Եվրախորհրդարանը կոչ Է արել նոր պատժամիջոցներ պատրաստել Ռուսաստանի դեմ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն այն կարծիքին են, որ Ուկրաինայի ճգնաժամի հաղթահարման համար Ռուսաստանի իշխանությունները պետք Է երկոսության մեջ մտնեն Կիեւի գործող կառավարության հետ: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասված Է ԵԽ-ի բանաձեւում, որին պատգամավորները հավանություն են տվել Ստրասբուրգում կայացած լիագումար նստաշրջանում: Եվրախորհրդարանը հույս Է հայտնել, որ այդ բանավեճի արդյունքում կհաջողվի «ուղի հարթել դեպի համապարփակ եւ երկարատեւ դիվանագիտական լուծումը»:
Պատգամավորները նաեւ հայտարարել են, որ «ընթացիկ իրադրությունը պահանջում Է, որ Եվրամիության խորհուրդն ուժեղացնի պատժամիջոցների երկրորդ փուլը եւ պատրաստ լինի երրորդ փուլի գործարկմանը», ինչպես նաեւ «անհապաղ կիրառի զենքի եւ կրկնակի նշանակության տեխնոլոգիաների մատակարարումների բռնարգելքը»:
Դրա հետ մեկտեղ ԵԽ-ն «սկզբունքորեն» ողջունել Է «Ուկրաինայի ապագա կարգավիճակի եւ տարածքային կառուցվածքի շուրջը համազգային հանրաքվեի անցկացման գաղափարը»:
ԵԽ-ի պատգամավորները վստահություն են հայտնել, որ Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովում մինչեւ տարեվերջ ձայնի իրավունքից ՌԴ-ի պատվիրակության զրկումը եւ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձեւը, որը դատապարտում Է Ղրիմի միացումը, «միջազգային ասպարեզում Ռուսաստանի Դաշնության աճող մեկուսացման պարզորոշ ազդանշաններ են», հաղորդել Է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:

Европарламент: для преодоления кризиса на Украине Москва должна вести диалог с Киевом
Депутаты Европарламента считают, что для преодоления кризиса на Украине власти России должны вступить в диалог с действующим киевским правительством. Как сообщает Арменпресс со ссылкой на  Итар-Тасс, oб этом говорится в резолюции ЕП, одобренной депутатами на пленарной сессии в Страсбурге. Европарламент выразил надежду на то, что в результате этой дискуссии удастся "проложить путь к всеобъемлющему и длительному дипломатическому решению".
Депутаты также заявили, что "текущая ситуация требует того, чтобы Совет ЕС усилил вторую фазу санкций и был готовым к вводу третьей фазы", а также "без промедления применил эмбарго на поставки оружия и технологий двойного назначения".
Вместе с тем ЕП приветствовал "в принципе идею проведения общенационального референдума о будущем статусе и территориальном устройстве Украины".
Депутаты ЕП выразили уверенность в том, что лишение до конца года делегации РФ права голоса в Парламентской ассамблее Совета Европы и резолюция Генеральной Ассамблеи ООН, осуждающая присоединение Крыма, "являются недвусмысленными сигналами растущей изоляции Российской Федерации на международном уровне".