Հայաստան կժամանի Կիպրոսի պաշտպանության նախարարը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում մայիսի 27-ին տեղի կունենա պաշտոնական այցով Հայաստանի Հանրապետություն ժամանող Կիպրոսի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Խրիստոֆորոս Ֆոկաիդեսի գլխավորած պատվիրակության դիմավորման հանդիսավոր արարողությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, դիմավորման արարողության ավարտին կկայանա Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության պաշտպանության նախարարների առանձնազրույցը և երկու պետությունների պատվիրակությունների հանդիպումը:
ՀՀ ՊՆ վարչական համալիրում կստորագրվի հայ-կիպրական ռազմական համագործակցության 2015թ. ծրագիրը, տեղի կունենա կարճատև մամուլի ասուլիս:

Cyprus Defense Minister to visit Armenia
YEREVAN, 26 MAY, ARMENPRESS. The solemn welcoming ceremony of the Cyprus delegation, led by the Minister of National Defense of the Republic of Cyprus Christoforos Fokaides, will be held on 27 May in the administrative complex of Armenia’s Ministry of Defense.
As "Armenpress" was informed by the Information and Public Relations Department of the Ministry of Defense of the Republic of Armenia, at the end of the welcoming ceremony, the meeting of Ministers of Defense of the Republic of Armenia and the Republic of Cyprus will be held, as well as the meeting of the delegations of the two countries.
The project of the Armenian-Cypriot military cooperation for 2015 will be signed in the administrative complex of Armenia’s Ministry of Defense, a brief press conference will be held.