Սերբիայի արտգործնախարարը Ծիծեռնակաբերդում հարգեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սերբիայի արտաքին գործերի նախարար Իվան Մրկիչի  գլխավորած պատվիրակությունը մարտի 10-ին այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Սերբիայի արտգործնախարարը ծաղկեպսակ դրեց Մեծ Եղեռնի զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ՝ անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեց Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը: Սերբիայից ժամանած պատվիրակության անդամները շրջայց կատարեցին նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ Մրկիչը տնկեց եղևնի:
Սերբիան դեռ պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանության փաստը: 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը ճանաչել են աշխարհի ավելի քան 2 տասնյակ երկրներ, Եվրոպական խորհրդարանը և Եկեղեցիների համաշխարհային խորհուրդը, միջազգային այլ կազմակերպություններ: Այն պաշտոնապես ճանաչել եւ դատապարտել, ապրիլի 24-ը հայ ժողովրդի Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օր են հայտարարել ԱՄՆ 50 նահանգներից 42-ը:

Министр ИД Сербии почтил память жертв Геноцида армян
Министр иностранных дел Сербии Иван Мркич и возглавляемая им делегации 10 марта посетили Мемориал памяти жертв Геноцида армян в Цицернакаберде. Как сообщает Арменпресс, министр ИД Сербии возложил цветы к Вечному огню и минутой молчания почтил память жертв Геноцида армян. Члены сербской делегации прошлись до Сквера памяти, где Иван Мркич, согласно уже сложившейся традиции, посадил ель.
Отеметим, что Сербия пока официально не признала Геноцид армян. Первый геноцид 20 века признали более 20 стран мира, Европарламент и Всемирный совет церквей, другие международные организации. Геноцид армян официально признали и осудили, объявив 24 апреля Днем памяти жертв геноцида, 42 из 50 штатов США.