Կառավարությունն առաջարկում է ՓՄՁ-ներին կամավոր փաստաթղթավորել ապրանքաշրջանառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը խորհրդդարանի քննարկմանը ներկայացրեց «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունների նոր նախագիծը: Նախարարը հայտնեց, որ նոր նախագծով կառավարությունն առաջարկում է շրջանառության հարկ վճարող համարվելու շեմը  զգալիորեն բարձրացնել՝ դարձնելով այն 113.4 միլիոն դրամ: «Նոր փոփոխություններով կառավարությունն առաջարկում է բարձրացնել շրջանառության հարկ վճարող համարվելու շեմը՝ ներկայիս 58.35 միլիոն դրամի փոխարեն այն դարձնելով 113.4 միլիոն դրամ: Այս որոշումը կայացվել է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  նշեց նախարարը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ նոր նախագծով առաջարկվում է շրջանառության հարկի դրույքաչափը սահմանել 5 տոկոս, ինչպես նաև հանել ապրանքաշրջանառությունը փաստաթղթավորելու պարտադիր պահանջը՝ դարձնելով այն կամավոր: «Այն ձեռնարկատերերը, ովքեր կցանկանան փաստաթղթավորել և ցույց տալ իրենց տարեկան շրջանառությունը, կվճարեն դրա 1 տոկոսը, իսկ նրանք, ովքեր կհրաժարվեն փաստաթղթավորումից, պետք է վճարեն 5 տոկոս»,- հայտարարեց Ճշմարիտյանը:
Ավելի վաղ Ազգային ժողովը մինչև հուլիսի 1-ը հետաձգել էր «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում առկա պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջը, ինչն առաջացրել էր ձեռնարկատերերի դժգոհությունը: Կառավարությունն առաջարկել էր ժամանակավորապես հետաձգել օրենքում առկա վիճահարույց դրույթը, իսկ մինչ այդ մշակել և խորհրդարանյի վավերացմանը ներկայացնել նոր նախագիծ, որը կբխի բոլորի շահերից:

Правительство Армении предлагает малому и среднему бизнесу добровольно документировать товарооборот
Министр экономики Армении Карен Чшмаритян представил на обсуждение парламента новый проект изменений в закон «О налоге на оборот». Как сообщает Арменпресс, министр отметил, что новым проектом правительство предлагает значительно повысить порог размера товарооборота для субъектов, которые должны платить налог с оборота, установив его на сумме 113,4 млн драмов.
«Порог повышен с текущего показателя в 58,35 млн драмов до 113,4 млн драмов. Данное решение было принято в результате обсуждений со всеми заинтересованными сторонами», - отметил Чшмаритян.
Министр также сообщил, что новым проектом предлагается определить ставку налога на оборот в размере 5%, а также устранить требование об обязательном документировании товарооборота. «Предприниматели, которые пожелают документировать и показать свой годовой оборот, будут платить 1% с оборота, а те, которые откажутся от документирования, должны платить 5%», - заявил Чшмаритян.
Ранее парламент Армении отложил требование закона «О налоге на оборот» об обязательном документировании товарооборота до 1 июля. Правительство предложило временно отложить спорные положения закона, а до этого разработать и представить на ратификацию парламента новый законопроект, который будет учитывать интересы всех сторон.