Ադրբեջանցի դիվերսանտները պետք է պատժվեն օրենքի ողջ խստությամբ. Սեյրան Օհանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Լեռնային Ղարաբաղի Քարվաճառի շրջանում վնասազերծված ադրբեջանցի դիվերսանտները չեն կարող եւ չպետք է  դիտարկվեն որպես գերի: ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանի գնահատմամբ, նրանք հանցագործներն են եւ նրանց գերու կարգավիճակ տալը սխալ է: «Խմբի նպատակը տեղեկությունների հավաքագրումն էր: Նրանց մոտ հայտնաբերված նյութերը ցույց են տալիս, որ վերջիններս ուսումնասիրել են ենթակառուցվածները, ռազմական մասերը, բանակային ստորաբաժանումների տեղաշարժերը: Դա պետք է ադրբեջանական ղեկավարության կողմից համապատասխան որոշման հիմք ծառայեր: Նրանք հանցագործներ են, եւ պետք է դատապարտվեն Լեռնային Ղարաբաղի եւ միջազգային օրենսդրությանը համապատասխան», - ընդգծել է Սեյրան Օհանյանը:
Քարվաճառում հուլիսի 14-ի ժամը 13:00-ի դրությամբ, ավարտվել է ՊԲ հատուկ նշանակության ստորաբաժանումների կողմից իրականացվող գործողությունը ադրբեջանական դիվերսիոն-հետախուզական խմբի վնասազերծման ուղղությամբ: Արդյունքում խմբի ղեկավարն ու անդամների մի մասը ձերբակալվել, մյուսները ոչնչացվել են հայկական հատուկ նշանակության ջոկատայինների կողմից: ՀՀ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պատրաստ է միջազգային կառույցներին տրամադրել Քարվաճառում ադրբեջանական դիվերսիոն փորձի ապացույցները: ԼՂՀ և ՀՀ պետական սահմանահատվածում (Քարվաճառի ուղղություն) հակառակորդը ձեռնարկել է հերթական հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձը:Փոխհրաձգության ժամանակ զոհվել է հայ սպա` 1972թվականին ծնված մայոր Սարգիս Աբրահամյանը, վիրավորվել է 1977 թվականին ծնված Կարինե Դավթյանը:

Азербайджанские диверсанты должны понести наказание по всей строгости закона: Сейран Оганян
Обезвреженные в районе Карвачар Нагорного Карабаха азербайджанские диверсанты не могут и не должны рассматриваться как пленные. Как сообщает Арменпресс, по словам министра обороны Армении Сейрана Оганяна, они преступники и предоставлять им статус пленного – было бы ошибкой. «Цель этой группы - сбор информации. Найденные у них материалы показывают, что последние изучали инфраструктуры, военные части, передвижение армейских подразделений. Это должно стать основанием для соответствующего решения со стороны азербайджанского руководства. Они преступники и должны быть осуждены в соответствии с законодательством Нагорного Карабаха и международного законодательства», - подчеркнул Сейран Оганян.
В Карвачаре 14 июля в 13.00 завершились работы по обезвреживанию подразделениями спецназначения Армии обороны НКР азербайджанской разведывательно-диверсионной группы. В результате, руководитель группы и часть членов была арестованы, а остальные уничтожены армянскими отрядами спецназначения. Министерство обороны Армении объявило, что готово предоставить международным структурам доказательства попытки азербайджанской диверсии в Карвачаре.
На государственной границе РА и НКР (направление Карвачара) противник предпринял очередную попытку разведывательно-диверсионного проникновения. В ходе перестрелки погиб армянский офицер, майор Саргис Абрамян, 1972 года рождения, была ранена Карине Давтян, 1977 года рождения.