Ծաղկաձորի քաղաքային իշխանությունը զարգացնում է էկոտուրիզմն ու հյուրատների բիզնեսը
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամառային ու ձմեռային հանգիստ առաջարկող Ծաղկաձորի քաղաքային իշխանություններն աշխատանքներ են տանում զբոսաշրջությունը զարգացնելու նպատակով: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում Ծաղկաձորի քաղաքապետ Արթուր Հարությունյանը տեղեկացրեց, այս տարվա առաջին եռամսյակին ունեցել ենք 40 հազար հյուր, 15 հազարը` Ռուսաստանից, 5 հազարն արտասահմանյան երկրներից, մնացածն էլ մեր հայրենակիցներն են եղել:
«Այսօրվա դրությամբ, երբ ամռան սեզոնը բացվել է, հիմնականում հայ զբոսաշրջիկներ են հանգստանում: Կան հյուրեր Ռուսաստանից, այդ թվում մարզիկներ, որքեր մարզումներ են անցկացնում գլխավոր մարզահամալիրում, ինչպես նաև զբոսաշրջիկներ. նրանք էլ հանգստանում են «Արմենիա Մարիոթ», «Գոլդեն Փելես» հյուրանոցային համալիրներում: Այս մեծ համալիրները նշում եմ, քանի որ դրանք հանդիսացել են միջնորդ, որպեսզի զբոսաշրջիկները գան Ծաղկաձոր: Իհարկե, քաղաքն իր հերթին, ամեն ինչ անում է, որ գրավի զբոսաշրջիկներին»- ասաց քաղաքապետը: Արթուր Հարությունյանի խոսքով` հյուրանոցների կառուցման թույլտվություն տրամադրելուն զուգահեռ իրենք փորձում են հյուրատների բիզնեսը զարգացնել:
«Կառուցվում են նոր հյուրանոցներ. արդեն հինգ աստղանի նոր հյուրանոցի կառուցման թույլտվություն ենք տրամադրել, որը լինելու է ճոպանուղու հարևանությամբ: Հիմնականում, ցանկանում ենք հյուրատների բիզնեսը զարգացնել, որ անհատ քաղաքացիները ներգրավվեն ու իրենց տները դառնան հյուրատներ 10-15 այցելուի համար, որտեղ կտրվի նաև սնունդ: Սա ամբողջ աշխարհում ընդունված պրակտիկա է, հատկապես լեռնադահուկային կենտրոններում»,- ընդգծեց Ծաղկաձորի քաղաքապետը:
Արթուր Հարությունյանը տեղեկացրեց, որ քաղաքում կառուցվում է ինֆորմացիոն կենտրոն, որը կծառայի զբոսաշրջիկներին համապարփակ ու ճշգրիտ ինֆորմացիա տրամադրելուն: Ինչ վերաբերում է քաղաքում էկոտուրիզմի զարգացման ծրագրերին, ապա Ծաղկաձորի քաղաքապետը տեղեկացրեց, որ այդ ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկվում են: «Էկոտուրիզմը մեր սկսնակ ծրագրերից է, որ ցանկանում ենք զարգացնել: Էկոտուրիզմից, հիմնականում, օգտվում են Եվրոպայից եկած մարդիկ, ովքեր ցանկանում են քայլել, տեսնել մեր բնությունը: Քաղաքում ունենք անհատներ, ովքեր ձիեր են վարձակալությամբ տալիս, կա նաև հեծանվային հատված, որը ևս մտադիր ենք զարգացնել: Կան հյուրանոցներ, որոնք բարձրադիր հատվածներում են, որտեղից դեպի անտառ, սար ավելի մոտ է, դա ևս կարող է նպաստել էկոտուրիզմի զարգացմանը»,- նկատեց Արթուր Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` էկոտուրիզմի ուղղության մեկնարկը տրվել է անցյալ տարի, երբ քաղաքի երիտասարդները քաղաքային իշխանությունների հետ մաքրեցին սարերից մեկն ու այնտեղ արձանագրեցին «Ծաղկաձոր» անվանումը: «Ծաղկաձորում այս պահին ճեմուղի է կառուցվում, որը 1.8 կիլոմետր կլինի. ցանկություն ունենք աշխատանքներն ավարտել մինչ այս տարեվերջ: Ճեմուղին անտառածածկ տարածքում ոլորապտույտներով տանում է դեպի սարի գագաթ: Դա արվում է, որպեսզի Ծաղկաձորում ասֆալտապատ տարածքներով չքայլեն, այլ շարժվեն դեպի անտառ, ուր կարող են հանգիստ քայլել, շփվել, հեծանիվ վարել: Սարի գագաթին կա 11-րդ դարի բերդ, որի պեղումներն էլ հետագայում կիրականացնենք: Մյուս լանջի վրա էլ ցանկանում ենք երեխաների համար տեղադրել խաղահրապարակ: Սա արվում է ամառային հանգստի համար»,- տեղեկացրեց Արթուր Հարությունյանը` հավելելով, որ յուրաքանչյուր հանգստի շրջանի բացմանը ցանկանում են մի նորությամբ հանդես գալ, քանի որ զբոսաշրջային քաղաքը պետք է պարբերաբար շարժման մեջ լինի, որպեսզի ավելի գրավիչ դառնա:

