Ադրբեջանի ՊՆ-ը հայտնում է հայ գերու մահվան մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ օգոստոսի 7-ին Թովուզի Աղբուլաղ գյուղում գերի ընկած Տավուշի շրջանի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանն օգոստոսի 8-ի առավոտյան «հանկարծակի անհայտ պատճառով մահացել է»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական կայքը:
Ըստ հաղորդագրության` նախնական տվյալներով` Պետրոսյանի մահվան պատճառը «սիրտ-թոքային խիստ անբավարարությունն է, խիստ միոկարդիալ անբավարարությունը»: Ներկայում Ադրբեջանի ՊՆ դատաբժշկական փորձագիտական եւ պաթոլոգոանատոմիական կենտրոնի Գյանջայի տարածաշրջանային բաժանմունքի փորձագետները իբր պարզում են հայ գերու մահվան իրական պատճառը:
Տավուշի սահմանամերձ Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատել էր, որ իրենց գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Արտուշի Պետրոսյանը հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանն ու գերի ընկել: Նրա գերեվարվելու մասին լուրերն ավելի վաղ տարածել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները` հայտնելով, որ հայ գերին հայտնաբերվել է Թովուզի շրջանի Աղբուլաղ գյուղի բնակչի կողմից: «Այդ տղան սեր ուներ խմիչքի հետ, դեռեւս հայտնի չեն սահմանը հատելու հանգամանքները, սակայն կասկածներ կան, որ նա խմած է եղել»,-ասաց Սաղոյանը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սակայն, հայտնել էին, որ գերեվարված անձը 1965թ. ծնված Արտուշ Պետրոսյանն է: «Արմենպրես»-ի ճշգրտող հարցին` Չինարիի գյուղապետը հստակ նշեց, որ գերեվարվածը Արտուշ Պետրոսյանի որդին է` Կարենը, ով 31 տարեկան է:
Երեկ նախ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին իբր գյուղացիները տեղեկացրել են, թե բռնված Չինարիի բնակիչը պատմել է, որ երեքով են եղել, սակայն, երկուսն ականի վրա պայթել են սահմանը հատելիս և միայն ինքն է կենդանի մնացել: Ավելի ուշ 31-ամյա գյուղացին ներկայացվեց 1989 թվականին ծնված «դիվերսանտ»՝ ասելով, իբր, խմբի մնացած արդեն 4 անդամը ոչնչացված են:

МО Азербайджана сообщает о смерти армянского пленного
Министерство обороны Азербайджана сообщает, что  житель села Чинар Тавушского района Армении Карен Петросян, попавший 7 августа в плен в селе Агбулах Товузского района, утром 8 августа «скоропостижно по неизвестной причине скончался». Сообщение об этом, как сообщает Арменпресс, размещено на официальном сайте МО Азербайджана.
Согласно сообщению, по предварительным данным, причиной смерти Петросяна стала «острая сердечно-легочная недостаточность, острая миокардиальная недостаточность». В настоящее время эксперты регионального отделения судебно-медицинского, экспертного и патолого-анатомического центра в Гянджи, якобы, выясняют реальные причины смерти армянского пленного.
Руководитель приграничной общины Чинар Тавушского района Армении Самвел Садоян в беседе с Арменпресс подтвердил, что житель этого села 31-летний Карен Артушевич Петросян пересек армяно-азербайджанскую границу и оказался в плену. Информацию об этом ранее распространили азербайджанские СМИ, сообщив, что армянский пленник был обнаружен жителем села Агбулах Товузского района.
«Этот парень любил выпить. Пока неизвестны обстоятельства, при которых он пересек границы, однако, есть предположения, что он был в нетрезвом состоянии», - сказал руководитель общины.
Азербайджанские СМИ, однако, сообщили, что пленный – Артуш Петросян, 1965 года рождения. На уточняющий вопрос «Арменпресс» руководитель общины Чинар твердо ответил, что попавший в плен - сын Артуша Петросяна – Карен, ему 31 год.
Вчера азербайджанские СМИ сначала сообщили, что пойманный житель Чинара сказал, что их было трое, однако двое подорвались на мине при пересечении границы и только он спасся. Позже 31-летний армянский крестьянин был представлен как «диверсант», 1989 года рождения, причем было добавлено, что остальные 4 члена группы уничтожены.