Ջորջ Քլունին առաջին «Ավրորա» մրցանակը կհանձնի 2016-ի ապրիլի 24-ին Երևանում
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հոլիվուդյան գերաստղ Ջորջ Քլունին 2016 թվականի ապրիլի 24-ին Երևանում կայանալիք որգեկոչման արարողությանը կհանձնի  «Ավրորա» մրցանակ, որն առաջին անգամ շնորհվելու է Հայոց ցեղասպանության տարիներին ուրիշների փրկության համար իրենց վտանգած անձանց: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբˋ թեմային անդրադարձել է ամերիկյան «Նյու Յորք Թայմս» պարբերականը:
Մրցանակը ստեղծել են հայկական սփյուռքի առաջնորդներըˋ համագործակցելով հոլիվուդյան աստղերի և մարդու իրավունքների պաշտպանների հետ: Նախաձեռնության պաշտոնական շնորհանդեսը կլինի մարտի 10-ին (Հայաստանի ժամանակովˋ լույս մարտի 11-ի գիշերը) Նյու Յորքում: Նպատակն է փրկվածների պատմությունների միջոցով վավերագրել և արխիվացնել օսմանյան թուրքերի կազմակերպած ցեղասպանությունը, ինչպես արվում է հոլոքոստը վերապրած հրեաների դեպքում:
«Հայերին փրկած անձանց ցուցաբերած մարդկայնությունը, առատաձեռնությունը, ուժը և անձնազոհությունը մեզ պարտադրում են պատմել այս պատմությունները»,- ասել է Ռուսաստանում մեծացած բարերար, գործարար, «100 Lives» («100 կյանք») նախաձեռնության համահովանավոր Ռուբեն Վարդանյանը: «Իմ պապը փրկվել է միսիոներների կողմից»,- ասել է նա: 1 մլն դոլար արժողությամբ մրցանակը, որի լրիվ անվանումն է ««Ավրորա» մրցանակ` մարդկության զարթոնքի համար», այսպես է կոչվել Հայոց ցեղասպանության վերապրած Ավրորա Մարդիգանյանի պատվին, ով իր կյանքը նվիրաբերել է ցեղասպանության մասին իրազեկվածության բարձրացման գործին և 1919 թվականին նկարահանվել է «Հոշոտված Հայաստան» ֆիլմում: Մրցանակի դափնեկիրները պետք է ստացած գումարը տրամադրեն այն կազմակերպություններին, որոնց աշխատանքը ոգեշչնել է իրենց:
Նախաձեռնությունն իրականացվում է հոլիվուդյան հայտնի աստղեր Ջորջ Քլունիի, Դոն Չիդլի, Մեթ Դեյմոնի, Բրեդ Փիթի հիմնադրած «Not On Our Watch» կազմակերպության հետ, որը պայքարում է հանուն աշխարհում ոճրագործությունների կանխարգելման: Այս մասին տեղեկություն է տրամադրվում նաև նախաձեռնության www.100lives.com կայքում:
«Նյու Յորք Թայմսի» հաղորդմամբˋ Ջորջ Քլունին հայտարարել է, որ խումբը և հայ հովանավորները նույն նպատակներն են հետապնդումˋ «աշխարհի ուշադրությունը բևեռել ցեղասպանության ազդեցության վրա և ռեսուրսներ ներդնել աշխարհում իրականացվող զանգվածային ոճրագործությունների դեմ պայքարելու համար»: Ժյուրիի անդամների ցանկը դեռևս հստակեցման փուլում է:

Джордж Клуни вручит первый приз «Аврора» 24-го апреля 2016 года в Ереване
Известный голливудский актер Джордж Клуни вручит приз «Аврора» 24-го апреля 2016 года в Ереване. Приз впервые будет присужден людям, которые подвергали себя опасности, спасая других в годы Геноцида. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает «Нью-Йорк Таймс».
Награду основали лидеры армянской диаспоры в сотрудничестве со звездами Голливуда и защитниками прав человека. Официальная презентция инициативы состоится 10-го марта в Нью-Йорке, в ночь на 11-е марта по ереванскому времени.
«Человеколюбие, щедрость, сила и самоотверженность, проявленные людьми, которые спасали армян, обязывают нас рассказать эти истории»,- сказал выросший в России благодетель, бизнесмен и ко-финансист акции «100 Lives» («100 жизней») Рубен Варданян.
«Моего деда спасли миссионеры»,- сказал он. Награда «Аврора», стоимостью в 1 млн долларов, названа так в честь Авроры Мардиганян, которая спаслась в годы Геноцида, а затем посвятила свою жизнь тому, чтобы мир узнал о Геноциде, снявшись в 1919 году в фильме «Растерзанная Армения». Лауреаты премии должны будут отдать ее тем организациям, которые их вдохновили своей работой.
В проекте задействованы звезды Голливуда Джордж Клуни, Дон Чидли, Мэтт Деймон, организация Бреда Питта «Not On Our Watch», которая борется против преступности во всем мире. Сведения об этом содержатся также в сайте инициативы www.100lives.com.
Джордж Клуни заявил, что инициатива ставит целью призвать внимание «к влиянию геноцида и приложить усилия, чтобы бороться против преступности во всем мире». Состав жюри пока уточняется.