Ադրբեջանի ՊՆ-ը հայտնում է հայ գերու մահվան մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը հայտնում է, որ օգոստոսի 7-ին Թովուզի Աղբուլաղ գյուղում գերի ընկած Տավուշի շրջանի Չինարի գյուղի բնակիչ Կարեն Պետրոսյանն օգոստոսի 8-ի առավոտյան «հանկարծակի անհայտ պատճառով մահացել է»: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է Ադրբեջանի ՊՆ պաշտոնական կայքը:
Ըստ հաղորդագրության` նախնական տվյալներով` Պետրոսյանի մահվան պատճառը «սիրտ-թոքային խիստ անբավարարությունն է, խիստ միոկարդիալ անբավարարությունը»: Ներկայում Ադրբեջանի ՊՆ դատաբժշկական փորձագիտական եւ պաթոլոգոանատոմիական կենտրոնի Գյանջայի տարածաշրջանային բաժանմունքի փորձագետները իբր պարզում են հայ գերու մահվան իրական պատճառը:
Տավուշի սահմանամերձ Չինարիի գյուղապետ Սամվել Սաղոյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում հաստատել էր, որ իրենց գյուղի բնակիչ 31-ամյա Կարեն Արտուշի Պետրոսյանը հատել է հայ-ադրբեջանական սահմանն ու գերի ընկել: Նրա գերեվարվելու մասին լուրերն ավելի վաղ տարածել էին ադրբեջանական լրատվամիջոցները` հայտնելով, որ հայ գերին հայտնաբերվել է Թովուզի շրջանի Աղբուլաղ գյուղի բնակչի կողմից: «Այդ տղան սեր ուներ խմիչքի հետ, դեռեւս հայտնի չեն սահմանը հատելու հանգամանքները, սակայն կասկածներ կան, որ նա խմած է եղել»,-ասաց Սաղոյանը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցները, սակայն, հայտնել էին, որ գերեվարված անձը 1965թ. ծնված Արտուշ Պետրոսյանն է: «Արմենպրես»-ի ճշգրտող հարցին` Չինարիի գյուղապետը հստակ նշեց, որ գերեվարվածը Արտուշ Պետրոսյանի որդին է` Կարենը, ով 31 տարեկան է:
Երեկ նախ ադրբեջանական լրատվամիջոցները հաղորդեցին իբր գյուղացիները տեղեկացրել են, թե բռնված Չինարիի բնակիչը պատմել է, որ երեքով են եղել, սակայն, երկուսն ականի վրա պայթել են սահմանը հատելիս և միայն ինքն է կենդանի մնացել: Ավելի ուշ 31-ամյա գյուղացին ներկայացվեց 1989 թվականին ծնված «դիվերսանտ»՝ ասելով, իբր, խմբի մնացած արդեն 4 անդամը ոչնչացված են:

YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS. The Ministry of Defense of Azerbaijan states that the resident of Chinari village, 31-year old Karen A. Petrosyan, who was taken captive on August 7 in Aghbulagh village of the Tovuz region, “suddenly died due to unknown reason”. As reports “Armenpress”, the official website of the Minsitry of Defense of Azerbaijan stated this.
Among other things, the report states that according to the preliminary information, Karen Petrosyan died of cardiopulmonary decompensation and sharp myocardial decompensation.” Also, it was noted as if the experts of forensic medicine and pathologic anatomy centre of Azerbaijan’s Gyanja region are trying to reveal the true reasons of the Armenian captive’s death.
Previously “Armenpress” reported that the Governor of the Chinari border village of Armenia’s Tavush Samvel Saghoyan confirmed that the resident of their village 31-year old Karen A. Petrosyan had crossed the Armenian-Azerbaijani border and was taken captive. The news saying that he was taken captive were previously spread in the Azerbaijani media reporting that the Armenian hostage was discovered by the resident of Aghbulagh village of the Tovuz region.