոտենբերգի որդին, Սերգեյ Կուրչենկոն, որը հայտնի Է որպես «Յանուկովիչի ընտանիքի բանկիր», Ուկրաինայի նախկին նախագահի ավագ որդի Ալեքսանդր Յանուկովիչը, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի նախկին փոխվարչապետ եւ նախագահի վարչակազմի ղեկավար Անդրեյ Կլյուեւը եւ Իժեւսկից «Կալաշնիկով» կոնցեռնի բարձրաստիճան աշխատակից Անդրեյ Բյուլյուտինը:
Առեւտրային եւ արդյունաբերական կազմակերպությունների ցուցակը ներառում Է Իժեւսկի մեխանիկական գործարանը, «Իժմաշ» կոնցեռնը, ինչպես նաեւ Ղրիմում գտնվող՝ Եվպատորիայի, Թեոդոսիայի, Կերչի, Սեւաստոպոլի եւ Յալթայի նավահանգիստները:
Պատժամիջոցների տակ են հայտնվել նաեւ մի ամբողջ շարք նավթարդյունահանող եւ վերամշակող ձեռնարկություններ, հաղորդել Է BBC-ն:

США расширили санкции против России
Соединенные Штаты расширили список чиновников и официальных лиц из России, на которых распространяются санкции. В расширенный перечень также попали люди, связанные с бывшим президентом Украины Виктором Януковичем, и ряд коммерческих и промышленных предприятий в России и Крыму.
Сообщение о новых секторальных санкциях и списки лиц и организаций опубликованы на сайте министерства финансов США.
В списках фигурируют, в частности, Роман Ротенберг, гражданин России и Финляндии - сын близкого к президенту Владимиру Путину бизнесмена Бориса Ротенберга; Сергей Курченко, известный как "банкир семьи Януковича", старший сын бывшего президента Украины Александр Янукович, а также бывший вице-премьер Украины и глава администрации президента Андрей Клюев и высокопоставленный сотрудник концерна "Калашников" из Ижевска Андрей Бюлютин.
Список коммерческих и промышленных организаций включает Ижевский механический завод, концерн "Ижмаш", а также порты расположенных в Крыму Евпатории, Феодосии, Керчи, Севастополя и Ялты.