Օտտավայում ներկայացվել է Ատոմ Էգոյանի ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում Կանադայում ՀՀ դեսպանությունն Օտտավայում մարտի 18-ին կազմակերպել է աշխարհահռչակ կանադահայ կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանի «Արարատ» ֆիլմի ցուցադրությունը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտգործնախարարության մամուլի, տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապի վարչությունից, Կանադայի գրադարան-արխիվի «Աուդիտորիում» սրահում տեղի ունեցած միջոցառմանը մասնակցել են Կանադայի կառավարության, դիվանագիտական կորպուսի, հասարակական շրջանակների և հայ համայնքի ներկայացուցիչներ: Իրենց ներկայությամբ երեկոն պատվել են ֆիլմի ռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը և դերասանուհի Արսինե Խանջյանը:
Երեկոն ողջույնի խոսքով բացել է Կանադայում ՀՀ դեսպան Արմեն Եգանյանը, ով անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդին և առաջիկայում նախատեսվելիք միջոցառումներին:
Ֆիլմի ավարտին խոսքով հանդես է եկել Կանադական ֆիլմարվեստի ինստիտուտի տնօրեն, հայտնի կինոքննադատ Թոմ ՄքՍորլին, ով խոսել է ֆիլմի մասին, ներկայացրել դրա կողմից փոխանցվող գաղափարը: Արսինե Խանջյանը անդրադարձել է Թուրքիայի` Հայոց ցեղասպանությանն առերեսվելու հրամայականին, իսկ Ատոմ Էգոյանը` ներկայացրել ֆիլմի ստեղծման պատմությունը: Էգոյանն ու Խանջյանն այնուհետև պատասխանել են ներկաների հարցերին:

Screening of Atom Egoyan’s film in Ottawa
YEREVAN, 20 MARCH, ARMENPRESS. On March 18, the Embassy of the Republic of Armenia in Canada organized the screening of world famous Canadian-Armenian filmmaker Atom Egoyan’s film “Ararat” in Ottawa. The film screening was part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. As the Department of Press, Information and Public Relations of the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Armenia reports to “Armenpress”, among the participants of the event held at the Auditorium of Canada’s Library-Archives were Canadian government officials, representatives of the diplomatic corps and public circles, as well as members of the Canadian-Armenian community. The film’s director Atom Egoyan and actress Arsinée Khanjian honored the event with their presence.
After the film screening, Director of the Canadian Film Institute, famous film critic Tom McSorley talked about the film and presented the idea of it. Arsinée Khanjian touched upon the imperative for Turkey to confront the Armenian Genocide, and Atom Egoyan talked about how the film was produced. Egoyan and Khanjian also answered questions concerning the gathered.