Հայաստան-ԵՄ նախապատրաստվող նոր փաստաթուղթը համապատասխանելու է «և, և» քաղաքականությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրամիության հետ նախապատրաստվող համագործակցության նոր փաստաթղթի ձևաչափը դեռևս պարզ չէ, սակայն այն լինելու է երկկողմ բանակցվող և վավերացվող փաստաթուղթ: Եվրամիության Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովի ընթացքում ԵՄ կողմը ցույց տվեց, որ երկրների նկատմամբ գործելու են տարբերակված մոտեցումներ և ձևաչափեր, ու չեն լինելու ընդհանրական մոտեցումներ: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ Էկոնոմիկայի նախարարի առաջին տեղակալ Գարեգին Մելքոնյանը: «Հայաստանը բազմիցս է նշել, որ կողմ է «և, և» քաղաքականությանը: Դրա արդյուքնում էլ մենք անցած տարի վերսկսեցինք քննարկումները Եվրամիության հետ: Սակայն թե վերջնական ինչ փաստաթուղթ կստորագրվի, դեռևս պարզ չէ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց  Մելքոնյանը:
Նոր փաստաթղթի ստորագրման որևէ ժամկետ որոշված չէ, սակայն Եվրահանձնաժողովը հավանություն է տվել համագործակցության ընդլայնման առաջարկությանը Հայատանի հետ և պաշտոնական հայցադիմում է ուղարկել Եվրոպական խորհրդին, որն էլ հաստատելու է մանդատը: «Ռիգայի գագաթնաժողովի ընթացքում Հայաստանի մասով, ինչպես տեսանք, կային մի քանի ուղղումներ: Հայաստանի` ԵԱՏՄ-ին անդամակցելով պայմանավորված, Եվրամիության հետ նոր քննարկումներ են ընթանում, որպեսզի հստակեցվի, թե ինչ իրավական ձևակերպումներ պետք է տրվեն նոր փաստաթղթում: Քննարկումները պաշտոնական բանակցություններ չեն, մենք որևէ փաստաթղթի շուրջ չենք բանակցում, այլ փորձում էինք հասկանալ` ինչ նոր փաստաթուղթ կարող ենք ստորագրել»,- ասաց փոխնախարարը:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Միքայել Մելքումյանն էլ ընդգծեց, որ անկախ ԵՄ-ի հետ նախապատրաստվող փաստաթղթի ձևաչափից` ողջունելի է համագործակցության շարունակությունը այդ միության հետ: «Խնդիրն այն է, թե տնտեսական բնագավառում կարո՞ղ է արդյոք Հայաստանը խորացնել հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ»,- նշեց Մելքումյանը` հավելելով, որ այս հարցի պատասխանը դեռևս պարզ չէ իր համար:
Հայաստանի գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանն էլ նկատեց, որ նույնիսկ Հայաստանի հետ տնտեսական համագործակցության պարագայում Եվրոպան չի գնալու զիջումների: «Ուղղակի մենք պետք է բանակցությունները հասցնենք մի մակարդակի, որ մեր բիզնեսները կարողանան ինտեգրվել տնտեսական այս նոր իրողություններին և չկրեն վնասներ»,- ասաց նա:
Մայիսի 21-22-ը Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում անցկացվել է Եվրամիության Արևելյան գործընկերության գագաթնաժողովը, որն առաջինն էր 2013թ. հետո: Նախորդ` Վիլնյուսյան գագաթնաժողովի ժամանակ նախատեսված էր ԵՄ հետ Ասոցացման մասին համաձայնագրի նախաստորագրումը, որն այդպես էլ չիրականացավ` ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու Հայաստանի որոշման արդյունքում: Դրանից հետո` 2014 թվականից Հայաստանը Եվրամիության հետ վերսկսեց բանակցությունները նոր փաստաթղթի շուրջ:

Документ, подготавливаемый между Арменией и ЕС, будет соответствовать политике «и, и»
Формат нового документа по сотрудничеству между Арменией и ЕС пока неизвестен, однако он будет обсуждаем с обеих сторон. На саммите в Риге ЕС показал, что будет работать с странами Восточного партнерства в индивидуальном порядке, без обобщенного подхода. Об этом в беседе с журналистами сообщил замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян.
«Армения неоднократно отмечала, что является сторонницей политики «и,и»; в прошлом году мы возобновили переговоры с ЕС. Однако какой документ  будет подписан, пока неизвестно»,- сказал замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян.
Как передает «Арменпресс», пока не определена дата подписания документа, однако Еврокомиссия одобрила предложение о расширении сотрудничества с Арменией и направила заявку в СЕ для подтверждения мандата.
«На саммите в Риге было несколько направлений в отношении Армении. В связи с членством Армении в ЕАЭС проходят новые обсуждения с ЕС, однако обсуждения – не официальные переговоры; мы пытаемся понять, каков может быть новый подписуемый документ»,- сказал замминистра экономики Армении Гарегин Мелконян.
Депутат НС, зампредседателя постоянной комиссии по экономическим вопросам Микаэл Мелкумян подчеркнул, что, независимо от формата документа, приветствуемо продолжение отношений с ЕС.
«Вопрос в том, может ли Армения углубить отношения с ЕС в экономике»,- сказал Мелкумян, добавив, что ответ пока для него неясен.
Председатель Союза работодателей Гагик Макарян подметил, что Европа не пойдет на уступки. «Просто мы должны довести переговоры до того уровня, чтобы наш бизнес мог интегрироваться в новые реалии и не понести убытки»,- скаал он.
21-22-го мая в Риге прошел саммит стран Восточного партберства, первый с 2013 года. Назначенные на подписание на саммите в Вильнюсе соглашения так и не состоялись по причине решения Армении о вступлении в ЕАЭС. В 2014 году Армения возобновила переговоы с ЕС.