Վաչե Գաբրիելյանը նշանակվել է ՀՀ փոխվարչապետ և Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար
Վաչե Գաբրիելյանը նշանակվել է ՀՀ փոխվարչապետ և Միջազգային տնտեսական
ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 28 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ստորագրած հչամանագրերով Վաչե Գաբրիելյանին նշանակել է ՀՀ փոխվարչապետ և Միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարար:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից, Սերժ Սարգսյանը հրամանագրերն ստորագրել է` ղեկավարվելով ՀՀ Սահմանադրության 85-րդ հոդվածով և ՀՀ Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի 4-րդ կետով:
Վաչե Գաբրիելյանը 1990-1992 թթ. աշխատել է ՀՀ Գերագույն Խորհրդի Ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում, որպես փորձագետ:
1994-1998թթ. դոկտուրանտուրայում ուսանելու տարիներին դասախոսել է Ռատգերս համալսարանի հանրային կառավարման և քաղաքագիտության ֆակուլտետներում, եղել նույն համալսարանի հանրային արտադրողականության կենտրոնի փոխտնօրեն:
1998-1999թթ. - ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի խորհրդական:
1999-2008թթ. - ՀՀ կենտրոնական բանկի խորհրդի անդամ:
2008-2010թթ. - ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի տեղակալ:
2010թ. դեկտեմբերի 17-ից` ՀՀ ֆինանսների նախարար։
2012թ. հունիսի 16-ին վերանշանակվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնում։
2013թ. մայիսի 8-ին ազատվել է ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնից և նշանակվել ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար։
2013թ. հուլիսի 15-ին ազատվել է ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնից և նշանակվել ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարար։
2014թ. ապրիլի 3-ին ազատվել է պաշտոնից՝ ՀՀ Կառավարության հրաժարականի կապակցությամբ և մինչև ապրիլի 18-ը հանդիսացել է ՀՀ Կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարի պաշտոնակատար:
2014թ. ապրիլի 18-ից ՀՀ վարչապետի գլխավոր խորհրդականն է:
Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ է։
Ամուսնացած է, ունի երկու երեխա։ Գրականագետներ Վազգեն Գաբրիելյանի և Ժենյա Քալանթարյանի որդին է, դեսպան Վահե Գաբրիելյանի եղբայրը։

Ваче Габриелян назначен вице-премьер-министром и министром международной экономической интеграции и реформ Республики Армения
Ваче Габриелян назначен вице-премьер-министром и министром международной
экономической интеграции и реформ Республики Армения
Указом президента Армении Сержа Саргсяна, Ваче Габриелян назначен вице-премьер-министром и министром международной экономической интеграции и реформ Республики Армения.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и СМИ аппарата президента Армении, Серж Саргсян подписал указ, руководствуясь статьей 85 и п. 4 ст. 55 Конституции Армении.
Биографические сведения:
24 ноября 1968 года, г. Ереван
В 1985-1990 гг. с отличием окончил факультет экономической кибернетики Ереванского государственного университета, где в 1990-1992 гг. продолжил обучение в аспирантуре.
В 1992-1998 гг. учился на факультете общественного управления университета Ратгерс в штате Нью-Джерси, США, где в 1994 г. получил звание магистра, а в 1998 г. – доктора философии.
С 1998 г. преподает на факультете экономики Ереванского государственного университета и на факультете политологии Американского университета Армении, является автором ряда научных работ, опубликованных в РА и за рубежом.
В 1990-1992 гг. работал экспертом в постоянной комиссии по разработке финансово-кредитных и бюджетных вопросов Верховного Совета РА.
В 1994-1998 гг., в годы обучения в докторантуре, преподавал на факультетах общественного управления и политологии университета Ратгерс, был заместителем директора Центра общественной производительности того же университета.
В 1998-1999 гг. работал советником Председателя Центрального банка РА.
В 1999-2008 гг. – член Совета Центрального банка РА.
В 2008-2010 гг. – заместитель Председателя Центрального банка РА.
С 17 декабря 2010 года – Министр финансов РА
16 июня 2012 года переназначен на должность Министра финансов Республики Армения.
С 8 мая 2013 года - Руководитель аппарата правительства РА
2013-2014 гг. - Министр-руководитель Аппарата Правительства РА С 18 апреля 2014 года - Главный советник Премьер-министра РА