Հարավային Կորեայում վտանգավոր վիրուսով վարակվածների թիվը հասել Է 18-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հարավային Կորեայի այն բնակիչների թիվը, որոնք վարակվել են շնչուղիների մերձավորարեւելյան համախանիշի վտանգավոր կորոնավիրուսով, հասել Է 18-ի: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հունիսի 1-ին հաղորդել Է Ռյոնհապ գործակալությունը:
Ավելի վաղ նշվել Էր վտանգավոր վիրուսով վարակվելու 15 դեպքի մասին: Առողջապահության նախարարության տվյալներով՝ երեք նոր հիվանդացածները եղել են այն հիվանդանոցում, որտեղ գրանցվել Է Հարավային Կորեայում վարակման առաջին դեպքը: Նրանցից երկուսը հիվանդներ Էին, եւս մեկը հիվանդանոց Էր եկել՝ տեսակցելու ծնողին:
Նոր կորոնավիրուսային վարակն առաջին անգամ գրանցվել Է 2012 թվականին Սաուդյան Արաբիայում: Վիրուսը տարածվել Է առնվազն ինը երկրում՝ Սաուդյան Արաբիայում, Քաթարում, Հորդանանում, Ֆրանսիայում, Գերմանիայում, Մեծ Բրիտանիայում, Արաբական Միացյալ Էմիրություններում, Թունիսում եւ Իտալիայում: Այս վիրուսն, ինչպես եւ գրիպի վիրուսը, տարածվում Է օդակաթիլային ուղիով: Այս պահին կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութեր գոյություն չունեն:
2012 թվականի սեպտեմբերից Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը տվյալներ ունի շնչուղիների մերձավորարեւելյան համախտանիշի կորոնավիրուսով վարակման 1134 լաբորատոր եղանակով հաստատված դեպքերի մասին, որոնցից 427-ը մահացու են եղել, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին:

Число заразившихся опасным вирусом в Южной Корее достигло 18 человек
Число жителей Южной Кореи, заразившихся смертельно опасным коронавирусом ближневосточного респираторного синдрома (БВРС-КоВ), возросло до 18 человек, сообщает Арменпресс со ссылкой на РИА Новости.
Ранее сообщалось о 15 случаях заражения опасным вирусом.
По данным министерства здравоохранения, трое новых заболевших находились в больнице, в которой был зафиксирован первый случай заражения в Южной Корее. Двое из них были пациентами. Еще один человек был посетителем, навещавшим своего родителя в больнице.
Новая коронавирусная инфекция впервые была зафиксирована в Саудовской Аравии в 2012 году. Вирус затронул как минимум девять стран: Саудовскую Аравию, Катар, Иорданию, Францию, Германию, Великобританию, ОАЭ, Тунис и Италию.
Этот вирус распространяется, как и вирус гриппа, воздушно-капельным путем. В настоящий момент вакцин против коронавируса не существует.
С сентября 2012 года ВОЗ располагает данными о 1134 лабораторно подтвержденных случаях заражения коронавирусом ближневосточного респираторного синдрома, из которых 427 случаев оказались смертельными.