ՀՀ Նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ գործունեությունը ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման ուղղությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 3-ին ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Սերբիայի առաջին փոխվարչապետ, արտգործնախարար Իվիցա Դաչիչին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Նախագահը բարձր է գնահատել ԵԱՀԿ գործունեությունը և դերակատարումը ոչ միայն որպես ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորմամբ զբաղվող հիմնական կառույցի, այլ նաև ամբողջ Եվրոպայում անվտանգության պահպանմամբ զբաղվող կազմակերպության: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է մշտապես աջակցելու Սերբիային՝ ԵԱՀԿ-ում նրա նախագահության ամբողջ ընթացքում՝ սերբական առաջնայնությունների իրականացման գործում:
Սերժ Սարգսյանը գոհունակությամբ է խոսել ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ առկա արդյունավետ համագործակցության մասին՝ նշելով, որ մեր երկիրը ցանկություն ունի այդ համագործակցությունը շարունակել և խորացնել:
Հանրապետության Նախագահը Իվիցա Դաչիչի հետ քննարկել է նաև հայ-սերբական երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը և զարգացման հեռանկարները:
Սերժ Սարգսյանը խնդրել է իր ջերմ բարեմաղթանքները փոխանցել բարեկամ Սերբիայի Նախագահ Տոմիսլավ Նիկոլիչին և ընդգծել, որ ս.թ. ապրիլի 24-ին նրա ներկայությունը Երևանում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի ոգեկոչման արարողությանը, ոչ միայն հայ-սերբական բարեկամության լավագույն արտահայտությունն էր, այլ նաև Սերբիայի հանձնառության վերահաստատումը՝ պայքարելու մարդկության հանդեպ հանցագործությունների դեմ:
Հանդիպմանը զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ Երևանում և Բելգրադում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների բացումը նոր խթան կհաղորդի հայ-սերբական բարեկամական հարաբերություններին բոլոր ոլորտներում:
Իվիցա Դաչիչը շեշտել է, որ Սերբիան ևս շահագրգռված է ամրապնդելու Հայաստանի հետ հարաբերությունները և որոշակի քայլերով ու փոխշահավետ ծրագրերի իրագործմամբ զարգացնել երկկողմ փոխգործակցությունը:
ԵԱՀԿ գործող Նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանի իշխանությունների և ԵԱՀԿ տարբեր կառույցների, այդ թվում ՝ Կազմակերպության երևանյան գրասենյակի համագործակցությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցներն անդրադարձել են ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջնորդական ջանքերին, բանակցային գործընթացի ներկա փուլում առկա խնդիրներին և տարածաշրջանի մարտահրավերներին:
Նախագահն ընդգծել է, որ Հայաստանը շարունակելու է համագործակցությունը Մինսկի խմբի հետ՝ ձգտելով հիմնախնդրի կարգավորման՝ այն սկզբունքների ներքո, որոնք առաջարկել է Մինսկի խումբը՝ միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնադրույթների հիման վրա:

Президент Армении высоко оценил деятельность ОБСЕ по урегулированию нагорно- карабахского конфликта
Президент Армении Серж Саргсян 3 июня принял действующего председателя ОБСЕ, первого вице-премьера, министра иностранных дел Сербии Ивицу Дачича и возглавляемую им делегацию.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Саргсян высоко оценил деятельность и роль ОБСЕ не только как основной структуры, занимающейся нагорно-карабахским конфликтом, но организации, занимающейся сохранением безопасности в Европе в целом. Президент подчеркнул, что Армения готова постоянно поддерживать Сербию в ходе ее председательства в ОСБЕ для реализации приоритетов сербского председательства.
Саргсян с удовлетворением поговорил о продуктивном сотрудничестве с ереванским офисом ОБСЕ, отметив, что Армения желает продолжить и углубить это сотрудничество.
Глава государства обсудил с гостем также повестку армяно-сербских двусторонних отношений и перспективы их развития.
Президент Армении попросил передать президенту Сербии лучшие пожелания, подчеркнув, что его присутствие на мероприятиях в Ереване 24 апреля по случаю годовщины Геноцида армян было не только лучшим проявлением армяно-сербских дружественных отношений, но и подтверждением обязательства Сербии бороться против преступлений против человечества.
Собеседники сошлись во мнении, что открытие дипломатических представительств в Ереване и Белграде придаст новый импульс армяно-сербским дружественным отношениям во всех сферах.
Дачич подчеркнул, что Сербия заинтересована в укреплении отношений с Арменией и развитии двустороннего взаимодействия. Он высоко оценил сотрудничество между властями Армении и разными структурами ОБСЕ, в частности, ереванским офисом организации.
Собеседники коснулись также посреднических усилий Минской группы ОБСЕ в урегулировании нагорно-карабахского конфликта, проблем на текущем этапе переговорного процесса и региональных вызовов.
Президент подчеркнул, что Армения продолжит сотрудничество с Минской группой, стремясь к урегулированию проблемы на базе принципов, предложенных Минской группой на основе международных норм, законодательства ООН, положений Хельсинского заключительного акта.