Իսպանիայի Չիրիվեյա քաղաքը նույնպես պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Չիրիվեյա քաղաքը միացավ Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած իսպանական քաղաքներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասի տեղեկությունը տեղադրվել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության` «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում:
Այս տարվա մարտի 26-ին իսպանական մեկ այլ քաղաք` Պինտոյի քաղաքապետարանը լիագումար նիստի ժամանակ միաձայն հաստատել է Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը և դատապարտել օսմանյան թուրքերի կողմից մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները: 2015-ին լրանում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 100 տարին, որի ընթացքում սպանվեցին 1.5 մլն քաղաքացիներ, իսկ 2 մլն հայեր ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը:

YEREVAN, MARCH 30, ARMENPRESS. The Spanish city of Xirivella has also joined the Spanish cities officially recognizing the Armenian Genocide. “Armenpress” reports about this citing the official Facebook page of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia.
Previously it was reported that the plenary session of City Council of Pinto (Spain) unanimously officially recognized Armenian Genocide. The decision, particularly, runs as follows:
“Plenary session of Pinto City Council unanimously confirms official recognition of the Armenian Genocide and condemns crimes against humanity committed by the Ottoman Turks. This year marks 100th year of the first genocide of the 20th century, during which 1.5 million citizens was massacred and 2 million was forced to leave places of their residence.”