Городские власти курортного Цахкадзора развивают экотуризм и бизнес гостевых домов
Городские власти курортного Цахкадзора ведут работы по развитию туризма. В беседе с Арменпресс мэр Цахкадзора Артур Арутюнян сообщил, что в первом квартале текущего года город посетили 40 тысяч туристов: 15 тыс из России, 5 тыс из других стран, а остальные – жители Армении.
«На сегодняшний день, когда уже открылся летний сезон, в основном отдыхают армянские туристы. Есть гости из России, в том числе и спортсмены, которые проводят тренировку в главном спортивном комплексе, а также туристы, которые отдыхают в гостиничных комплексах «Армения-Мариотт» и «Голден Пелес».
Я называю эти большие комплексы, так как они являлись посредниками, чтобы туристы приехали в Цахкадзор. Конечно, город, в свою очередь, делает все, чтобы привлечь туристов», - сказал мэр.
По его словам, параллельно предоставлению разрешений на строительство гостиниц они пытаются развивать бизнес гостевых домов. «Строятся новые гостиницы. Мы дали разрешение на строительство пятизвездочного отеля рядом с канатной дорогой. В основном, мы хотим развивать бизнес гостевых домов, что граждане были вовлечены, приняли в свои дома 10-15 гостей, включая их питание. Эта практика принята во всем мире, особенно в горнолыжных центрах», - сказал Арутюнян.
Мэр Цахкадзора сообщил, что в городе строится информационный центр, который будет служить для распространения всеобъемлющей и правильной информации. Что касается программ по развитию экотуризма, то Арутюнян сообщил, что в этом направлении ведутся работы.
«Экотуризм – наша новая программа, которую хотим развивать. Экотуризмом в основном пользуются туристы из Европы, которые хотят гулять, видеть природу. В городе есть люди, которые сдают в аренду лошадей, есть велосипедный участок, который мы намерены развивать. Есть гостиницы на возвышенностях, откуда легче добраться до гор и лесов. Это тоже это может способствовать развитию экотуризма», - сказал мэр.
По его словам, старт направления экотуризма был дан в прошлом году, когда молодежь города вместе с городскими властями очистила одну из гор и написала там «Цахкадзор».
«Сейчас в Цахкадзоре стоится аллея длиной в 1,8 км. Планируем завершить работу до конца года. Аллея через лес ведет к вершине горы. Это делается для того, чтобы туристы гуляли не по асфальтированным дорогам города, а шли в лес, где могут спокойно гулять, пообщаться, покататься на велосипеде.
На вершине горы находится крепость 11-го века. В дальнейшем там будут совершены раскопки. На другом склоне горы планируем создание игровой площадки для детей. Это делается для летнего отдыха», - сообщил Арутюнян.