Դիլիջանի միջազգային դպրոց ընդունված 10 հայ աշակերտներն անվճար կթություն կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոցը սեպտեմբերին իր դռները կբացի առաջին 100 աշակերտների առջև, որոնցից 10-ը Հայաստանից են, իսկ մյուսները` աշխարհի 50 երկրներից։ Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Դիլիջանի միջազգային դպրոցի զարգացման գծով տնօրեն Զարմինե Զեյթունցյանը, դպրոց ընդունված բոլոր հայ աշակերտները կսովորեն բացառապես կրթաթոշակներով։ «Դպրոցը բոլորի համար է, և այնտեղ կարող են դիմել բոլոր երեխանեը, ովքեր շնորհալի են, զարգացած և տաղանդավոր։ Ընդունելության գործընթացն ու կրթության վարձը կապ չունեն իրար հետ։ Երեխան ընդունվում է, որից հետո քննարկվում է նրա ծնողների ֆինանսական կարգավիճակը։ Եթե ծնողը կարող է վճարել երեխայի ուսման վարձը, ապա երեխան չի ընդունվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ծնողը չի վճարել վարձը, իսկ եթե ընտանիքն ի վիճակի չէ վճարելու, ապա երեխան երկու տարի սովորում է կրթաթոշակներով»,- ասաց Զեյթունցյանը։ Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի ընդունելությունն արդեն ավարտվել է, իսկ հաջորդ տարվա համար ընդունելությունը կսկսվի հոկտեմբերից։
Խոսելով արտասահմանցի աշակերտների մասին՝ դպրոցի զարգացման գծով տնօրենը նշեց, որ նրանք Հայաստան կժամանեն դասապրոցեսն սկսվելուց առաջ։ «Բացի այդ, հայ ևս 14 աշակերտներ, ովքեր լավ են հանձնել քննությունները, իրենց կրթությունը կշարունակեն UWC-ի այլ երկրների քոլեջներում: Նրանք ևս կրթություն կստանան կրթաթոշակներով, թեև որոշ դեպքերում կրթաթոշակը մասնակի է։ UWC ունի 12 դպրոց աշխարհի տարբեր երկրներում»,- ասաց նա։ Զեյթունցյանը նաև տեղեկացրեց, որ «UWC Դիլիջան » միջազգային դպրոցում և UWC այլ դպրոցներում սովորելու հայտ կարող են ներկայացնել ՀՀ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր 2014թ. օգոստոսի վերջի դրությամբ կլինեն 16-18 տարեկան:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շենքի շինարարությունն սկսվել է 2012-ին։ Դպրոցի կապիտալ շինարարության և կահավորման բյուջեն կազմում է մոտ 190 միլիոն դոլար: Դպրոցի 64 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր տարածքում գործելու է մեծ համալիր` ժամանակակից սպասարկման նոր մեթոդների կիրառմամբ։ Նախատեսվում է, որ 2023 թվականին աշակերտների թիվը կհասնի 650-ի։

10 Armenian students to receive education free of charge at Dilijan International School
YEREVAN, APRIL 17, ARMENPRESS. The United World College Dilijan (Dilijan International School) will open its doors for the first 100 hundreds students, 10 of which are Armenians, while the rest come from 50 countries of the world. In a conversation with “Armenpress”, the Development Director of the Dilijan International School Zarmine Zeytuntsyan stated that all the students, who entered the school, will study exclusively on scholarships. Among other things, the Development Director of the Dilijan International School Zarmine Zeytuntsyan underscored that the admission for the current year has already been over and the admission for the coming year will be launched in October.
The United World College Dilijan (Dilijan International School) is the 13th member of the United World Colleges (UWC) movement, one of fourteen colleges around the world, and the first international boarding school in Armenia. It will accept its first intake of 100 11th graders in September 2014. Initially the school will only operate grades 11-12, and is scheduled to accept the first class of 8th graders in 2017. It will reach a full capacity of 650 students in 2023.
The mission of the UWC movement and of the school is to "make education a force to unite people, nations and cultures for peace and a sustainable future". The college will follow the International Baccalaureate Diploma Program for grades 11-12, while using IGCSE curriculum for the grades 8-10.