Վատիկանում միասեռ ամուսնությունների օրինականացումը որակել են մարդկության պարտություն
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իռլանդիայում անցկացված հանրաքվեի արդյունքները, որի ընթացքում երկրի քվեարկած բնակիչների մեծամասնությունը պաշտպանել Է միասեռ ամուսնությունների օրինականացումը, ոչ միայն «քրիստոնեության սկզբունքների պարտությունն Է, այլեւ մարդկության պարտությունը»: Այս կարծիքը հայտնել Է Վատիկանի պետքարտուղար կարդինալ Պիետրո Պարոլինը, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով The Financial Times-ին:
«Ես խորապես վշտացած եմ հանրաքվեի այդ արդյունքից: Եկեղեցին պետք Է առավելագույն ջանքեր գործադրի իր ուսմունքը տարածելու համար»,- ընդգծել Է հոգեւորականը:
Հրատարակությունը նշում Է, որ Հռոմի Ֆրանսցիսկոս պապն ինքը միշտ Էլ դեմ Էր արտահայտվում միասեռ ամուսնություններին: Սակայն երկու տարի առաջ քահանայապետը հայտարարեց, որ հասակարությունը պետք Է ավելի կարեկցող լինի ոչ ավանդական կողմնորոշման մարդկանց նկատմամբ: «Ով եմ ես, որ դատեմ»,- նշել Է նա:

В Ватикане назвали легализацию однополых браков поражением человечества
Итоги референдума, в ходе которого большинство проголосовавших жителей Ирландии поддержали легализацию однополых браков в стране, являются не только «поражением принципов христианства, но и поражением человечества». Как сообщает Арменпресс со ссылкой на Lenta.ru, такое мнение высказал госсекретарь Ватикана кардинал Пьетро Паролин (Pietro Parolin), пишет The Financial Times.
«Я глубоко опечален этим результатом [референдума]. Церковь должна приложить максимум усилий для распространения своего учения», — подчеркнул священнослужитель.
Издание отмечает, что сам Папа Римский Франциск всегда выступал против гей-браков. Однако два года назад понтифик заявил, что общество должно проявлять больше сострадания к людям нетрадиционной ориентации. «Кто я такой, чтобы судить?» — отметил он.