Նախագահի պաշտոնում Էրդողանի ընտրվելը ծանր հետևանքներ կունենա երկրի համար. Հասան Ջեմալ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Էրդողանի` Թուրքիայի 12-րդ նախագահի պաշտոնում ընտրվելն իր համար հաղթանակ է, իսկ Թուրքիայի համար` պարտություն: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական T24.com.tr լրատվամիջոցը, այս մասին իր հոդվածում գրել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած հայտնի թուրք մտավորական Հասան Ջեմալը:
Նա ներկայացրել է 50 պատճառ, թե ինչու Էրդողանը չի կարող զբաղեցնել երկրի ղեկավարի աթոռը: Հոդվածագիրը նախ ընդգծել է, որ Էրդողանը մշտապես արհամարհում է խոսքի և մամուլի ազատությունը: Որպես ասվածի ապացույց նա հիշեցնում է, թե ինչպես է արդեն նախկին վարչապետը սպառնալիքներ հնչեցրել տարբեր լրագրողների հասցեին, գրաքննության ենթարկել հեռուստատեսային ծրագրերը, փակել տվել Twitter-ը և YouTube-ը, սոցիալական մեդիան հայտարարել է «գլխացավանք», արել է ամեն բան «համացանցի լեզուն կտրելու համար, իսկ իր պես չմտածողներին հայտարարել է հայրենիքի դավաճան»: Հասան Ջեմալը նշում է, որ նման պահվածքով Էրդողանը ցույց է տվել իր ատելությունն անկախ լրատվամիջոցների նկատմամբ:
Հոդվածագիրը նշում է նաև, որ իր գործունեության արդյունքում Էրդողանն ի չիք է դարձրել արդարադատության անկախությունը և արհամարհել է գործադիր, օրենսդիր և դատական համակարգերի տարանջատման սկզբունքը:
Անդրադառնալով հայերի, զազաների, ալևիների նկատմամբ արած ռասիստական արտահայտություններին` Ջեմալը փաստում է, որ նորընտիր նախագահը մշտապես բևեռացրել է թուրքական հասարակությունը, սերմանել է ատելություն, խտրականություն, ռասիզմ: Մտավորականն իր հոդվածն ավարտել է այն եզրահանգմամբ, որ նախագահական այս ընտրությունները Թուրքիայի համար դեռ ծանր հետևանքներ են ունենալու, քանի որ երկիրն այդպիսով մուտք է գործում ծանր անիրավությունների մի շրջան:

Избрание Эрдогана на пост президента будет иметь тяжелые последствия для страны: Хасан Джемаль
Избрание Эрдогана 12-м президентом Турции – для него победа, а для Турции – поражение. Как сообщает Арменпресс, ссылаясь на турецкое СМИ T24.com.tr, об этом в своей статье пишет представитель турецкой интеллигенции, признавший Геноцид армян,  Хасан Джемаль.
Он представил 50 причин, по которым Эрдоган не может занимать президентский пост. Прежде всего, подчеркивается, что Эрдоган никогда не  уважал свободу слова и печати. В подтверждение своих слов Хасан Джемаль приводит поведение бывшего премьера, его угрозы в адрес разных журналистов, цензуру телепрограмм, закрытие Twitter и YouTube. объявление инакомыслящих «предателями родины» и др., что свидетельствует о его ненависти к независимым СМИ.
Автор статьи также отмечает, что своей деятельностью Эрдоган свел на нет независимость правосудия, игнорировав. По сути, принцип разделения законодательной, исполнительной и судебной власти.
Коснувшись расистских заявлений Эрдогана в отношении армян, зазов, алевитов, Джемаль подчеркнул, что новый президент Турции поляризовал  турецкое общество, посеяв ненависть, дискриминацию и расизм. В заключение Хасан Джемаль высказывает мнение, что эти президентские выборы будут иметь тяжелые последствия для Турции, поскольку в стране, таким образом, наступает эра беззакония.