«Արարատ 73»- 40 տարի անց. Սանասար Գեւորգյանը լավ պաշտպան էր ու շատ էր սիրում երգել «Նունե» երգը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արարատ-73»-ի հիմնական օղակներից մեկը, իրենք` «արարատցիները», համարում էին պաշտպանությունը: Այդ տարիներին թիմի աջ պաշտպանության գծում ամենաերիտասարդ ֆուտբոլիստը Սանասար Գեւորգյանն էր: Չնայած տարիքին` նա ուներ փորձառու մարզիկին վայել համառություն, խաղին անմնացորդ նվիրվելու կամք ու ձգտում: Անշուշտ, նման մոտեցումը չէր կարող իր ազդեցությունը չթողնել հանդիպման վերջնական արդյունքի վրա: «Արարատ 73»-ի փառահեղ պատմության մեջ իր հաստատուն խոսքն է ասել վաղամեռիկ ֆուտբոլիստ Սանասար Գեւորգյանը: Նրա մասին խոսելիս ավագ ընկերները ոչ միայն ցավ են ապրում, այլ նաեւ կարոտով ներկայացնում նրա միշտ ժպտացող դեմքը: «Արմենպրես»-ը շարունակում է ներկայացնել «Արարատ-73»-ի հայտնի եւ անհայտ էջերը:
Սանասար Գեւորգյան:
Ծնվել է 1951 թվականին: Պաշտպան: Սպորտի վարպետ: 1970 թվականից ԽՍՀՄ առաջնության բարձրագույն խմբում հանդես է եկել Երեւանի «Արարատ»-ի կազմում: 1973-ին երկրի գավաթակիր եւ ԽՍՀՄ   չեմպիոն: 1975 թվականի ԽՍՀՄ գավաթակիր:   1976 թվականի գարնանային առաջնության արծաթե մեդալակիր: Հանդես է եկել ԽՍՀՄ պատանեկան, երիտասարդական եւ օլիմպիական հավաքականներում: Պարգեւարտվել է Գերագույն խորհրդի պատվոգրով: Մասնակցել է 160 հանդիպման, խփել 4 գնդակ: Մահացել է 1989 թվականին:
«Արարատ-73 »-ի լեգենդար ավագ Հովհաննես Զանազանյանը մեծ ցավով ու կարոտով հիշեց Սանասար Գեւորգյանին. «Սանասարը մեր մեջ ամենափոքրն էր, բայց հրաշալի պաշտպան էր, գիտեր իր գործի արժեքը, պատասխանատվության մեծ զգացում ուներ: Շատ նվիրված ֆուտբոլիստ էր»:
Թիմի ձախ պաշտպան  Նորիկ Մեսրոպյան. «Սանասարն այն բացառիկ ֆուտբոլիստներից էր, ով դաշտում «սրբորեն» կատարում էր մարզիչների հանձնարարությունները: Սանասարը յուրօրինակ կերպար էր, մարզիչների հրահանգները նրա համար օրենքի ուժ ունեին:  Դժվարանում եմ որպես միայն պաշտպան խոսել նրա մասին, նա լավ ֆուտբոլիստ էր: Սանասարին հաջողվում էր հրաշալի համագործակցել թե կենտրոնական պաշտպանի եւ թե կիսապաշտպանների հետ: Պաշտպանության հետ միաժամանակ նա չէր մոռանում նաեւ հարձակվելու մասին: Շատ կտրուկ շարժումների տեր էր, բայց կոպիտ չէր: Սանասարը ընտանիքի շատ նվիրյալ հայր էր, երկու երեխա ուներ, նրանց անսահման սիրում էր: Անհագ կերպով սիրում էր ուրախանալ»:
Պաշտպան Սուրեն Մարտիրոսյան. «Սանասար Գեւորգյանը անձուրաց պաշտպան էր: Խաղադաշտում ուրիշ էր, մինչեւ վերջ տրվում էր խաղին, խաղում էր մինչեւ վերջ, երեւի անմնացորդ նվիրումը չէր թողնում հոգնի: Հաճախ լինում են ֆուտբոլիստներ, որոնց մոտ եթե խաղը չի ստացվում, նրանք հանձնվում են, իսկ Սանասարն այդպես չէր, անգամ այն դեպքում, երբ խաղը չէր ստացվում, նա համառորեն ձգտում էր չկանգնել, մնալ խաղի մեջ: Եթե անգամ մրցակցի հարձակվողներին հաջողվում էր խաբս տալ նրան, միեւնույնն է չէր հանձնվում, գնում էր, գնում այնքան մինչեւ խափանի նրանց գրոհը»:
