Դամասկոսի հայկական դպրոցները 15 օր փակ կլինեն
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դամասկոսի Բաբ Թումա թաղամասում ապրիլի 15-ին հրթռիակոծության պատճառով հայ կաթողիկե «Ալ Մանար» («Փարոս»), ինչպես նաև այլ դպրոցներ 15 օրով փակվել են: Այս մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկացավ «Բերիո Լուրեր» ֆեյսբուքյան էջից: Սիրիայի վարչապետ Ուաիլ ալ Հալկին խորհրդարանական նիստի ընթացքում դատապարտել է Բաբ Թումայում իրագործված արյունալի արարքը:
Ավելի վաղ Սիրիայի Առողջապահության և կրթության նախարարները, ինչպես նաև Սիրիայում ՀՀ դեսպան Արշակ Փոլադյանը, Դամասկոսի Հայ Առաքելական առաջնորդ Արմաշ եպիսկոպոս Նալբանդյանը, Հայ կաթողիկե համայնքի առաջնորդ Հովսեփ եպիսկոպոս Առնաությանը և միությունների այլ պատասխանատուներ այցելել են վիրավորներին՝ անձամբ հետևելով նրանց ապաքինման գործընթացին: Բացի մարդկային վնասներից, հրթիռակոծությունը ծանր վնասներ է հասցրել դպրոցին, մոտակայքում գտնվող բնակարաններին: Կատարվածը Դամասկոսի հայկական բոլոր շրջաններում ահ ու սարսափ է տարածել:
Դամասկոսի Բաբ Թումա և Դուլա թաղամասերում ապրիլի 15-ին՝ առավոտյան 7:45-ին, հրասանդներ և հրթիռներ են ընկել: Դրանցից 2-ը պայթել են «Ալ Մանար» վարժարանում: Ռմբակոծության հետևանքով 9-ամյա ոչ հայ աշակերտ է զոհվել, ևս 60-ը վիրավորվել են, որոնց մեծամասնությունը աշակերտներ են, ինչպես նաև ուսուցիչներ և դպրոցի այլ աշխատակիցներ: Վիրավորները տեղափոխվել են ֆրանսիական և Դամասկոսի  5 այլ հիվանդանոցներ: Նրանցից 6-ի վիճակը ծանր է: Վիրավորների թվում են 2 հայ աշակերտներ՝ Նարեկ Մարաշլյանը և Հակոբ Խտրլարյանը, և երկու հայ ուսուցիչներ՝ Սիլվա Լուլեճյանը և Ֆրանսուա Տեշօղլանյանը: Դպրոց այցելելու պահին վիրավորվել է նաև Ռուբա Արիսյանը:

Армянские школы Дамаска закрылись на 15 дней
Армянская католическая школа «Ал Манар» («Парос») и другие армянские школы закрыты на 15 дней из-за бомбежек 15 апреля в квартале Баб Тума Дамаска. Об этом сообщает Арменпресс, ссылаясь на фейсбуковскую страницу «Берио-вести». Премьер-министр Сирии Уаил ал Алки осудил  кровопролитие в Баб Тума в ходе парламентского заседания.
Ранее министры здравоохранения и образования САР, а также посол Армении в Сирии Аршак Поладян, глава армянской епархии ААЦ в Дамаске, епископ Армаш Налбандян, глава Армянской Католической церкви, епископ Овсеп Арнаутян и ответственные лица других структур посетили раненых и ознакомились с их состоянием здоровья.
Бомбежки унесли не только человеческие жизни, но и нанесли  серьезный материальный ущерб школе и квартирам, находящимся в ее окрестностях. Эти кровопролитные события вызвали ужас и панику во всех армянских районах Дамаска.
Утром 15 апреля – в 7.45 - в кварталах Баб Тума и Дула Дамаска упали мортиры и ракеты, две из которых разорвались в школе «Ал Манар». Вследствие бомбежек 9 детей (среди них нет армян) погибло, еще 60 было ранено. Большинство пострадавших – школьники, а также учители и другие сотрудники школы. Раненые были доставлены во французскую и 5 других больниц Дамаска. Состояние 6-ти из них – тяжелое. В числе раненых также 2 армянских детей-школьников – Нарек Марашян и Акоп Хтрларян, 2 учителя-армянина – Сильва Лулечян и Франсуа Тешогланян. В момент посещения школы была ранена также Руба Арисян.