Իսպանիայի Չիրիվեյա քաղաքը նույնպես պաշտոնապես ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանիայի Չիրիվեյա քաղաքը միացավ Հայոց ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչած իսպանական քաղաքներին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ` այս մասի տեղեկությունը տեղադրվել է ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարության` «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի էջում:
Այս տարվա մարտի 26-ին իսպանական մեկ այլ քաղաք` Պինտոյի քաղաքապետարանը լիագումար նիստի ժամանակ միաձայն հաստատել է Հայոց ցեղասպանության պաշտոնական ճանաչումը և դատապարտել օսմանյան թուրքերի կողմից մարդկության դեմ իրականացված հանցագործությունները: 2015-ին լրանում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության 100 տարին, որի ընթացքում սպանվեցին 1.5 մլն քաղաքացիներ, իսկ 2 մլն հայեր ստիպված եղան լքել իրենց բնակավայրերը:

Испанский город Чиривелья официально признал Геноцид армян
Испанский город Чиривелья присоединился к числу городов, официально признавших Геноцид армян. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится на странице министерства иностранных дел Армении в соцсети Фейсбук.
Напомним, что 26 марта другой испанский город, Пинто, на пленарном заседании мэрии единогласно официально признал Геноцид армян и осудил осуществленные османскими турками преступление против человечества.
В этом году исполняется 100-летняя годовщина первого геноцида 20-го века, в результате которого были убиты 1,5 млн. армян, еще 2 млн. были вынуждены покинуть свои населенные пункты.