Հարձակվող Նիկոլայ Ղազարյան. «Նա մեր ժամանակի ուժեղագույն ֆուտբոլիստներից էր:  Խաղացել է ԽՍՀՄ պատանիների հավաքականի կազմում: Իսկ «Արարատ»-ում  Սանասար Գեւորգյանն իրեն դրսեւորեց որպես իսկական, պրոֆեսիոնալ ֆուտբոլիստ: Նրա նման լավ պաշտպաններ քիչ կային ԽՍՀՄ ֆուտբոլի պատմության մեջ: Ուներ տեխնիկական լավ պատրաստվածություն, երբեք կոպիտ չէր խաղում, իր ուրույն ոճով կարողանում գեղեցիկ, հրաշալի ֆուտբոլ խաղալ: Նա կարողանում էր յուրօրինակ կերպով «բռնել» հակառակորդին` իր ճկունությամբ, մեծ տեխնիկայի շնորհիվ: «Արարատ-73»-ի հաջողություններում իր մեծ ներդրումն ունի մեր Սանասարը: Իսկ խաղադաշտից դուրս շատ համեստ տղա էր, մարդամոտ ժպիտով: Ով նրա հետ ընկերություն է արել, կարծում եմ, երբեք չի մոռանա նրա անհասման բարությունը: Հրաշալի ուսուցիչ էր երիտասարդների համար, ում սովորեցնում էր»:
Կիսապաշտպան Սերգեյ Բոնդարենկոն անսահման կարոտով հիշեց Սանասար Գեւորգյանին. «Չնայած որ Սանասարը մեր թիմի ամենափոքրն էր, բայց երբեք փոքրի «առավելություններից» չօգտվեց: Շատ ամաչկոտ էր, գիտեր մեծի հարգանքը պահել, բայց մարզադաշտում, այն պաշտպանն էր, ում կարող էիր տեսնել նաեւ հարձակման գծում: Հիմա չեմ ուզում անցյալով խոսել նրա մասին: Սանասարը ծանր մանկություն էր ունեցել, բայց իր կամքով եւ նպատակասլացության շնորհիվ դարձավ «Արարատ 73» լավագույն ֆուտբոլիստներից մեկը»:
Լեւոն Իշտոյան. «Սանասարը շատ համարձակ էր խաղի ժամանակ: Համեստ, զուսպ, շատ աշխատասեր էր: Մի դեպք եմ հիշում նրա հետ կապված: Ձորաղբյուրի բազան նոր էին կառուցել, բոլորս այնտեղ էինք: Մեր թիմի պետ Էդուարդ Գրիգորյանը սիրում էր դռան տակից լսել, թե մենք ինչ ենք խոսում: Սանասարն էլ շատ էր սիրում երգել «Նունե» երգը: Մի անգամ Գրիգորյանը լսել է երգը մինչեւ վերջ, դուռը բացել եւ ասել. «Սանասար էլ չերգես, թիմից կհեռացնեմ, որովհետեւ երգել չգիտես»»:
Արմեն Սարգսյան. «Սանասարը լավ կոփված էր: Օրինակ, Դինամո «Կիեւ»-ի հետ խաղում Բլոխինի դեմ միշտ Սանասարն էր խաղում: Իսկ մարզումների ժամանակ ինքը պահում էր Լեւոն Իշտոյանին: Մի անգամ էլ Սանասարը դաշտով մեկ գոռաց. «Այ տնաշեն այնպես ես մոտենում ինձ կարծես թշնամիդ եմ»: Այսպիսին էր մեր վաղամեռիկ ընկերը, ում ոչ մեկս չենք մոռանում»:
Հաղթանակներն ու դրանց կերտողները չպետք է մոռացվեն` որքան էլ ժամանակը դա կամենա, միեւնույնն է, մոռացումի փոշին անգամ անզոր է խամրեցնելու հաղթանակի փայլը:

«Арарат-73» 40 лет спустя: Санасар Геворгян был прекрасным нападающим и очень любил петь, особенно, песню «Нуне»
«Арарат-73» 40 лет спустя: Санасар Геворгян был прекрасным нападающим и очень
любил петь, особенно, песню «Нуне»
Одним из самых важных звеньев «Арарат-73» сами «араратцы» считали - «защиту». В эти годы на правой линии защиты играл самый молодой из членов этой команды Санасар Геворгян. Несмотря на возраст, он действовал как опытный игрок, не жалея сил, выкладывался полностью, максимально  использую любой шанс в каждой игре. Конечно, подобное отношение Санасара не могло не сказаться на окончательном результате.
