Էդուարդո Էռնեկյանը հաստատակամ է Զվարթնոց օդանավակայանի կլոր շենքը քանդելու հարցում
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։Զվարթնոց օդանավակայանի կլոր շենքն արժեք չունի և անվտանգության տեսանկյունից շահագործելի չէ։ Լրագրողների հետ զրույցում արգենտինահայ գործարար Էդուարդո Էռնեկյանը այսպես մեկնաբանեց շենքը քանդելու իր որոշումը։ «Կառույցի հիմքերը շատ թույլ են, և ես կցանկանայի դրա փոխարեն նորը կառուցել»,- ասաց նա։ Գործարարը նաև նշեց, որ ցանկանում է ավելացնել ներդրումները Հայաստանի տնտեսության մեջ, սակայն կոնկրետ առաջարկներ դեռ չունեն։
Էդուրադո Էռնեկյանը արգենտինահայ գործարար է։ Նրա կարողությունը 2013 թվականին հաշվում է 1,8 միլիարդ ԱՄՆ դոլար։ Արգենտինայի ամենահարուստ մարդկանց ցանկում 80-ամյա գործարարը գտնվում է երկրորդ տեղում։ Ներկա դրությամբ Էռնեկյանի հսկողության տակ են գտվում 49 օդանավակայաններ տարբեր երկրներում (Արգենտինա, Իտալիա, Հայաստան, Էկվադոր, Պերու, Բրազիլիա, Ուրուգվայ), և ունի ավելի քան 1000 կմ2հողամաս։ Էռնեկյանը ամենից հայտնի ձեռնարկություններն են՝ Aeropuertos Argentina 2000 և Կորպորասիոն Ամերիկա ընկերությունները։ Գործարարին են նաև պատկանում America TV հեռուստացանցը, 4 ռադիոկայան և El Cronista ֆինանսական ամսագիրը։
2001 թվականից Էռնեկյանի «Կորպորասիոն Ամերիկա» ընկերությանն է պատկանում «Արմենիա միջազգային օդանավակայաններ» ընկերությունը՝ Հայաստանի խոշորագույն «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի հետ միասին։ 2006 թ. գործարարը ձեռք է բերել Հայաստանում մեծությամբ երրորդ՝ «Կոնվերս Բանկ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի 95%-ը։ 2012 թ. հայտարարվեց, որ գործարարը պատրաստվում է տեղեկատվական տեխնոլոգիաների գործարան հիմնել Երևանում։Էդուարդո Էռնեկյանը նաև խոշոր ներդրումներ է իրականացնում գյուղատնտեսության ոլորտում։

Эдуардо Эрнекян не отказался от своего намерения снести «круглую башню» аэропорта «Звартноц»
Круглое здание аэропорта «Звартноц» не представляет ценности и является непригодным для эксплуатации с точки зрения безопасности. Об этом на встрече с журналистами заявил армянский предприниматель из Аргентины Эдуардо Эрнекян, так объяснив свое решение непременно снести прежнее здание аэропорта. «Фундамент этой структуры очень слабый. я предпочитаю построить вместо этого здания новое»,- сказал он. Он также сообщил, что собирается увеличить ивестиции в экономику  Армении, однако, конкретных предложений пока нет.
Эдуардо Эрнекян – армянский предприниматель из Аргентины, состояние которого в 2013 году оценивается в 1,8 млрд долларов США. В списке самых богатых людей Аргентины 80-летний миллиардер занимает 2-ое место. Сейчас он контролирует 49 аэропортов в разных странах (Аргентина, Италия, Армения, Эквадор, Перу, Бразилия, Уругвай), является и крупным землевладельцем – более 1000 кв.км. Ему принадлежат также телесеть America TV, 4 радиостанции и финансовый журнал El Cronista.
С 2001 году компании Эрнекяна «Корпорасион Америка» стала принадлежать также компания «Армения-Междунаролные адропорты» вместе с крупнейшим международным аэропортом Армении «Звартноц».
В 2006 году предприниматель приобрел 95% акций третьего по величине банка в Армении – «ЗАО «Конверс-банк»