Ես բանտում եմ հայ եւ սոցիալիստ լինելու համար. Սեւան Նիշանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Պոլսահայ գրող եւ լեզվաբան Սեւան Նիշանյանը հայտարարել է, որ հայտնվել է Իզմիրի Ալիաղա բանտում հայ եւ սոցիալիստ լինելու համար: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական DemokratHaber լրատվական կայքը, պոլսահայ գրողը հայտնել է Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր Ժողովրդահանրապետական կուսակցության (ԺՀԿ) կալանավայրերի մոնիթորինգի հանձնաժողովի անդամ Նուրեդդին Դեմիրի հետ հետ հանդիպման ժամանակ, երբ վերջինս նրան այցելել էր բանտում:
Դեմիրը պատմել է մենախցում Նիշանյանի վատ բանտային պայմանների մասին: Նրա այն հարցին, թե ինչու է հայտնվել բանտում, Նիշանյանն ասել է. «Բերանս փակ չեմ կարողանում պահել: Չինովնիկների հետ հարաբերություններս երբեք լավ չեն եղել: Կարճ ասած` ես հայ եմ, սոցիալիստ եւ կտրուկ խոսող: Իմ այդ յուրահատկությունների համար բազմաթջվ քրեական գործեր են բացվել իմ դեմ: Եթե մի ուրիշի պարագայում դրանք կանտեսվեին, ապա իմ դեպքում իշխանությունները դա հանցագործություն են համարում»:
Սեւան Նիշանյանն ասել է, որ վերջին տարիներին Թուրքիայի վարչապետ Ռեջեբ Թայիբ Էրդողանի եւ իր հարաբերությունները վատացել են: Նրա խոսքով` Էրդողանը հարձակման է անցել իր վրա այն պատճառով, որ «Թարաֆ» թերթում աշխատելու ժամանակ ինքը քննադատական հոդվածներ է հրապարակել նրա հասցեին: «Պատրվակ դարձնելով իմ քննադատությունները, Էրդողանն իմ դեմ հարձակվեց` հայտարարելով, թե, իբր, վիրավորել եմ իսլամը», -ասել է Նիշանյանը:

I am in prison for being Armenian and socialist: Sevan Nishanyan
YEREVAN, APRIL 25, ARMENPRESS. Armenian intellectual, citizen of Turkey, civic activist, and prominent linguist Sevan Nishanyan has announced that he appeared in Izmir Aliagha prison for being an Armenian and socialist. Armenpress reports citing the Turkish DemokratHaber agency website that the writer informed about it at the course of the meeting with the member of monitoring committee of Turkey’s main opposition Republican People's Party (CHP) Nureddin Demir when the latter visited him in prison.
Nureddin Demir told about the poor prison conditions of Sevan Nishanyan. To his question why he appeared in prison, Nishanyan responded: “I cannot keep my mouth closed. I have never had good relations with officials. Shortly speaking, I am an Armenian, socialist and used to speaking dramatically. For these features many criminal cases have been opened against me. If in another case they would be ignored, in my case the authorities regard is as a crime”.
Sevan Nishanyan said that in recent years his relations with the Prime Minister of Turkey Recep Tayyip Erdogan have worsened. According to him, Erdogan attacked on him since during the period he worked in “Taraf” newspaper, he published critical articles regarding Erdogan.