Իրանի առաջնահերթություններից է ՀՀ-ի հետ հարաբերությունների առավել զարգացումը. Զարիֆ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը հունվար 27-ին ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի գլխավորած պատվիրակությանը: Ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ նախարարն այցի ընթացքում ոչ միայն հնարավորություն կունենա պաշտոնատար անձանց հետ քննարկելու հարցերի լայն շրջանակ, այլեւ ծանոթանալու մեր երկրի պատմամշակութային ժառանգությանը, ազգային սովորույթներին: Անդրադառնալով հայ-իրանական հարաբերություններին՝ նա կարեւորել է փոխշահավետ համագործակցության զարգացումը բոլոր բնագավառներում:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ ԱԺ լրատվական ծառայությունից, տնտեսական համագործակցության տեսանկյունից խորհրդարանի ղեկավարն անդրադարձել է երկկողմ նախագծերի, մասնավորապես Մեղրիի հէկ-ի եւ Հայաստան-Իրան էլեկտրահաղորդման երրորդ գծի նախագծերի իրագործմանը: Ազգային ժողովի նախագահը կարեւորել է նաեւ Հայաստանի մարզերի եւ Իրանի նահանգների միջեւ համագործակցության ընդլայնումն ու խորացումը:
Գալուստ Սահակյանն իր երախտագիտությունն է հայտնել Իրանի տարածքում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ կատարվող աշխատանքների համար: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանում միշտ բարձր են գնահատել Իրանի հայ համայնքի նկատմամբ ցուցաբերած ԻԻՀ իշխանությունների ջերմ վերաբերմունքը: Անդրադառնալով երկու երկրների միջեւ առկա քաղաքական երկխոսությանը՝ Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտության դերն այդ հարցում:
Խոսելով տարածաշրջանային վերջին զարգացումների մասին՝ Ազգային ժողովի նախագահը բարձր է գնահատել Իրանի Իսլամական Հանրապետության հավասարակշռված դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հարցում: Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականի ապրիլին Հայոց ցեղասպանության զոհերի ոգեկոչման միջոցառումներին կմասնակցի նաեւ ԻԻՀ բարձրաստիճան պատվիրակությունը:
Իրանի Իսլամական Հանրապետության ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, բարձր է գնահատել Ազգային ժողովի նախագահի դերակատարումը հայ-իրանական հարաբերությունների զարգացման գործում: Նախարարը նշել է, որ Իրանի կառավարության առաջնահերթություններից է Հայաստանի հետ հարաբերությունների առավել զարգացումը եւ խորացումը:
Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆը կարեւորել է երկու երկրների խորհրդարանականպատվիրակությունների համագործակցությունը միջազգային տարբեր կառույցներում: Նա նշել է նաեւ, որ տարածաշրջանային խնդիրների հետ կապված Իրանի դիրքորոշումը չի փոխվել. հակամարտությունները պիտի լուծվեն խաղաղ բանակցային ճանապարհով: Իրանի ԱԳ նախարարը հույս է հայտնել, որ 2015 թվականին փոխայցելությունները կշարունակվեն՝ նպաստելով երկու ժողովուրդների բարեկամության եւ համագործակցության խորացմանը:

Одним из приоритетов правительства Ирана является развитие и углубление отношений с Арменией: глава МИД ИРИ
Председатель Национального Собрания Армении Галуст Саакян 27 января принял делегацию во главе с министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом. Приветствуя гостей, Саакян выразил надежду на то, что министр в ходе визита не только получит возможность обсудить с официальными лицами широкий круг вопросов, но и ознакомится с культурно-историческим наследием, национальными традициями Армении.
Как сообщили Арменпресс в Управлении НС Армении по связям с общественностью и СМИ, коснувшись армяно-иранских отношений, спикер отметил важность развития взаимовыгодного сотрудничества во всех сферах.
В контексте экономического сотрудничества Саакян коснулся двусторонних проектов, в частности реализации проектов Мегринской ГЭС и третьей линии электропровода Армения-Иран. Спикер также отметил важность расширения и углубления сотрудничества между областями Армении и Ирана.
Председатель НС выразил благодарность за работы по сохранению армянского культурно-исторического наследия на территории Ирана. По словам Саакяна, в Армении всегда высоко ценили теплое отношение властей ИРИ к армянской общине Ирана. Коснувшись политического диалога между двумя странами, спикер отметил важность роли парламентской дипломатии в этом деле.
Саакян также высоко оценил сбалансированную позицию Ирана в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. Он выразил надежду на то, что в апреле 2015 года в мероприятиях в память жертв Геноцида армян примет участие также высокопоставленная делегация ИРИ.
Министр иностранных дел Ирана Мохаммад Джавад Зариф, выразив благодарность за теплый прием,, высоко оценил роль спикера НС Армении в развитии армяно-иранских отношений. Он отметил, что одним из приоритетов правительства Ирана является еще большее развитие и углубление отношений с Арменией.
Зариф также отметил важность сотрудничества парламентских делегаций двух стран в разных международных структурах. Он также отметил, что позиция Ирана в связи с региональными проблемами не изменилась: конфликты должны быть решены путем мирных переговоров.
Глава МИД Ирана выразил надежду на то, что в 2015 году взаимные визиты будут продолжены, способствуя углублению дружбы и сотрудничества между двумя народами.