ՀՀ սահմանն ապօրինի հատած անձին հայտնաբերել են Երևանի Հարավ-արևմտյան թաղամասում
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ոստիկանության Նոյեմբերյանի եւ Մալաթիայի բաժինների ծառայողների ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների շնորհիվ հուլիսի 28-ին, ժամը 23.05-ին, Երևան քաղաքի Հարավ-արևմտյան Բ-2 թաղամասում հայտնաբերվել և բերման է ենթարկվել 22-ամյա Արման Դ.-ն:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության հասարակայնության հետ կապերի եւ լրատվության վարչությունից, նա հուլիսի 23-ից հետախուզվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 329 հոդվածի(պետական սահմանն ապօրինի հատելը) 2-րդ մասի հատկանիշներով:

Person who illegally crossed border of Republic of Armenia - detected in Yerevan South-Western district
Person who illegally crossed border of Republic of Armenia - detected in Yerevan South-Western
district
YEREVAN, JULY 29, ARMENPRESS. Thanks to the operational intelligence measures taken by officers from Noyemberyan and Malatya police divisions, 22 year old Arman D. was discovered and detained in 2 adm. district of Malatia-Sebastia in Yerevan on Tuesday, July 28 at 11:05 p.m.
As Armenpress was informed from the Department of Public Relations and Information of the Police of Armenia, the young man had been wanted under the RA Criminal Code, article 329, part 2 /illegal crossing of state border/ since July 23, 2015.