Ֆրանսիայի նախագահի խորհրդականը պաշտոնաթող Է արվել քաղաքական սկանդալի պատճառով
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը հարկադրված Է եղել իր մերձավոր խորհրդականներից մեկին պաշտոնաթող անել սկանդալի պատճառով, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Խոսքը վերաբերում Է Ակիլինո Մորելին, որը Ելիսեյան պալատում գլխավորում Էր հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը: Նա Օլանդի աջ ձեռքն Էր 2012 թվականի նախագահական ընտրություններում եւ պատասխանատու Էր նրա ընտրարշավի համար: Սոցիալիստների հաղթանակից հետո անցնելով նախագահի վարչակազմ՝ Մորելը, այդ թվում, զբաղվել Է պետության ղեկավարի համար պաշտոնական ճառեր գրելով:
«Մեդիապարտ» գործակալությունը, որը կատարել Է լրագրողական հետաքննություն, Օլանդի խորհրդականին մերկացրել Է խոշոր դեղագործական ընկերությունների շահապաշտպանության մեջ 2000-ական թվականներին Ֆրանսիայի առողջապահության նախարարության կառուցվածքում աշխատելու ժամանակ՝ դեռ նախքան Ելիսեյան պալատ գալը: Նաեւ նրան մեղադրել են անձանական նպատակներով պաշտոնեական դիրքն օգտագործելու մեջ, հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Советник президента Франции отправлен в отставку в результате политического скандала
Президент Франции Франсуа Олланд был вынужден отправить в отставку одного из своих ближайших советников в результате скандала, сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс.
Речь идет об Акилино Мореле, возглавлявшем в Елисейском дворце управление по связям с общественностью. Он был правой рукой Олланда на президентских выборах 2012 года и отвечал за его избирательную кампанию. Перейдя после победы социалистов в президентскую администрацию, Морель, в том числе, занимался написанием официальных речей для главы государства.
Агентство "Медиапарт", проведшее журналистское расследование, уличило советника Олланда в лоббировании интересов крупных фармацевтических компаний во время его работы в структуре министерства здравоохранения Франции в 2000-х годах еще до прихода в Елисейский дворец. Также его обвинили в использовании служебного положения в личных целях.