Ուկրաինան «Օսկար»-ի է առաջադրել «Փարաջանով» ֆիլմը
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ուկրաինան «Լավագույն օտարալեզու ֆիլմ» անվանակարգում առաջադրել է «Փարաջանով» ֆիլմը Ամերիկյան կինոակադեմիայի 2013 թվականի «Օսկար» մրցանակի համար: Ֆիլմի գլխավոր դերակատար եւ պրոդյուսեր Սերժ Ավետիքյանը Փարիզից «Արմենպրես»-ին տեղեկացրեց, որ աշխարհահռչակ կինոռեժիսորի մասին պատմող իր եւ Ելենա Ֆետիսովայի ֆիլմ մրցանակաբաշխության է ներկայացրել ուկրաինական հանձնաժողովը:
«Օսկրար»-ի  մրցանակի հավակնորդների կարճ ցանկում հայտնվելու համար պայքարելու են եւս երկու ուկրաինական կինոժապավեններ` Կիրա Մուրատովայի «Հավերժ վերադարձ» եւ Ախտեմա Սեյնթաբլայեւայի «Հայթարմա» ֆիլմերը:
Օդեսայի 4-րդ կինոփառատոնում «Փարաջանով» գեղարվեստական ֆիլմը ճանաչվել էր լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ եւ ստացել «Զոլոտոյ Դյուկ» մրցանակը: Մասնագիտական ժյուրիի դրական գնահատականից բացի, այն արժանացել էր նաեւ հանրության հավանությանը:
Կինոժապավենի համաշխարհային պրեմիերան A խմբի փառատոնների շարքում «East of the West» մրցութային ծրագրի շրջանակում կայացել է այս տարվա հուլիսին Կարլովի Վարի փառատոնում: Այժմ «Փարաջանովը»  ներկայացված է Բաթումի 8 –րդ միջազգային կինոփառատոնի «Գեղարվեստական ֆիլմերի միջազգային մրցույթ»  ծրագրում, ինչպես նաեւ կպայքարի կինոքննադատների մրցանակի համար` Համբուրգի փառատոնում:
«Փարաջանով» լիամետրաժ գեղարվեստական ֆիլմը  հայ հանդիսատեսի դատին առաջին անգամ ներկայացվեց այս տարվա հուլիսին «Մոսկվա» կինոթատրոնում` հոբելյանական «Ոսկե ծիրան» փառատոնը փակելով հատուկ ցուցադրմամբ, որն անտարբեր չթողեց հանդիսատեսին, դահլիճը հոտնկայս ծափահարում էր Ավետիքյանին:

Украина выдвинула фильм «Параджанов» на премию «Оскар»
Украинский «Оскаровский» комитет официально объявил фильм-номинант от Украины в 2013 году на премию Американской киноакадемии - им стала совместная киноработа Сержа Аветикяна и Елены Фетисовой «Параджанов». Как сообщил Арменпресс из Парижа исполнитель главной роли и продюсер фильма Серж Аветикян, фильм о великом Параджанове, снятый им совместно с Еленой Фетисовой, представлен на премию «Оскар» украинской комиссией.
В шорт-листе отбора оказались еще 2 украинские киноленты - «Вечное возвращение» Киры Муратовой и «Хайтарма» Ахтема Сеитаблаева.
Фильм «Параджанов» - первая полнометражная лента сорежиссеров Сержа Аветикяна (Франция) и Елены Фетисовой (Украина), снятая при поддержке Государственного Агентства Украины по вопросам кино в копродукции Украины, Франции, Грузии и Армении с бюджетом в 2 млн. евро.
Картина рассказывает историю эксцентричного гения и его конфликта с советской властью. Главную роль исполнил друг Параджанова, актер и режиссер, обладатель «Золотой пальмовой ветви» Канн за короткометражный фильм «Лающий остров» Серж Аветикян.
На 4-м Одесском кинофестивале кинолента была признана «Лучшим украинским полнометражным фильмом» и получила приз «Золотой Дюк». Кроме положительной оценки профессионального жюри, «Параджанов» снискал и признание публики. По результатам зрительского голосования за лучший фильм международной конкурсной программы ОМКФ-2013 картина оказалась на третьем месте, отстав от обладателя Гран-При фестиваля лишь на 0,24 бала.
Мировая премьера киноленты состоялась в рамках конкурсной программы «East of the West» кинофестиваля класса «А» в Карловых Варах в июле этого года, а сейчас «Параджанов» представлен в секции «Международный конкурс художественных фильмов» 8-го Батумского международного фестиваля авторского кино (BIAFF) и будет бороться за Награду критиков на кинофестивале в Гамбурге.
Армянская премьера фильма «Параджанов» состоялась в июле в кинотеатре «Москва» в Ереване – на церемонии закрытия юбилейного ереванского кинофестиваля «Золотой абрикос».