Կառավարությունն ընդունեց Կապսի ջրամբարի վերականգման որոշումը
ԵՐԵՎԱՆ, 8  ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կառավարությունն օգոստոսի 8-ի նիստում կայացրեց Շիրակի մարզում, Ախուրյան գետի վրա գտնվող Կապսի ջրամբարի վերականգնման մասին որոշում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ջրամբարը պետք է ունենար 60 մլն խորանարդ մետր ծավալ, սակայն 1985թ.-ին սկսված շինարարությունը դադարեցվեց 1993թ.-ին, երբ պատվարի բարձրությունը նախագծային 73-ի փոխարեն հասցվել էր ընդամենը 20 մետրի:
Անավարտ շինությունը վտանգավոր է ստորին հոսանքում գտնվող բնակավայրերի և ենթակառուցվածքների համար: Ջրամբարը կարող է նպաստել տարածաշրջանի գյուղատնտեսության զարգացմանը, ուստի, դիտարկվել են դրա վերականգնման տարբերակներ: Գերմանական KfW բանկն արդեն իսկ  պատրաստակամություն է հայտնել աջակցել Կապսի ջրամբարի պատվարի կառուցումն ավարտին հասցնելուն: Հայտարավել է նախագծի կազմման մրցույթ:
Ծրագրի իրականացումը կարժենա 18,5 մլն եվրո, որի վարկային միջոցներն արդեն իսկ նախատեսված են երկկողմ համաձայնագրով: Այժմ գերմանական բանկը պատրաստ է 350 հազար եվրո դրամաշնորհով իրականացնել նպատակային ուսումնասիրություն՝  մինչև ծրագրի հիմնական փուլի մեկնարկը:

YEREVAN, AUGUST 8, ARMENPRESS: Government of the Republic of Armenia at its August 8 session made decision of restoring Caps reservoir which is located on Akhuryan River in Shirak region. “Armenpress” reports that the reservoir had to have volume of 60 million cubic meters but the construction works which began in 1985 were suspended in 1993 when the dam height was only 20 meters instead of planned 73.
The unfinished building is dangerous for infrastructures and areas near the lower stream. The reservoir can be favorable for development of region’s agriculture so versions of its restoration have been discussed. German Development Bank (KfW) already expressed readiness to support finishing the Caps reservoir. A contest of projects has been announced.
The program will cost 18.5 million Euros and its loan funds are already planned by bilateral agreement. At present German bank is ready to implement target study with 350 000 Euro grant.