ԱՄՆ-ն գնել է հայ-ռուսական արտադրության արտահանված ալյումինե նրբաթիթեղի մեծ մասը
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետությունից 0,2 մմ­-ից ցածր հաստությամբ ալյումինե նրբաթիթեղի արտահանման ծավալներն ԱՄՆ 2013-ի առաջին եռամսյակում նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ աճել են մոտ 24 տոկոսով: Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական եկամուտների կոմիտեից, 2013-ի առաջին եռամսյակում ԱՄՆ է արտահանվել 6 միլիոն 830 հազար 500 կգ ալյումինե նրբաթիթեղ՝  2012-ի 5 միլիոն 516 հազար 800 կգ-ի դիմաց: 2013-ի առաջին եռամսյակում Միացյալ Նահանգներ արտահանված ալյումինե նրբաթիթեղի ընդհանուր մաքսային արժեքը գերազանցել է 21 միլիոն դոլարը: 2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից ընդհանուր առմամբ արտահանվել է 6 միլիոն 984 հազար 100 կգ ալյումինե նրբաթիթեղ:
Հայաստանում ալյումինե նրբաթիթեղի արտադրության եւ արտահանման ոլորտում գլխավոր ընկերության՝ «Ռուսալ-Արմենալ»-ի մամուլի քարտուղար Ալեքսանդր Մելքումյանը «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ հայկական արտադրության ալյումինե նրբաթիթեղն իր որակական հատկանիշներով համապատասխանում է միջազգային չափանիշներին եւ մեծ պահանջարկ ունի ԱՄՆ-ում:
2012-ին Հայաստանից ԱՄՆ ալյումինե նրբաթիթեղի արտահանման ծավալները  կազմել են 24 միլիոն 433 հազար 500 կգ: 2012-ին ՀՀ-ից արտահանման ընդհանուր ծավալները կազմել են 1 միլիարդ 428 միլիոն դոլար: 2013-ի առաջին եռամսյակում Հայաստանից ԱՄՆ արտահանման ընդհանուր ծավալները կազմել են 23 միլիոն 750 հազար 300 դոլար:

U.S. buys majority of aluminum foil export of Armenian-Russian production
YEREVAN, MAY 3, ARMENPRESS. The export of the 0,2 mm aluminum foil from the Republic of Armenia to the U.S. during the period of the first three months has recorded a growth of about 24 percent in comparison with the same period of the previous year. The State Revenue Committee of the Government of the Republic of Armenia informed "Armenpress" that during the first three months of the current year 6,830,500 kg aluminum foil have been exported to the U.S. This amount equaled to 5,516,800 kg in the same period of 2012. The total customs value of the aluminum foil exported to the United States during the first three months of the current year exceeded USD 21 million. The total amount of Armenia's export of aluminum foil during the first three months of 2013 equals to 6,984,100 kg.
In a conversation with "Armenpress" the Press Secretary of "Rusal-Armenal" company Alexander Melkumyan stated that the aluminum foil of Armenian production is in line with the international standards and is much in demand in the USA.