Սևան Նիշանյանը քաղբանտարկյալ է. HWR
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:  Միջազգային իրավապաշտպան Human Rights Watch կազմակերպությունը Թուրքիայի վերաբերյալ «Հետընթացը մարդու իրավունքների ոլորտում և բարեփոխումների առաջարկները» խորագրով զեկույցում անդրադարձել է նաև հայազգի լեզվաբան Սևան Նիշանյանի խնդրին: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Demokrathaber.net-ը, HRW-ը գրում է, որ Նիշանյանը քաղբանտարկյալ է:
Իրավապաշտպան կազմակերպությունը նշում է, որ թուրքական քրեական օրենսգրքում առկա 216-րդ դրույթը «ժողովրդի մի մասի կրոնական զգացմունքները հրապարակայնորեն ծաղրելու» վերաբերյալ, որով մեղադրվել և ձերբակալվել է Նիշանյանը, նման է դեռևս ուժի մեջ համարվող «թուրքականությունը վիրավորելու» մասին 301-րդ դրույթին:
Թուրքիայում բնակվող հայազգի լեզվաբան, գրող, լրագրող, հրապարակախոս Սևան Նիշանյանը ծնվել է 1956 թվականին Կոստանդնուպոլսում: Նախնական կրթությունն ստացել է Պոլսի Պանգալթը թաղամասի հայկական Մխիթարյան վարժարանում: Սովորել է ԱՄՆ Յելի և Կոլումբիայի համալսարաններում: Աշխարհի տարբեր երկրներում գտնվելով` իր հուշագրությունները հանձնել է թղթին և գրքեր է հրատարակել: 1996 թվականին հաստատվել է Շիրինջե գյուղում, հիմնել հյուրանոց:
Բանտարկման առիթ է հանդիսացել այն հանգամանքը, որ նա իր հողամասում կառուցել է մեկ հարկանի մի տնակ, որը համարվում է «ապօրինի շինարարություն»: Թուրքական դատարանը Սևան Նիշանյանին 2013 թվականի դեկտեմբերի 12-ին դատապարտել է երկու տարվա ազատազրկման: Նա դեռ բանտում է:

Севан Нишанян – политзаключенный – HWR
В своем  докладе о ситуации в Турции «Регресс в сфере прав человека и предложения по реформам» международная правозащитная организация  Human Rights Watch  (HWR)  обратилась также к делу  филолога, армянина по происхождению Севана Нишаняна.  Как передает Арменпресс со ссылкой на  турецкий сайт Demokrathaber.net,  HRW  пишет, что Севан Нишанян – политзаключенный.
HRW отмечает, что   ст. 216 Уголовного кодекса Турции «О публичном оскорблении религиозных чувств части  турецкого народа», согласно которой  был обвинен и арестован Нишанян, очень похожа на  еще имеющую силу ст. 301 «Об оскорблении тюркизма».
Турецкий филолог армянского происхождения, писатель, журналист, публицист Севан Нишанян  родился в 1956г. в Стамбуле. Начальное образование  получил в армянской  гимназии Мхитарян в Стамбуле. Высшее образование получил в  Йельском и Колумбийском университетах в США. Много путешествовал по миру, публиковал книги. С 1996г.  живет в городке  Шириндже, где открыл гостиницу.
Поводом к аресту стало то обстоятельство, что на своем участке он построил одноэтажный домик, который посчитали незаконной постройкой. 12 декабря 2013г. турецкий суд приговорил Нишаняна  к двум годам лишения свободы. Он еще находится в заключении.