Երևանում բացվեց տարածաշրջանային նշանակության լոգիստիկ կենտրոն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Urban Logistic Services (ULS) ընեկրությունը Երևանում հիմնել է հսկայածավալ լոգիստիկ կենտրոն, որը Կովկասում եզակի է ծառայությունների մատուցման ծավալով։ Լոգիստիկ ծառայությունների համալիրը հնարավորություն է տալիս բիզնեսներին անվտանգ վայրում պահպանել բեռները, կազմակերպել դրանց փոխադրումը եւ բեռնաթափումը, փաթեթավորումն ու մակնշումը եւ այլն: Կենտրոնի բացմանը ներկա էր ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ով շրջեց պահեստներով և մյուս ենթակառուցվածքներով՝ ծանոթացալով ընկերության կատարած աշխատանքին։
Ընկերության գլխավոր տնօրեն Վահե Պետրոսյանը հայտնեց, որ սկսած 2007 թ.-ից ULS-ը պահեստային լոգիստիկային վերաբերող մի շարք ծառայություններ է մատուցում, իսկ պահեստենրի կառուցումից հետո կկարողանան ընդլայնել ծառայությունների շրջանակը: «Այս տեսակ ենթակառուցվածքները հնարավորություն են տալիս, որ տնտեսությունում գործող ցանկացած սուբյեկտ, որը գործ ունի ապրանքների արտադրության հետ, ավելի ռացիոնալ կարողանա կառավարել իր ապրանքային պաշարները։ Այս ենթակառուցվածքներն օգտագործելով՝ բիզնեսը կարող է ունենալ խնայողություններ, որոնք կուղղվեն արտադրական հզորությունների ացելացմանը, այլ ոչ թե պահեստների կառուցմանը և լրացուցիչ այլ ծախսերի։ Գործարարի համար սա ավելի ձեռնտու է. օգտագործելով մեր պահեստային հզորությունները՝ նրանք տարբեր ծառայություններ են ստանում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նշեց Պետրոսյանը։
Լոգիստիկ կենտրոնի բացմանը ներկա էր նաև ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը, ով լրագրողների հետ զրույցում ընդգծեց, որ պետությունը ողջունում է նման ենթակառուցմածների ստեղծումը։ «Ապրանքների շրջանառության մեջ սա շատ կարևոր տարր է, և կարող է նպաստել ապրանքների ցածր ինքնարժեքի ձևավորմանը։ Այս կարգի ծրագրերը համահունչ են Հայաստանի ընդունած՝ արտահանմանն ուղղված արդյունաբերության ճյուղերի զարգացման ռազմավարությանը։ Այստեղ է ձևավորվում  այն մշակույթը, որ ապրանքները Հայաստանից կարտահանվեն արդեն այլ կարգավիճակով՝ ժամանակակից փաթեթավորված և ձևավորված»,- ընդգծեց նա։ Նախարարի խոսքով՝ կենտրոնը կնպաստի Կովկասում Հայաստանի տարանցիկ դերի բարձրացմանն ու երկրի տնտեսության ինտեգրմանը։
Urban Logistic Services ընկերությունը լոգիստիկ կենտրոնի ստեղծումը մեկնարկել է 2013 թվականից։ ULS-ը համապատասխանում է անվտանգության և պահպանման պայմանների միջազգային չափանիշներին, ունի ժամանակակից ենթակառուցվածքներ և հագեցած է նորագույն տեխնոլոգիաներով։ Համալիրը  ունի 5 հազար քմ մակերեսով 15 պահեստային տարածքներ, 4500 խմ տարողությամբ 9 սառնարանային պահեստներ և 1200 քմ մակերեսով գրասենյակային տարածք։ Ներկայումս այն համագործակցում է 100-ից ավելի ընկերությունների հետ, իսկ ապագայում նախատեսում է գործընկերների թիվը հասցնել 500-ի։

В Ереване открылся логистический центр регионального значения
Компания Urban Logistic Services (ULS) открыла в Ереване огромный  логистический центр – единственный  на Кавказе по объемам предлагаемых услуг.  Комплекс логистических  услугдает возможность бизнесу сохранить  грузы в безопасном месте, организовать перевозки, упаковку и маркировку и т. д. на открытии центра  присутствовал президент страны  Серж Саргсян, который осмотрел  терминалы и другие  инфраструктуры, ознакомился с  деятельностью компании.
Гендиректор компании Ваге Петросян сообщил, что с 2007г.  ULS предоставляет  ряд услуг, касающихся складской логистики, а после строительства  складов есть возможность расширения  круга услуг.  «Такие  инфраструктуры дают возможность, чтобы любой субъект экономики, кто связан  с производством товаров, смог бы более рационально  управлять своими товарными ресурсами. Используя эти инфраструктурные возможности, бизнес  может обеспечить сбережения, которые будут направлены на увеличение производственных мощностей, а не на строительство складов  и другие дополнительные  расходы.  Для  бизнесмена это намного выгоднее: используя наши  складские мощности, они получают  различные услуги», - как передает Арменпресс сказал Петросян.
На открытии центра присутствовал также министр экономики РА Карен Чшмаритян, который в беседе с журналистами отметил, что приветствует создание  таких инфраструктур. «Для товарооборота это весьма важно, это способствует низкой себестоимости  товара. Такого рода программы  соответствуют стратегии развития производственных отраслей, принятой Арменией. Здесь формируется та культура, когда товары из Армении будут вывозиться совершенно в ином статусе и виде – оформленные и упакованные  согласно современным требованиям», - подчеркнул он. По словам министра, центр  существенно повлияет на  повышение транзитной роли Армении на Кавказе и интегрирования экономики страны.
Создание компании UrbanLogisticServices началось в 2013г.  Инфраструкрута складского комплекса ULS (общая площадь порядка 7 га) включает: центральный склад, рассчитанный на хранение 45,000 паллетомест; арендные склады (порядка 15) общей площадью 5,000 кв.м.; холодные склады (9 камер), общей емкостью 4,500 куб.м.; офисные помещения площадью 1,200 кв.м.