ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչ Ժոաո Սուարեշը կայցելի Հայաստան
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Ժոաո Սուարեշը կայցելի Հայաստան, Վրաստան եւ Ադրբեջան: ԵԱՀԿ ԽՎ ներկայացուցիչը կքննարկի տարածաշրջանում ժողովրդավարական բարեփոխումներին եւ չլուծված հակամարտություններին վերաբերող հարցեր: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով  ԵԱՀԿ- ԽՎ պաշտոնական կայքը, Սուարեշը մտադիր է Հայաստան այցելել մայիսի 9-11-ը: Այցի նպատակն է քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը, անդրադարձ կլինի նաեւ ՀՀ նախագահական ընտրություններին:
«Շարունակ ձգձգող հակամարտությունները առավել հրատապ խնդիրներ են, քանի որ դրանք խանգարում են ողջ տարածաշրջանի զարգացմանը: Կարծում եմ` անհրաժեշտ է հակամարտությունների մասին ավելի լայն քննարկումներ սկսել Վեհաժողովում, և հուսով եմ` իմ այցը տարածաշրջան կօգնի ապահովել այդ քննարկումները հենց տեղում»,- ասել է Սոարեշը:
ԽՎ հատուկ ներկայացուցիչը նախ կայցելի Բաքու` մայիսի 5-7-ը, որտեղ բացի ԼՂ խնդրից, կքննարկի նաեւ Ադրբեջանի առաջիկա նախագահական ընտրություններին առնչվող հարցեր:

Представитель ПА ОБСЕ ЖоаоСуареш посетит Армению
Спецпредставитель Парламентской ассамблеи ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа ЖоаоСуареш  посетит Армению, Грузию и Азербайджан. Представитель ПА ОБСЕ обсудит проблемы, касающиеся демократических преобразований  и нерешенных конфликтов в регионе. Как передает Арменпресс со ссылкой на официальный сайт ПА ОБСЕ, Суареш намерен посетить Армению 9-11 мая. Цель визита – обсудить проблему Нагорно-Карабахского конфликта, а также тему президентских выборов в РА.
«Постоянно затягивающиеся конфликты – самые актуальные проблемы, ибо они препятствуют развитию всего региона. Полагаю, в ПА необходимо поднять более широкие обсуждения конфликтов, надеюсь, мой визит в регион поможет обеспечить эти обсуждения прямо на месте», - сказал Суареш.
Вначале спецпредставитель посетит Баку (5-7 мая), где, помимо проблемы Нагорного Карабаха, будут обсуждаться и предстоящие президентские выборы в Азербайджане.