Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ազգային ինքնորոշում միավորման առաջնորդ, ՀՀ նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի մահափորձի գործով մեղադրյալ, ՀՀ նախագահի թեկնածու, էպոսագետ Վարդան Սեդրակյանը դատապարտվեց 14 տարվա ազատազրկման: Նրա կալանավորման ժամկետը կհաշվվի 2013թ-ի փետրվարի 7-ից: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ամբաստանյալներ Խաչիկ Պողոսյանն ու Սամվել Հարությունյանը  դատապարտվեցին համապատասխանաբար 14 և 12 տարի ազատազրկման:
Դատախազ Արամ Ամիրզադյանն առաջարկել էր Վարդան Սեդրակյանին դատապարտել 12, Սամվել Հարությունյանին` 13, իսկ Խաչիկ Պողոսյանին` 14 տարի ազատազրկման:
Կենտրոն և Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ըդհանուր իրավասության դատարանում ԱԻՄ առաջնորդ, նախագահի նախկին թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի գործով դատական նիստերի ժամանակ դատարանը լսել է վկաներին և տուժող Պարույր Հայրիկյանին: Ցուցմունք են տվել նաև Հայրիկյանի ընտանիքի անդամները, հարևաններն ու մեղադրյալների հարազատները: Հունիսի 17-ի դատական հերթական նիստի ժամանակ ցուցմունք տվեց նաև ամբաստանյալ Վարդան Սեդրակյանը, ով, սակայն, չի ընդունում իրեն առաջադրված մեղադրանքը: Իսկ վերջին դատական նիստերի ժամանակ ամբաստանյալները հայտարարել են, որ Սեդրակյանը մահափորձի գործին որևէ առնչություն չունի:

Вардан Седракян осужден на лишение свободы сроком на 14 лет
Обвиняемый по делу о покушении на лидера Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС), экс-кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна Вардан Седракян осужден на 14 лет. Его срок заключения будет зачитываться с 7 февраля 2013 года.
Как сообщает Арменпресс, подсудимые  Хачик Погосян и Самвел Арутюнян осуждены, соответственно, на 14 и 12 лет.
Прокурор Арам Амирзадян предлагал осудить Вардана Седракяна на 12, Самвела Арутюняна на 13, а Хачика Погосяна – на 14 лет лишения свободы.
Во время заседаний в суде общих полномочий административных районов Центр и Норк-Мараш по делу о покушении на лидера Объединения «Национальное самоопределение» (ОНС), экс-кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна суд заслушал свидетелей и пострадавшего Паруйра Айрикяна. Показания дали также члены семьи Айрикяна, соседи и родные обвиняемых.
Во время очередного судебного заседания 17 июня  показания дал также обвиняемый Вардан Седракян, который, однако, не признает выдвинутое против него обвинение. Во время последнего судебного заседания подсудимые заявили, что Седракян не имеет никакого отношения  к покушению.