Հռոմի պապը Հայաստան կայցելի 2016-ին. Մայր Աթոռ
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը Հայաստան կայցելի 2016 թվականին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ տեղեկացրեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Տեր Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը: «Պապը Հայաստան է այցելելու, անշուշտ, բայց ոչ թե ապրիլի 24-ին, այլ 2016 թվականին: Մենք չենք հրավիրել նրան հենց ապրիլի 24-ին, դա սխալ ինֆորմացիա է: Եկեղեցին հրավիրել է 2015-ին իրեն հարմար պահի, բայց պապը այս տարի մեր ժողովրդի համար այս պատարագը մատուցեց, հաջորդ տարի էլ կայցելի Հայաստան ու կհարգի մեր ժողովրդին: Նա հաստատ այցելելու է Հայասան, նա պաշտոնապես կհայտարարի այդ մասին, երբ ժամանակը գա»,-ասաց Հովակիմ Սրբազանը:
Ապրիլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի կողմից մատուցվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ: Այս պատմական իրադարձությանը ներկա էին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը, Մեծի Տանն Կիլիկիո Արամ Ա կաթողիկոսը, ինչպես նաև հայ կաթոլիկների պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ը: Պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս պապը նշեց, որ 20-րդ դարում տեղի է ունեցել ցեղասպանություն, որին զոհ են գնացել հայեր, հույներ ու ասորիներ` հայերի հետ կատարվածն անվանելով 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն: Պատարագի ընթացում Հայ եկեղեցու սրբերի շարքը դասված Գրիգոր Նարեկացին հռչակվեց Կաթոլիկ եկեղեցու տիեզերական վարդապետ:

Папа Римский посетит Армению в 2016 году: Св. Эчмиадзин
Папа Римский Франциск посетит Армению в 2016 году. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами сообщил директор отдела межконфессиональных общений Св. Эчмиадзина епископ Оваким Манукян.
«Безусловно, Папа Римский Франциск посетит Армению, но не в апреле, а  в 2016 году. Сведения о том, что мы пригласили его на 24-е апреля, неверны. Мы пригласили его в любое удобное ему время в 2015 году, однако в этом году Папа отслужил для нашего народа мессу, а в Армению приедет в 2016 году. Об этом он официально объявит, когда придет время»,- сказал епископ Оваким Манукян.
12-го апреля в Ватикане, в соборе Святого Петра, Папа Франциск отслужил мессу, посвященную Геноциду армян, на которой присутствовали президент Армении Серж Саргсян, Като;икос Гарегин второй и Католикос Киликийский Арам Первый, патриарх армянских католиков Нересе-Петрос XIX. В своей проповеди Папа назвал события 1915 года первым геноцидом 20-го века, жертвой которого стали армяне, ассирийцы и греки.  В то же время армянский святой Григор Нарекаци был провозглашен епископом Вселенской католической церкви.