Մոնսերատ Կաբալյեն կրկին Արցախում է
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 13 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսպանացի հանրահայտ օպերային երգչուհին կրկին այցելել է Արցախ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նա հոկտեմբերի 13-ին հյուրընկալվել է Ստեփանակերտի երաժշտական քոլեջում: Այս այցի ընթացքում աշխարհահռչակ երգչուհու հետ նաեւ նրա թոռնուհին է, ում հետ քոլեջում դաշնամուր են նվագել:
Կաբալյեն Արցախ էր այցելել նաեւ 2013թ. հունիսի սկզբին` չընկրկելով նույնիսկ Ադրբեջանի ղեկավարության հիստերիկ ջղաձգություններից ու Իսպանիայի ԱԳՆ հղվող նոտաներից: Կաբալյեն հունիսի 5-ին այցելել է Գանձասար եւ Շուշի, ծանոթացել միջնադարյան հայկական եկեղեցական ճարտարապետական արվեստին: Երգչուհին չի թաքցրել իր հիացմունքը, եւ ԼՂՀ նկատմամբ իր հետաքրքրությունը բացատրել է հայկական քրիստոնեական հուշարձանների առատությամբ: «Ես այստեղ եմ որպես երգչուհի: Բացի դրանից, ես ներկայացնում եմ Միավորված ազգերի կազմակերպությունը: Առաջարկում եմ ձեզ իմ ձեռքն ու սիրտը,- ասել է երգչուհին Ստեփանակերտում, - այս երկիրը ոչ միայն քրիստոնեության կղզի է, այլեւ քրիստոնեության պատմության արմատը: Ես քրիստոնյա եմ ոտքից մինչեւ գլուխ»: Նա հունիսի 6-ին համերգ էր ունեցել Ստեփանակերտում, իսկ դեկտեմբերի 12-ին Փարիզում տեղի է ունեցել Մոնսերատ Կաբալյեի «Հայաստան եւ Արցախ. քրիստոնեության կղզյակ» ալբոմի շնորհանդեսը:
Կաբալյեն բազմաթիվ հեղինակավոր մրցանակների դափնեկիր է, ակտիվորեն զբաղվում է նաեւ բարեգործությամբ։ Օպերային աստղը ՄԱԿ-ի պատվավոր դեսպան է եւ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի բարի կամքի դեսպան:

Montserrat Caballé is again in Artsakh
YEREVAN, OCTOBER 13, ARMENPRESS: Renowned Spanish opera singer Montserrat Caballé has again visited Artsakh. As Armenpress reports, Stepanakert Musice College hosted her on October 13. This time she is with her granddaughter, with who they played the piano at the college.
Montserrat Caballé visited Artsakh in 2013 as well, ignoring the Azerbaijani hysteria. On 2013 June 5 she visited Gandzasar and Shushi, familiarized herself with the medieval Armenian architectural art. The singer did not hide her admiration and explained her interest in the Nagorno Karabakh Republic by abundance of Armenian Christian monuments. She gave a concert in Stepanakert on June 6, and on December 12, presentation of her album “Armenia and Artsakh: Christian Islet” took place.
Montserrat Caballé is a Spanish operatic soprano. She has sung a wide variety of roles, but is best known as an exponent of the bel canto repertoire, notably the works of Rossini, Bellini, Donizetti and Verdi. She came to the attention of a much wider audience in 1988 when she sang with rock-star Freddie Mercury of Queen the song featuring her home city "Barcelona", later a theme song for the 1992 Summer Olympics in that city. She is also UN Honorary Ambassador and UNESCO Goodwill Ambassador.