ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ գործունեությունը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 3-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ գործունեությունը և դերակատարումը ոչ միայն որպես ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող հիմնական կառույցի, այլ նաև ամբողջ Եվրոպայում անվտանգության պահպանմամբ զբաղվող կազմակերպության: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է մշտապես աջակցելու Սերբիային՝ ԵԱՀԿ-ում նրա նախագահության ամբողջ ընթացքում՝ սերբական առաջնայնությունների իրականացման գործում:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ առկա արդյունավետ համագործակցության մասին՝ նշելով, որ մեր երկիրը ցանկություն ունի այդ համագործակցությունը շարունակել և խորացնել:
Հանրապետության Նախագահը Իվիցա Դաչիչի հետ քննարկել է նաև հայ-սերբական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը և զարգացման հեռանկարները:
Սերժ Սարգսյանը խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել բարեկամ Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչին և ընդգծել, որ ս.թ. ապրիլի 24-ին նրա ներկայությունը Երևանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը, ոչ միայն հայ-սերբական բարեկամության լավագույն արտահայտությունն էր, այլ նաև Սերբիայի հանձնառության վերահաստատումը՝ պայքարելու մարդկության հանդեպ հանցագործությունների դեմ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Երևանում և Բելգրադում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը նոր խթան կհաղորդի հայ-սերբական բարեկամական հարաբերություններին բոլոր ոլորտներում:
Իվիցա Դաչիչը շեշտել է, որ Սերբիան ևս շահագրգռված է ամրապնդելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները և որոշակի քայլերով ու փոխշահավետ ծրագրերի իրագործմամբ զարգացնել երկկողմ փոխգործակցությունը:
ԵԱՀԿ գործող Նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի իշխանությունների և ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների, այդ թվում ՝ Կազմակերպության երևանյան գրասենյակի համագործակցությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերին, բանակցային գործընթացի ներկա փուլում առկա խնդիրներին և տարածաշրջանի մարտահրավերներին:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակելու է համագործակցությունը Մինսկի խմբի հետ՝ ձգտելով հիմնախնդրի կարգավորման՝ այն սկզբունքների ներքո, որոնք առաջարկել է Մինսկի խումբը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնադրույթների հիման վրա:

YEREVAN, JUNE 3, ARMENPRESS. The President of the Republic of Armenia Serzh Sargsyan received the OSCE Chairperson in Office, Serbian Foreign Minister Ivica Dačić on June 3.
The Mass Media and Public Relations Department of the Armenian President’s Office informed “Armenpress” that the President of Armenia highly appreciated the OSCE’s activities and role not merely as the main structure engaged in the Nagorno Karabakh issue regulation, but also as an organization acting for maintaining security in entire Europe. Serzh Sargsyan highlighted that Armenia is willing to provide a constant support to Serbia during its entire chairmanship in the OSCE for the realization of the Serbian priorities.
Serzh Sargsyan spoke with satisfaction about the present efficient cooperation with the OSCE Yerevan Office and noted that our country wants to continue and expand that cooperation.
Also, the President of Armenia and Ivica Dačić discussed the Armenian-Serbian bilateral cooperation agenda and prospects of development.
Among other things, Serzh Sargsyan asked to convey his warm wishes to the President of friendly Serbia Tomislav Nikolić and highlighted that his presence at the Armenian Genocide victims commemoration ceremony held in capital Yerevan on April 24 of the current year, was not solely the best expression of the Armenian-Serbian friendship, but also reaffirmation of Serbia’s commitment to struggle against the crimes against humanity.
At the course of the meeting, the interlocutors shared the opinion that opening diplomatic representations in Yerevan and Belgrade will give a new impetus to the Armenian-Serbian friendly relations in all spheres.
Ivica Dačić emphasized that Serbia is also interested in strengthening ties with Armenia and develop bilateral cooperation by certain steps and realization of mutually beneficial programs.
In turn, the OSCE Chairperson in Office highly appreciated the cooperation between the Armenian authorities and various structures of the OSCE, including the organization’s Yerevan office.
At the course of the meeting, Serzh Sargsyan and Ivica Dačić reflected on the efforts of the OSCE Minsk Group aimed at the regulation of the Nagorno Karabakh conflict, the current issues of the negotiations’ present stage and regional challenges.
The President underscored that Armenia will continue cooperation with the Minsk Group striving for the issue’s regulation under the principles suggested by the Minsk Group based on the principles and norms of the international law, the UN Charter and provisions of the Helsinki Final Act.