Դիլիջանի միջազգային դպրոց ընդունված 10 հայ աշակերտներն անվճար կթություն կստանան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։  «UWC Դիլիջան» միջազգային դպրոցը սեպտեմբերին իր դռները կբացի առաջին 100 աշակերտների առջև, որոնցից 10-ը Հայաստանից են, իսկ մյուսները` աշխարհի 50 երկրներից։ Ինչպես «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց Դիլիջանի միջազգային դպրոցի զարգացման գծով տնօրեն Զարմինե Զեյթունցյանը, դպրոց ընդունված բոլոր հայ աշակերտները կսովորեն բացառապես կրթաթոշակներով։ «Դպրոցը բոլորի համար է, և այնտեղ կարող են դիմել բոլոր երեխանեը, ովքեր շնորհալի են, զարգացած և տաղանդավոր։ Ընդունելության գործընթացն ու կրթության վարձը կապ չունեն իրար հետ։ Երեխան ընդունվում է, որից հետո քննարկվում է նրա ծնողների ֆինանսական կարգավիճակը։ Եթե ծնողը կարող է վճարել երեխայի ուսման վարձը, ապա երեխան չի ընդունվի այնքան ժամանակ, քանի դեռ ծնողը չի վճարել վարձը, իսկ եթե ընտանիքն ի վիճակի չէ վճարելու, ապա երեխան երկու տարի սովորում է կրթաթոշակներով»,- ասաց Զեյթունցյանը։ Նա տեղեկացրեց, որ այս տարի ընդունելությունն արդեն ավարտվել է, իսկ հաջորդ տարվա համար ընդունելությունը կսկսվի հոկտեմբերից։
Խոսելով արտասահմանցի աշակերտների մասին՝ դպրոցի զարգացման գծով տնօրենը նշեց, որ նրանք Հայաստան կժամանեն դասապրոցեսն սկսվելուց առաջ։ «Բացի այդ, հայ ևս 14 աշակերտներ, ովքեր լավ են հանձնել քննությունները, իրենց կրթությունը կշարունակեն UWC-ի այլ երկրների քոլեջներում: Նրանք ևս կրթություն կստանան կրթաթոշակներով, թեև որոշ դեպքերում կրթաթոշակը մասնակի է։ UWC ունի 12 դպրոց աշխարհի տարբեր երկրներում»,- ասաց նա։ Զեյթունցյանը նաև տեղեկացրեց, որ «UWC Դիլիջան » միջազգային դպրոցում և UWC այլ դպրոցներում սովորելու հայտ կարող են ներկայացնել ՀՀ բոլոր այն քաղաքացիները, ովքեր 2014թ. օգոստոսի վերջի դրությամբ կլինեն 16-18 տարեկան:
Դիլիջանի միջազգային դպրոցի շենքի շինարարությունն սկսվել է 2012-ին։ Դպրոցի կապիտալ շինարարության և կահավորման բյուջեն կազմում է մոտ 190 միլիոն դոլար: Դպրոցի 64 հազար քառակուսի մետր ընդհանուր տարածքում գործելու է մեծ համալիր` ժամանակակից սպասարկման նոր մեթոդների կիրառմամբ։ Նախատեսվում է, որ 2023 թվականին աշակերտների թիվը կհասնի 650-ի։

10 армянских школьников, поступивших в Международную школу Дилижана, будут учиться бесплатно
Международная школа «UWC Дилижан» в сентябре 2014 года примет первых 100 школьников, 10 из Армении, остальные – из 50 стран мира. Как сказала в беседе с Арменпресс директор этой школы по линии развития Зармине Зейтунцян,  все воспитанники этой школы будут стипендиатами. «Эта школа для всех, сюда могут поступить все одаренные, развитые и талантливые дети. Процесс приема и плата за обучение никак не связаны: если ребенок поступает, то обсуждается финансовый статус его родителей, если последние платежеспособны, то ребенок не будет принят до того, как его родители внесут установленную плату, если же родители неплатежеспособны, то их ребенок течение двух лет будет учиться за счет стипендий», - сказала Зейтунцян.  По ее словам, прием на этот учебный год уже закончен, а на следующий начнется в октябре.
Коснувшись школьников из-за рубежа, директор Международной школы по линии развития отметила, что они прибудут в Армению после окончания учебного года. «Кроме того, еще 14 армянских школьников, которые хорошо сдали экзамены, смогут продолжить свое образование и колледжах  UWC в других странах. Кстати, в разных странах действуют 12 колледжей UWC», - сказала Зейтунцян.
Заявки для учебы в Международной школе «UWC Дилижан» и другие  школы UWC могут представить все граждане РА, которым в конце августа 2014 года исполнится 16-18 лет.
Строительство Международной школы в Дилижане началось в 2012 году. Бюджет капитального строительства и оснащения школы составил около 190 млн драмов. На территории в 64 тысяч кв.м будет действовать грандиозный комплекс с применением новейших методов обслуживания. Ожидается. что в 2023 году число учеников этой школы достигнет 650.