К сожалению Санасар Геворгян рано ушел из жизни, но успел оставить свой след в славной истории «Арарата-73». Вспоминая его, старшие товарищи не только грустят, но и улыбаются, поскольку и сегодня не представляют себе его лицо без доброй улыбки.
Информационное агентство Арменпресс продолжает представлять известные и неизвестные страницы легендарной команды «Арарат-73».
Санасар Геворгян
Родился в 1951 году. Защитник. Мастер спорта. Выступал в Высшей лиге Первенства СССР по футболу в составе ереванского Арарата» с 1970 года. В 1973 - обладатель кубка СССР и чемпион первенства СССР. В 1975 году – обладатель Кубка СССР. Выступал в составе юношеской, молодежной и олимпийской  сборной СССР. Награжден почетной грамотой Верховного Совета. Участвовал в 160 играх, забил 4 гола. Санасар Геворгян ушел из жизни в 1989  году.
Легендарный капитан «Арарат-73» Ованнес Заназанян с болью и грустью вспоминает Санасара Геворгяна. «Он был самым младшим из нас, но прекрасный нападающий, знал цену своему делу, отличался большим чувством ответственности. Санасар был очень предан команде, футболу».
Левый защитник команды Норик Месропян: «Это был один из тех редких футболистов, который «свято» выполнял на поле инструкции тренера. которые для него имели силу закона. Мне трудно говорить о Санасаре только как о защитнике. Он был хороший футболист и прекрасно «сотрудничал» как с центральным защитником. так и с полузащитниками,  не забывал и о нападении. Он очень резко двигался, но никогда не был грубым. Он был прекрасным отцом и безгранично любил своих двух детей. Санасар любил жизнь и умел радоваться жизни.
Защитник Сурен Мартиросян: «Санасар Геворгян был самоотверженным защитником. Находясь на поле, он без остатка отдавал себя игре, бился до последнего. Многие из футболистов, если игра с самого начала не заладилась, опускают руки, Санасар бился до конца.
Нападающий Николай Казарян: «Это был один из сильнейших футболистов нашего  времени. Он играл в составе юношеской сборной СССР, а в «Арарате» проявил себя как настоящий, профессиональный футболист. Таких как хороших защитников было мало в истории советского футбола. Он имел прекрасную техническую подготовку, никогда не играл грубо, имел свой стиль и играл красивый футбол.  Санасар внес весомый вклад в успехи нашей команды.
А вне игры он был очень скромным, доброжелательным человеком, всегда улыбался. Те, кто с ним дружил, думаю, никогда не забудет его безграничной доброты. Он был прекрасным учителем для молодежи.
Полузащитник Сергей Борндаренко тоже с грустью вспоминает Санасара. «Несмотря на то, что он был младше всех нас, он никогда не пользовался этим преимуществом. Он был очень застенчивым, с уважением относился к старшим, но на поле был таким защитником, которого можно было увидеть и на линии нападения. Не хочется говорить о нем в прошедшем времени.. У него была тяжелое детство, но благодаря сильной воле и целеустремленности он стал одним из лучших футболистов «Арарата-73».
Левон Иштоян: Санасар был очень смелым, решительным во время игры и в то де время скромным, сдержанным, трудолюбивым человеком. Помню один случай, связанный с ним. Спортбаза в Дзорагюхе только была построена и мы все оказались там. Начальник нашей команды Эдуард Григорян любил стоять за дверью и слушать, что мы говорим. А Санасар очень любил петь, особенно песню «Нуне». Как-то раз Григорян дослушал песню до конца, а потом  открыл дверь и сказал: «Санасар, больше не пой, а то удалю с команды, ты не умеешь петь».
Армен Саргсян: «Санасар был очень «крепким», так в игре с «Динамо»-Киев против Блохина всегда играл Санасар, а во время тренировок он «пас» Левона Иштояна. Как-то Санасар на все поле закричал:  «Ты подходишь ко мне так, как будто я тебе враг». Вот таким был Санасар, которого мы никогда не забываем.
Победы и «герои» этих побед заслуживают нашей памяти и никогда не должны забываться, ведь сколько бы времени не прошло, все равно, эти страницы истории армянского футбола останутся «немеркнущими» в нашей памяти.