Կառավարությունն առաջարկում է ՓՄՁ-ներին կամավոր փաստաթղթավորել ապրանքաշրջանառությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը խորհրդդարանի քննարկմանը ներկայացրեց «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի փոփոխությունների նոր նախագիծը: Նախարարը հայտնեց, որ նոր նախագծով կառավարությունն առաջարկում է շրջանառության հարկ վճարող համարվելու շեմը  զգալիորեն բարձրացնել՝ դարձնելով այն 113.4 միլիոն դրամ: «Նոր փոփոխություններով կառավարությունն առաջարկում է բարձրացնել շրջանառության հարկ վճարող համարվելու շեմը՝ ներկայիս 58.35 միլիոն դրամի փոխարեն այն դարձնելով 113.4 միլիոն դրամ: Այս որոշումը կայացվել է շահագրգիռ բոլոր կողմերի հետ քննարկումների արդյունքում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝  նշեց նախարարը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ նոր նախագծով առաջարկվում է շրջանառության հարկի դրույքաչափը սահմանել 5 տոկոս, ինչպես նաև հանել ապրանքաշրջանառությունը փաստաթղթավորելու պարտադիր պահանջը՝ դարձնելով այն կամավոր: «Այն ձեռնարկատերերը, ովքեր կցանկանան փաստաթղթավորել և ցույց տալ իրենց տարեկան շրջանառությունը, կվճարեն դրա 1 տոկոսը, իսկ նրանք, ովքեր կհրաժարվեն փաստաթղթավորումից, պետք է վճարեն 5 տոկոս»,- հայտարարեց Ճշմարիտյանը:
Ավելի վաղ Ազգային ժողովը մինչև հուլիսի 1-ը հետաձգել էր «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում առկա պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջը, ինչն առաջացրել էր ձեռնարկատերերի դժգոհությունը: Կառավարությունն առաջարկել էր ժամանակավորապես հետաձգել օրենքում առկա վիճահարույց դրույթը, իսկ մինչ այդ մշակել և խորհրդարանյի վավերացմանը ներկայացնել նոր նախագիծ, որը կբխի բոլորի շահերից:

YEREVAN, 26 FEBRUARY, ARMENPRESS. Minister of Economy of the Republic of Armenia Karen Tchshmarityan submitted the new draft of amendments to the Law of the Republic of Armenia “On Turnover Tax” during a discussion in parliament. The minister informed that the government suggests raising the threshold for being considered a turnover taxpayer considerably, making it AMD 113.4 million. “By the new amendments, the government suggests raising the threshold for being considered a turnover taxpayer from the current AMD 58.35 million to AMD 113.4 million. This decision comes after discussions with all the interested parties,” the minister mentioned, as “Armenpress” reports.
He also informed that the new draft suggests setting the turnover tax rate at 5 percent and lifting the demand for documentation of trade turnover, making it voluntary. “Entrepreneurs who wish to document and show their annual turnover will pay 1 percent, and those who refuse to document turnovers will pay 5 percent,” Tchshmarityan declared.