Դոլարի փոխարժեքը գտնվում է կայունացման տիրույթում. Կենտրոնական բանկի հայտարարությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ դրամի փոխարժեքի ճշգրտումը թելադրված է վերջին ժամանակահատվածում տարածաշրջանում և միջազգային ֆինանսական շուկաներում տեղի ունեցած զարգացումներով: Այն նպաստում է արտահանման մրցունակության բարձրացմանը, տնտեսական աճին, կայուն աշխատատեղերի ստեղծմանը և պահպանմանը, ինչպես նաև  բնակչության կողմից ստացվող տրանսֆերտների գնողունակության աճին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին նշվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի տարածած հայտարարության մեջ:
«Կենտրոնական բանկը՝ խորհրդակցելով ֆինանսական շուկայի բոլոր մասնակիցների հետ, գնահատում է, որ այս պահին շուկայում ձևավորված փոխարժեքը լիարժեք արտացոլում է այդ զարգացումները և գտնվում է կայունացման տիրույթում: ՀՀ կենտրոնական բանկի պահուստները լիովին բավարար են կանխելու փոխարժեքի բոլոր տեսակի արհեստական տատանումները և ապահովելու ֆինանսական կայունությունը»,- գրված է հայտարարության մեջ:
Նոյեմբերի 24-ին ամերիկյան մեկ դոլարի վաճառքի գինը հայաստանյան բանկերում հասել է միջինում 435  դրամի: Նախորդ օրվա նկատմամբ դոլարը թանկացել է 16.6 դրամով:

Armenia’s Central Bank issues statement
YEREVAN, NOVEMBER 24, ARMENPRESS. The verification of Armenian dram is dictated by the recent developments in the regional and international financial markets. It contributes to the raising of export competitiveness, economic growth, creation and preservation of sustainable jobs, as well as increase in purchasing power of the remittances received by population. As reports “Armenpress”, the Central Bank of the Republic of Armenia issued a statement on this on November 24.
Among other things, it was stated: “The Central Bank, consulting with all members of the financial market, estimates that the exchange rate presently formed at the market fully reflects the developments and remains within the orbit of stabilization. The reserves of the Central Bank of the Republic of Armenia are fully sufficient to prevent any artificial fluctuations and to ensure financial stability.”
The market average rate of USD to AMD, which was formed in the currency market in Armenia at the end of November 24 went up by 16.6 points as compared with November 21 and totaled 435 drams per $1.